Plugins - Elementor Website Builder - Stable (latest release) - en to nl translation catalogue (1279 entries)

en: %1$s <br> Settings added for the %1$s device will apply to %2$spx screens and down
nl: %1$s <br> Instellingen toegevoegd voor het %1$s apparaat, zijn van toepassing op %2$spx schermen en lager

en: %1$s ago (%2$s)
nl: %1$s geleden (%2$s)

en: %1$sClick here%2$s to join our first-to-know email updates.
nl: %1$sKlik hier%2$s om deel te nemen aan onze eerste e-mailupdates.

en: %1$sClick here%2$s to troubleshoot
nl: %1$sKlik hier%2$s om problemen op te lossen

en: %1$sElementor isn’t running because PHP is outdated.%2$s Update to PHP version %3$s and get back to creating! %4$sShow me how%5$s
nl: %1$sElementor draait niet omdat PHP verouderd is.%2$s Update naar PHP versie %3$s en ga weer aan de slag! %4$sLaat me zien hoe%5$s

en: %1$sElementor isn’t running because WordPress is outdated.%2$s Update to version %3$s and get back to creating! %4$sShow me how%5$s
nl: %1$sElementor draait niet omdat WordPress verouderd is.%2$s Update naar versie %3$s en ga weer aan de slag! %4$sLaat me zien hoe%5$s

en: %d database row affected. | %d database rows affected.
nl[0]: %d betrokken database rij.
nl[1]: %d database rijen betrokken.

en: %s Settings
nl: %s instellingen

en: %s Video Player
nl: %s Videospeler

en: %s are disabled
nl: %s zijn uitgeschakeld

en: &#8592; Back to WordPress Editor
nl: &#8592; Terug naar de WordPress editor

en: (more&hellip;)
nl: (meer&hellip;)

en: (no title)
nl: (geen titel)

en: (opens in a new window)
nl: (opent in een nieuw venster)

en: 3D Rotate
nl: 3D roteren

en: <strong>Important:</strong> It is strongly recommended that you <a target="_blank" href="%s">backup your database</a> before using Replace URL.
nl: <strong>Belangrijk:</strong> het wordt sterk aanbevolen dat je een <a target="_blank" href="%s">back-up van je database maakt</a> voordat je URL vervangen gebruikt.

en: A generator tag is a meta element that indicates the attributes used to create a webpage. It is used for analytical purposes.
nl: Een generator tag is een meta element dat de attributen aangeeft die worden gebruikt om een webpagina te maken. Het wordt gebruikt voor analytische doeleinden.

en: API Key
nl: API sleutel

en: Absolute
nl: Absoluut

en: Accent Color
nl: Accentkleur

en: Accent Text
nl: Accent-tekst

en: Access 1,500+ amazing Font Awesome 5 icons and enjoy faster performance and design flexibility.
nl: Krijg toegang tot 1.500+ verbazingwekkende Font Awesome 5 pictogrammen en geniet van de betere snelheid en ontwerp flexibiliteit.

en: Access denied.
nl: Toegang geweigerd.

en: Accessibility Improvements
nl: Toegang verbeteringen

en: Accordion
nl: Accordeon

en: Accordion #1
nl: Accordeon #1

en: Accordion #2
nl: Accordeon #2

en: Accordion Content
nl: Inhoud accordeon

en: Accordion Items
nl: Items accordeon

en: Accordion Title
nl: Titel accordeon

en: Action not found.
nl: Actie niet gevonden.

en: Actions
nl: Acties

en: Activate All
nl: Alles activeren

en: Active
nl: Actief

en: Active Breakpoints
nl: Actieve breekpunten

en: Active Color
nl: Actieve kleur

en: Active Icon
nl: Actief pictogram

en: Active by default
nl: Standaard actief

en: Add Element
nl: Voeg element toe

en: Add Images
nl: Afbeeldingen toevoegen

en: Add Item
nl: Item toevoegen

en: Add New
nl: Nieuwe toevoegen

en: Add New %s
nl: Nieuwe %s toevoegen

en: Add New Container
nl: Nieuwe container toevoegen

en: Add New Landing Page
nl: Voeg nieuwe landingspagina toe

en: Add New Page Template
nl: Nieuwe pagina template toevoegen

en: Add New Section
nl: Nieuwe sectie toevoegen

en: Add Template
nl: Template toevoegen

en: Add Your Curvy Text Here
nl: Voeg hier je curvy tekst toe

en: Add Your Custom Code
nl: Voeg je aangepaste code toe

en: Add Your Custom Fonts
nl: Je aangepaste lettertypen toevoegen

en: Add Your Custom Icons
nl: Voeg je aangepaste pictogrammen toe

en: Add Your Heading Text Here
nl: Voeg je header hier toe

en: Add nofollow
nl: Voeg nofollow toe

en: Add templates and reuse them across your website. Easily export and import them to any other project, for an optimized workflow.
nl: Voeg templates toe en gebruik deze opnieuw door je gehele site. Importeer en exporteer ze eenvoudig naar elk ander project, voor een optimale workflow.

en: Add your custom class WITHOUT the dot. e.g: my-class
nl: Voeg je aangepaste class ZONDER de punt toe. Bijvoorbeeld: mijn-class

en: Add your custom id WITHOUT the Pound key. e.g: my-id
nl: Voeg je aangepaste id ZONDER het hekje toe. Bijvoorbeeld: mijn-id

en: Additional Custom Breakpoints
nl: Extra aangepaste onderbrekingspunten

en: Additional Options
nl: Extra opties

en: Adds a new Elementor content type that allows creating beautiful landing pages instantly in a streamlined workflow.
nl: Voegt een nieuw Elementor inhoudstype toe waarmee je direct prachtige landingspagina's kunt maken in een gestroomlijnde workflow.

en: Advanced
nl: Geavanceerd

en: After
nl: Na

en: Alert
nl: Melding

en: Align Title
nl: Titel uitlijnen

en: Alignment
nl: UItlijning

en: All
nl: Alle

en: All Icons
nl: Alle pictogrammen

en: All Landing Pages
nl: Alle landingspagina's

en: All Posts
nl: Alle berichten

en: Already connected.
nl: Al verbonden.

en: Amount
nl: Bedrag

en: An array of accessibility enhancements in Elementor pages.
nl: Een array van toegang verbeteringen in Elementor pagina's.

en: An error occurred while trying to create a kit.
nl: Er is een fout opgetreden tijdens het maken van een kit.

en: Anchor
nl: Anker

en: Animation Delay
nl: Vertraging animatie

en: Animation Duration
nl: Animatieduur

en: Animation Speed
nl: Snelheid animatie

en: Any Video
nl: Elke video

en: Any time you can change the settings in %1$sUser Preferences%2$s
nl: Op elk moment kun je de instellingen wijzigen in %1$sGebruiker voorkeuren%2$s

en: Apply
nl: Toepassen

en: Apply Link On
nl: Link toepassen op

en: Apply the design and settings of another site to this one.
nl: Pas het ontwerp en de instellingen van een andere site op deze toe.

en: Arc
nl: Boog

en: Are you sure you want to delete your Site Settings?
nl: Weet je zeker dat je je site instellingen wil verwijderen?

en: Arrows
nl: Pijlen

en: Arrows and Dots
nl: Pijlen en punten

en: Artwork
nl: Illustratiemateriaal

en: As a beta tester, you’ll receive an update that includes a testing version of Elementor and its content directly to your Email
nl: Als beta tester, ontvang je een update met een testversie van Elementor en zijn inhoud direct in je e-mail

en: Aspect Ratio
nl: Beeldverhouding

en: Attachment Caption
nl: Bijlage bijschrift

en: Attachment Page
nl: Bijlagepagina

en: Attributes
nl: Attributen

en: Attributes lets you add custom HTML attributes to any element.
nl: Attributen maken het mogelijk om aangepaste HTML attributen toe te voegen aan elk element.

en: Auto Detect
nl: automatisch detecteren

en: Autoplay
nl: Automatisch afspelen

en: Autoplay Speed
nl: Snelheid automatisch afspelen

en: Autosave
nl: Automatisch opslaan

en: Back
nl: Terug

en: Back to Library
nl: Terug naar bibliotheek

en: Back to WordPress Editor
nl: Terug naar de WordPress editor

en: Back to default
nl: Terug naar standaard

en: Background
nl: Achtergrond

en: Background Color
nl: Achtergrondkleur

[ctx: Background Control]
en: Angle
nl: Hoek

[ctx: Background Control]
en: Attachment
nl: Vastzetting

[ctx: Background Control]
en: Auto
nl: Automatisch

[ctx: Background Control]
en: Background Color
nl: Achtergrondkleur

[ctx: Background Control]
en: Background Fallback
nl: Achtergrond waar op teruggevallen wordt

[ctx: Background Control]
en: Background Image
nl: Achtergrondafbeelding

[ctx: Background Control]
en: Background Type
nl: Type achtergrond

[ctx: Background Control]
en: Bottom Center
nl: Onder midden

[ctx: Background Control]
en: Bottom Left
nl: Linksonder

[ctx: Background Control]
en: Bottom Right
nl: Rechtsonder

[ctx: Background Control]
en: Center Center
nl: Midden gecentreerd

[ctx: Background Control]
en: Center Left
nl: Midden links

[ctx: Background Control]
en: Center Right
nl: Midden rechts

[ctx: Background Control]
en: Classic
nl: Klassiek

[ctx: Background Control]
en: Color
nl: Kleur

[ctx: Background Control]
en: Contain
nl: Inhouden

[ctx: Background Control]
en: Cover
nl: Bedekken

[ctx: Background Control]
en: Custom
nl: Aangepast

[ctx: Background Control]
en: Default
nl: Standaard

[ctx: Background Control]
en: Display Size
nl: Weergavegrootte

[ctx: Background Control]
en: Fixed
nl: Vast

[ctx: Background Control]
en: Gradient
nl: Verloop

[ctx: Background Control]
en: Image
nl: Afbeelding

[ctx: Background Control]
en: Images
nl: Afbeeldingen

[ctx: Background Control]
en: Linear
nl: Lineair

[ctx: Background Control]
en: Location
nl: Locatie

[ctx: Background Control]
en: No-repeat
nl: Geen herhaling

[ctx: Background Control]
en: Position
nl: Positie

[ctx: Background Control]
en: Radial
nl: Radiaal

[ctx: Background Control]
en: Repeat
nl: Herhalen

[ctx: Background Control]
en: Repeat-x
nl: Herhaal-x

[ctx: Background Control]
en: Repeat-y
nl: Herhaal-y

[ctx: Background Control]
en: Second Color
nl: Tweede kleur

[ctx: Background Control]
en: Slideshow
nl: Diavoorstelling

[ctx: Background Control]
en: Top Center
nl: Boven midden

[ctx: Background Control]
en: Top Left
nl: Linksboven

[ctx: Background Control]
en: Top Right
nl: Rechtsboven

[ctx: Background Control]
en: Video Link
nl: Videolink

[ctx: Background Control]
en: Width
nl: Breedte

[ctx: Background Control]
en: X Position
nl: X positie

[ctx: Background Control]
en: Y Position
nl: Y positie

en: Background Overlay
nl: Overlay achtergrond

en: Background Position
nl: Achtergrondpositie

en: Background Size
nl: Achtergrond grootte

en: Basic
nl: Basis

en: Basic Gallery
nl: Basis galerij

en: Become a Beta Tester
nl: Word beta-tester

en: Become a super contributor by opting in to share non-sensitive plugin data and to receive periodic email updates from us.
nl: Word een super bijdrager door je aan te melden om niet-gevoelige plugin gegevens te delen en om periodieke e-mailupdates van ons te ontvangen.

en: Before
nl: Voor

en: Beta
nl: Bèta

en: Beta Tester
nl: Beta-tester

en: Blend Mode
nl: Blend mode

en: Blocking
nl: Blokkeren

en: Blur
nl: Vervaging

en: Body Style
nl: Stijl body

en: Body Text
nl: Body-tekst

en: Border
nl: Rand

en: Border Color
nl: Randkleur

[ctx: Border Control]
en: Border Type
nl: Type rand

[ctx: Border Control]
en: Color
nl: Kleur

[ctx: Border Control]
en: Dashed
nl: Gestreept

[ctx: Border Control]
en: Dotted
nl: Gestippeld

[ctx: Border Control]
en: Double
nl: Dubbel

[ctx: Border Control]
en: Solid
nl: Doorgetrokken

[ctx: Border Control]
en: Width
nl: Dikte

en: Border Radius
nl: Afgeronde hoeken

en: Border Width
nl: Randdikte

en: Bottom
nl: Onder

en: Bottom Center
nl: Middenonder

en: Bottom Left
nl: Linksonder

en: Bottom Right
nl: Rechtsonder

[ctx: Box Shadow Control]
en: Box Shadow
nl: Boxschaduw

[ctx: Box Shadow Control]
en: Outline
nl: Contouren

[ctx: Box Shadow Control]
en: Position
nl: Positie

en: Breakpoint
nl: Breekpunt

en: Breakpoints
nl: Breekpunten

en: Bring to Front
nl: Naar voren brengen

en: Build Effective Landing Pages for your business' marketing campaigns.
nl: Bouw effectieve landingspagina's voor de marketingcampagnes van je bedrijf.

en: Build outstanding popups using Elementor Pro and get more leads, sales and subscribers.
nl: Bouw uitstekende pop-ups met Elementor Pro en krijg meer leads, verkopen en abonnees.

en: Bundle your whole site - or just some of its elements - to be used for another website.
nl: Bundel je hele site - of slechts enkele elementen ervan - om voor een andere site te gebruiken.

en: Button
nl: Knop

en: Button ID
nl: Knop ID

en: Buttons
nl: Knoppen

en: Buy Button
nl: Kopen-knop

en: By
nl: Door

en: By clicking Sign Up, you agree to Elementor's %1$s and %2$s
nl: Door op Aanmelden te klikken, ga je akkoord met Elementor's %1$s en %2$s

en: By removing this template you will delete your entire Site Settings. If this template is deleted, all associated settings: Global Colors & Fonts, Theme Style, Layout, Background, and Lightbox settings will be removed from your existing site. This action can not be undone.
nl: Door het verwijderen van deze template zul je je gehele site instellingen verwijderen. Als deze template is verwijderd, alle gerelateerde instellingen: Globale kleuren & Lettertypes, Themastijl, Lay-out, Achtergrond, en Lichtbox instellingen zullen verwijderd worden van je bestaande site. Deze actie kan niet ongedaan gemaakt worden.

en: By upgrading, whenever you edit a page containing a Font Awesome 4 icon, Elementor will convert it to the new Font Awesome 5 icon.
nl: Door het upgraden zullen tijdens het bewerken van een pagina de daar gebruikte pictogrammen van Font Awesome 4 worden omgezet naar een Font Awesome 5 pictogram.

en: CSS Classes
nl: CSS-classes

en: CSS Print Method
nl: CSS print-methode

en: Can't Edit?
nl: Kun je niets bewerken?

en: Cannot enable Safe Mode
nl: Veilige modus kan niet worden ingeschakeld

en: Caption
nl: Onderschrift

en: Categories
nl: Categorieën

en: Center
nl: Gecentreerd

en: Center Center
nl: Midden midden

en: Center Left
nl: Links in het midden

en: Center Right
nl: Midden rechts

en: Changes will be reflected in the preview only after the page reloads.
nl: Wijzigingen worden pas in het voorbeeld weergegeven nadat de pagina opnieuw is geladen.

en: Checking this box will disable Elementor's Default Colors, and make Elementor inherit the colors from your theme.
nl: Dit vakje aanvinken zal de standaardkleuren van Elementor uitschakelen en zorgt ervoor dat Elementor de kleuren van je thema overneemt.

en: Checking this box will disable Elementor's Default Fonts, and make Elementor inherit the fonts from your theme.
nl: Dit vakje aanvinken zal de standaard lettertypen van Elementor uitschakelen en zorgt ervoor dat Elementor de lettertypen van je thema overneemt.

en: Choose File
nl: Kies bestand

en: Choose Image
nl: Afbeelding kiezen

en: Choose Mode
nl: Kies modus

en: Choose SVG
nl: Kies SVG

en: Choose Sidebar
nl: Kies zijbalk

en: Choose Template
nl: Kies template

en: Choose Template Type
nl: Type template kiezen

en: Choose Video
nl: Kies video

en: Choose an Elementor template JSON file or a .zip archive of Elementor templates, and add them to the list of templates available in your library.
nl: Kies een Elementor template JSON-bestand of een .zip-archief van Elementor templates en voeg ze toe aan de lijst van beschikbare templates in je bibliotheek.

en: Choose between Coming Soon mode (returning HTTP 200 code) or Maintenance Mode (returning HTTP 503 code).
nl: Kies tussen komt binnenkort-modus (geeft HTTP 200-code) of onderhoudsmodus (geeft HTTP 503-code).

en: Choose description
nl: Kies beschrijving

en: Choose name
nl: Kies naam

en: Circle
nl: Cirkel

en: Clear Log
nl: Wis logbestand

en: Click here
nl: Klik hier

en: Click here to run it now
nl: Klik hier om nu uit te voeren

en: Click the media icon to upload file
nl: Klik op het media pictogram om het bestand te uploaden

en: Close
nl: Sluiten

en: Collect Your Form Submissions
nl: Je formulierinzendingen verzamelen

en: Color
nl: Kleur

en: Color Dodge
nl: Kleur Dodge

en: Color Palette
nl: Kleurenpalet

en: Color Palettes
nl: Kleurenpaletten

en: Color Sampler
nl: Kleur sampler

en: Colors
nl: Kleuren

en: Column
nl: Kolom

en: Column Position
nl: Positie kolom

en: Column Width
nl: Breedte kolom

en: Columns
nl: Kolommen

en: Columns Gap
nl: Tussenruimte kolommen

en: Coming Soon
nl: Komt binnenkort

en: Coming Soon returns HTTP 200 code, meaning the site is ready to be indexed.
nl: Komt binnenkort geeft een HTTP 200-code, dit betekent dat de site klaar is om geïndexeerd te worden.

en: Comments
nl: Reacties

en: Compatibility Alert
nl: Compatibiliteit waarschuwing

en: Compatibility not specified
nl: Compatibiliteit niet gespecificeerd

en: Compatibility unknown
nl: Compatibiliteit onbekend

en: Compatible
nl: Compatibel

en: Congrats!
nl: Gefeliciteerd!

en: Connect
nl: Verbind

en: Connect & Activate
nl: Verbinden & activeren

en: Connected as %s
nl: Verbonden als %s

en: Connected successfully.
nl: Succesvol verbonden.

en: Connecting to the Library failed. Please try reloading the page and try again
nl: Verbinding maken met de bibliotheek is mislukt. Probeer de pagina opnieuw te laden en probeer het opnieuw

en: Contain
nl: Insluiten

en: Container Padding
nl: Container padding

en: Content
nl: Inhoud

en: Content Position
nl: Positie inhoud

en: Content Width
nl: Breedte inhoud

en: Continue reading
nl: Lees verder

en: Continue reading %s
nl: Lees verder %s

en: Controls Color
nl: Kleur besturingselementen

en: Convert
nl: Converteren

en: Convert to container
nl: Converteer naar container

en: Cool Number
nl: Gaaf nummer

en: Copies all of the selected sections and columns and pastes them in a container beneath the original.
nl: Kopieert alle geselecteerde secties en kolommen en plakt ze in een container onder het origineel.

en: Copy
nl: Kopieer

en: Copy & Paste Info
nl: Informatie kopiëren & plakken

en: Could not create temporary file.
nl: Kan tijdelijk bestand niet maken.

en: Counter
nl: Teller

en: Cover
nl: Bedek

en: Create
nl: Creëren

en: Create New Page
nl: Nieuwe pagina aanmaken

en: Create New Post
nl: Nieuw bericht aanmaken

en: Create Template
nl: Template aanmaken

en: Create Your First %s
nl: Je eerste %s aanmaken

en: Create Your First Page
nl: Maak je eerste pagina

en: Create Your First Post
nl: Maak je eerste bericht

en: Create a rich user experience by layering widgets together inside "Nested" Tabs, etc. When turned on, we’ll automatically enable new nested features. Your old widgets won’t be affected. %1$sLearn More%2$s
nl: Creëer een rijke gebruikerservaring door widgets samen te voegen in "geneste" tabs, enz. Indien ingeschakeld, zullen we nieuwe geneste functies automatisch inschakelen. Je oude widgets worden niet beïnvloed. %1$sLeer meer%2$s

en: Create advanced layouts and responsive designs with the new %1$sFlexbox Container element%2$s.
    				This experiment replaces the current section/column structure, but you'll still keep your existing
    				Sections, Inner Sections and Columns and be able to edit them. Ready to give it a try? Check out the %3$sFlexbox playground%4$s.
nl: Maak geavanceerde lay-outs en responsive ontwerpen met het nieuwe %1$sFlexbox container element%2$s.
    				 Dit experiment vervangt de huidige sectie/kolom structuur, maar je behoudt nog steeds je bestaande 
    				secties, binnen secties en kolommen en kan deze bewerken. Klaar om het eens uit te proberen? Bekijk dan de %3$sFlexbox playground%4$s.

en: Created By
nl: Aangemaakt door

en: Creation Date
nl: Aanmaakdatum

en: Current
nl: Huidige

en: Current Version
nl: Huidige versie

en: Current Video Channel
nl: Huidig video kanaal

en: Custom
nl: Aangepast

en: Custom Attributes
nl: Gepersonaliseerde attributen

en: Custom CSS
nl: Aangepaste CSS

en: Custom CSS lets you add CSS code to any widget, and see it render live right in the editor.
nl: Aangepaste CSS laat je CSS-code aan elke widget toevoegen en toont het direct live in de editor.

en: Custom Caption
nl: Aangepaste bijschrift

en: Custom Code
nl: Aangepaste code

en: Custom Code is a tool gives you one place where you can insert scripts, rather than dealing with dozens of different plugins and deal with code.
nl: Custom Code is een tool die je één plek geeft waar je scripts kunt invoegen, in plaats van met tientallen verschillende plugins en code om te gaan.

en: Custom Colors
nl: Aangepaste kleuren

en: Custom Columns Gap
nl: Aangepaste kolomruimte

en: Custom Fonts
nl: Aangepaste lettertypen

en: Custom Fonts allows you to add your self-hosted fonts and use them on your Elementor projects to create a unique brand language.
nl: Aangepaste lettertypes maakt het mogelijk om je zelf-gehoste lettertypes toe te voegen en te gebruiken bij je Elementor-projecten om een unieke merk-taal te creëren.

en: Custom Icons
nl: Aangepaste pictogrammen

en: Custom URL
nl: Aangepaste URL

en: Custom positioning is not considered best practice for responsive web design and should not be used too frequently.
nl: Aangepaste positionering wordt niet beschouwd als de beste methode voor responsive webdesign en zou niet te vaak gebruikt moeten worden.

en: Danger
nl: Gevaar

en: Dark
nl: Donker

en: Darken
nl: Donkerder maken

[ctx: Dashboard Overview Widget Recently Date]
en: M jS
nl: j M

en: Dashed
nl: Gestreept

en: Database update process is running in the background. Taking a while?
nl: Het database-updateproces wordt op de achtergrond uitgevoerd. Het duurt even?

en: Deactivate All
nl: Alles deactiveren

en: Debug Bar
nl: Foutopsporingsbalk

en: Debug Bar adds an admin bar menu that lists all the templates that are used on a page that is being displayed.
nl: Foutopsporingsbalk voegt een beheerdersbalkmenu toe met alle templates die worden gebruikt op een pagina die wordt weergegeven.

en: Decide where you want to go when you click the "Exit" button.
nl: Bepaal waar je heen wilt wanneer je op de knop "Beëindigen" klikt.

en: Default
nl: Standaard

en: Default Device View
nl: Standaard apparaat weergave

en: Default Fonts
nl: Standaard lettertypen

en: Default Kit
nl: Standaard kit

en: Default Page Layout
nl: Standaard pagina lay-out

en: Default Page Template from your theme.
nl: Standaard pagina template van je thema.

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Deprecated
nl: Uitgefaseerd

en: Description
nl: Beschrijving

en: Design sites faster with a template kit that contains some or all components of a complete site, like templates, content & site settings.%1$sYou can import a kit and apply it to your site, or export the elements from this site to be used anywhere else. %2$s
nl: Ontwerp sites sneller met een Website Kit die enkele of alle onderdelen van een complete site bevat, zoals templates, inhoud & site-instellingen.%1$sJe kunt een kit importeren en toepassen op je site, of de elementen van deze site exporteren om ze ergens anders te gebruiken. %2$s

en: Desktop <br> Settings added for the base device will apply to all breakpoints unless edited
nl: Desktop <br> Instellingen die aan het basisapparaat zijn toegevoegd, zijn van toepassing op alle breekpunten, tenzij ze worden bewerkt

en: Developers, Please Note! This experiment includes some markup changes. If you've used custom code in Elementor, you might have experienced a snippet of code not running. Turning this experiment off allows you to keep prior Elementor markup output settings, and have that lovely code running again.
nl: Ontwikkelaars, opgelet! Dit experiment bevat enkele mark-up veranderingen. Als je aangepaste code in Elementor gebruikt hebt, kan het zijn dat je ervaren hebt dat een snippet code niet loopt. Door dit experiment uit te zetten kun je eerdere Elementor mark-up uitvoer instellingen behouden, en die mooie code weer laten lopen.

en: Development
nl: Ontwikkeling

en: Difference
nl: Verschil

en: Direction
nl: Richting

en: Disable
nl: Uitschakelen

en: Disable Default Colors
nl: Standaardkleuren uitschakelen

en: Disable Default Fonts
nl: Standaard lettertypen uitschakelen

en: Disable Safe Mode
nl: Schakel veilige modus uit

en: Disable this option if you want to prevent Google Fonts from being loaded. This setting is recommended when loading fonts from a different source (plugin, theme or %1$scustom fonts%2$s).
nl: Schakel deze optie uit als je wil voorkomen dat Google Fonts worden geladen. Deze instelling wordt aanbevolen wanneer fonts uit een andere bron worden geladen (plugin, thema of %1$saangepaste lettertypen%2$s).

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Discard
nl: Weggooien

en: Disconnect
nl: Verbinding verbreken

en: Disconnected successfully.
nl: Verbinding succesvol verbroken.

en: Dismiss
nl: Negeren

en: Dismiss Icon
nl: Negeer pictogram

en: Dismiss alert
nl: Melding negeren

en: Display
nl: Weergave

en: Display Percentage
nl: Weergave percentage

en: Distance from content
nl: Afstand tot de inhoud

en: Divider
nl: Scheiding

en: Docs & FAQs
nl: Docs & FAQ's

en: Document not found.
nl: Document niet gevonden.

en: Don't rely solely on the FontAwesome icons everyone else is using! Differentiate your website and your style with custom icons you can upload from your favorite icons source.
nl: Vertrouw niet alleen op de FontAwsome pictogrammen die iedereen elders gebruikt!. Maak verschil met je site en je stijl met aangepaste pictogrammen die je kunt uploaden van je favoriete pictogram bron.

en: Don’t add links to elements nested in this container - it will break the layout.
nl: Voeg geen links toe naar elementen die in deze container zijn genest - het zal de lay-out breken.

en: Dots
nl: Punten

en: Dotted
nl: Gestippeld

en: Double
nl: Dubbel

en: Download
nl: Downloaden

en: Download Button
nl: Downloaden-knop

en: Download System Info
nl: Systeeminformatie downloaden

en: Download image
nl: Download afbeelding

en: Downloaded file has incorrect size
nl: Het gedownloade bestand heeft een onjuiste grootte

en: Draft
nl: Concept

en: Draft saved on %1$s by %2$s
nl: Concept opgeslagen op %1$s door %2$s

en: Drag & Drop
nl: Hier naartoe slepen

en: Drag & drop your .JSON or .zip template file
nl: Versleep je .JSON of.zip template bestand

en: Drag widget here
nl: Sleep widget hierheen

en: Drop Cap
nl: Initiaal

en: Duplicate
nl: Dupliceren

en: Duration
nl: Looptijd

en: Dynamic Tags
nl: Dynamische tags

en: Easy Navigation is Here!
nl: Gemakkelijke navigatie is er!

en: Edit
nl: Bewerken

en: Edit Landing Page
nl: Bewerk landingspagina

en: Edit Template
nl: Template bewerken

en: Edit with Elementor
nl: Bewerk met Elementor

en: Editing Handles
nl: Bewerken Functies

en: Editor successfully loaded?
nl: Editor succesvol geladen?

en: Elementor Data Updater
nl: Elementor gegevens updater

en: Elementor Developer Edition
nl: Elementor ontwikkelaar editie

en: Elementor Dynamic Content
nl: Dynamische Elementor Inhoud

en: Elementor Event Tracker
nl: Elementor gebeurtenis tracker

en: Elementor Experiments
nl: Elementor experimenten

en: Elementor Library automatically updates on a daily basis. You can also manually update it by clicking on the sync button.
nl: De Elementor bibliotheek wordt dagelijks automatisch geüpdatet. Je kunt deze ook handmatig updaten door op de synchroniseren-knop te klikken.

en: Elementor Overview
nl: Overzicht Elementor

en: Elementor lets you hide the page title. This works for themes that have "h1.entry-title" selector. If your theme's selector is different, please enter it above.
nl: Elementor laat je de titel van de pagina verbergen. Dit werkt voor thema's die de "h1.entry-title"-selector hebben. Als de selector van je thema anders is, voer die dan hierboven in.

en: Elementor will try to sanitize the unfiltered files, removing potential malicious code and scripts.
nl: Elementor zal proberen om de ongefilterde bestanden op te schonen door het verwijderen van potentieel gevaarlijke code en scripts.

en: Elements
nl: Elementen

en: Elements Usage
nl: Gebruik van elementen

en: Empty
nl: Leeg

en: Enable
nl: Inschakelen

en: Enable Lightbox In Editor
nl: Gebruik Lightbox tijdens bewerkingen

en: Enable Safe Mode
nl: Schakel veilige modus in

en: Enable Unfiltered File Uploads
nl: Ongefilterde bestand uploads inschakelen

en: Enable the new editor.
nl: Schakel de nieuwe editor in.

en: End
nl: Einde

en: End Time
nl: Eindtijd

en: Ending Number
nl: Eindgetal

en: Enjoyed %1$s? Please leave us a %2$s rating. We really appreciate your support!
nl: Genoten van %1$s? Geef ons een %2$s waardering. Wij waarderen je ondersteuning!

en: Enter Template Name
nl: Voer naam template in

en: Enter parent element selector to which stretched sections will fit to (e.g. #primary / .wrapper / main etc). Leave blank to fit to page width.
nl: Voer de selector van het hoofdelement in waar uitgerekte secties naar aan moeten passen (bijv. #primair / .wrapper / main, enz.) Laat leeg om aan de paginabreedte aan te passen.

en: Enter template name (optional)
nl: Naam template invoeren (optioneel)

en: Enter your URL
nl: Voer je URL in

en: Enter your code
nl: Voer je code in

en: Enter your description
nl: Voer je beschrijving in

en: Enter your image caption
nl: Voer het onderschrift van je afbeelding in

en: Enter your old and new URLs for your WordPress installation, to update all Elementor data (Relevant for domain transfers or move to 'HTTPS').
nl: Voer je oude en nieuwe URL's van je Wordpress-installatie in om alle gegevens van Elementor bij te werken (relevant voor domeinveranderingen of overgang naar 'HTTPS').

en: Enter your shortcode
nl: Voer je shortcode in

en: Enter your title
nl: Voer je titel in

en: Entrance Animation
nl: Inkomende animatie

en: Error
nl: Fout

en: Error occurred, The version selected is invalid. Try selecting different version.
nl: Er is een fout opgetreden, de geselecteerde versie is ongeldig. Probeer een andere versie te selecteren.

en: Every %d minutes
nl: Elke %d minuten

en: Excerpt
nl: Samenvatting

en: Exclude Roles
nl: Rollen uitsluiten

en: Exclusion
nl: Uitsluiting

en: Exit to
nl: Beëindigen naar

en: Experiencing an issue with Elementor version %s? Rollback to a previous version before the issue appeared.
nl: Ondervind je problemen met Elementor versie %s? Draai dan terug naar een vorige versie voordat het probleem verscheen.

en: Experiments
nl: Experimenten

en: Experiments and Features
nl: Experimenten en functies

en: Explore additional Premium Shape packs and use them in your site. %1$sLearn More%2$s
nl: Ontdek extra Premium Shape pakketten en gebruik ze op je site. %1$sMeer informatie%2$s

en: Export
nl: Exporteren

en: Export Template
nl: Template exporteren

en: Export a Template Kit
nl: Exporteer een template kit

en: Extended
nl: Uitgebreid

en: External File
nl: Extern bestand

en: External URL
nl: Externe link

en: Extra Large
nl: Extra groot

en: Extra Small
nl: Extra klein

en: Fade
nl: Vervagen

en: Failed to create new user for %s. Their posts will be attributed to the current user.
nl: Kan geen nieuwe gebruiker maken voor %s. Hun berichten worden toegeschreven aan de huidige gebruiker.

en: Failed to import %1$s %2$s
nl: Kan %1$s %2$s niet importeren

en: Failed to import %1$s: Invalid post type %2$s
nl: Importeren van %1$s mislukt: ongeldig berichttype %2$s

en: Failed to import author %s. Their posts will be attributed to the current user.
nl: Het importeren van auteur %s is mislukt. Hun berichten worden toegeschreven aan de huidige gebruiker.

en: Fallback
nl: Op terugvallen

en: Fallback Font Family
nl: Fallback lettertype familie

en: Fast
nl: Snel

en: Favorite
nl: Favoriet

en: Favorites
nl: Favorieten

en: Feature
nl: Functie

en: Featured Image
nl: Uitgelichte afbeelding

en: Features
nl: Functies

en: Fetching attachments is not enabled
nl: Bijlagen ophalen is niet ingeschakeld

en: Field
nl: Veld

en: File Path: %s
nl: Bestandslocatie: %s

en: Fill
nl: Vul

[ctx: Filter Control]
en: Blur
nl: Vervagen

[ctx: Filter Control]
en: Brightness
nl: Helderheid

[ctx: Filter Control]
en: CSS Filters
nl: CSS filters

[ctx: Filter Control]
en: Hue
nl: Tint

[ctx: Filter Control]
en: Saturation
nl: Verzadiging

en: Find an Expert
nl: Zoek een expert

en: Finder
nl: Vinder

en: Fit
nl: Passend

en: Fit To Screen
nl: Passend op scherm

en: Fixed
nl: Vast

[ctx: Flex Container Control]
en: Align Content
nl: Inhoud uitlijnen

[ctx: Flex Container Control]
en: Align Items
nl: Artikelen uitlijnen

[ctx: Flex Container Control]
en: Center
nl: Midden

[ctx: Flex Container Control]
en: Column - reversed
nl: Kolom - omgekeerd

[ctx: Flex Container Control]
en: Column - vertical
nl: Kolom - verticaal

[ctx: Flex Container Control]
en: Default
nl: Standaard

[ctx: Flex Container Control]
en: Direction
nl: Richting

[ctx: Flex Container Control]
en: End
nl: Einde

[ctx: Flex Container Control]
en: Flex End
nl: Flex einde

[ctx: Flex Container Control]
en: Flex Start
nl: Flex start

[ctx: Flex Container Control]
en: Gap between elements
nl: Afstand tussen elementen

[ctx: Flex Container Control]
en: Items within the container can stay in a single line (No wrap), or break into multiple lines (Wrap).
nl: Items binnen de container kunnen op een enkele lijn blijven (geen wrap), of in meerdere lijnen breken (wrap).

[ctx: Flex Container Control]
en: Justify Content
nl: Inhoud uitlijnen

[ctx: Flex Container Control]
en: No Wrap
nl: Geen terugloop

[ctx: Flex Container Control]
en: Row - horizontal
nl: Rij - horizontaal

[ctx: Flex Container Control]
en: Row - reversed
nl: Rij - omgekeerd

[ctx: Flex Container Control]
en: Space Around
nl: Ruimte rondom

[ctx: Flex Container Control]
en: Space Between
nl: Ruimte tussen

[ctx: Flex Container Control]
en: Space Evenly
nl: Gelijkmatig verdelen

[ctx: Flex Container Control]
en: Stretch
nl: Uitrekken

[ctx: Flex Container Control]
en: Wrap
nl: Terugloop

[ctx: Flex Item Control]
en: Align Self
nl: Zelf uitlijnen

[ctx: Flex Item Control]
en: Center
nl: Midden

[ctx: Flex Item Control]
en: Custom
nl: Aangepast

[ctx: Flex Item Control]
en: Custom Order
nl: Aangepaste volgorde

[ctx: Flex Item Control]
en: Custom Width
nl: Aangepaste breedte

[ctx: Flex Item Control]
en: Default
nl: Standaard

[ctx: Flex Item Control]
en: End
nl: Einde

[ctx: Flex Item Control]
en: Flex Basis
nl: Flex basis

[ctx: Flex Item Control]
en: Flex Grow
nl: Flex groei

[ctx: Flex Item Control]
en: Flex Shrink
nl: Flex krimp

[ctx: Flex Item Control]
en: Gap
nl: Ruimte

[ctx: Flex Item Control]
en: Grow
nl: Groei

[ctx: Flex Item Control]
en: None
nl: Geen

[ctx: Flex Item Control]
en: Order
nl: Volgorde

[ctx: Flex Item Control]
en: Shrink
nl: Krimpen

[ctx: Flex Item Control]
en: Size
nl: Grootte

[ctx: Flex Item Control]
en: Stretch
nl: Uitrekken

[ctx: Flex Item Control]
en: This control will affect contained elements only.
nl: Deze regeling heeft alleen invloed op de elementen in de lijst.

en: Flexbox Container
nl: Flexbox container

en: Flip
nl: Omdraaien

en: Flip Horizontal
nl: Draai horizontaal

en: Flip Vertical
nl: Draai verticaal

en: Flower
nl: Bloem

en: Font Awesome - Brands
nl: Font Awesome - Merken

en: Font Awesome - Regular
nl: Font Awesome - Regulier

en: Font Awesome - Solid
nl: Font Awesome - Solide

en: Font Awesome 4 support script (shim.js) is a script that makes sure all previously selected Font Awesome 4 icons are displayed correctly while using Font Awesome 5 library.
nl: Font Awesome 4 ondersteuningsscript (shim.js) is een script dat er voor zorgt dat alle eerdere geselecteerde Font Awesome 4 pictogrammen correct worden getoond bij gebruik van de Font Awesome 5 bibliotheek.

en: Font Awesome Upgrade
nl: Font Awesome upgrade

en: Font-display property defines how font files are loaded and displayed by the browser.
nl: Font-display eigenschap definieert hoe lettertypebestanden worden geladen en weergegeven door de browser.

en: For Example: About
nl: Bijvoorbeeld: Over ons

en: For easy access, favorite the widgets you use most often by right clicking > Add to Favorites.
nl: Voor gemakkelijke toegang kun je de widgets die je het vaakst gebruikt, favoriet maken door met de rechtermuisknop op > Toevoegen aan favorieten te klikken.

en: For troubleshooting server configuration conflicts.
nl: Voor probleemoplossing van conflicten met de serverconfiguratie.

en: Form
nl: Formulier

en: Form Fields
nl: Formuliervelden

en: Framed
nl: Omlijst

en: Full Width
nl: Volledige breedte

en: Fullscreen
nl: Volledig scherm

en: Future
nl: Toekomst

en: Gap
nl: Tussenruimte

en: Gap between elements
nl: Afstand tussen elementen

en: Gap between tabs
nl: Ruimte tussen de tabs

en: General
nl: Algemeen

en: General Settings
nl: Algemene instellingen

en: Generator Tag
nl: Generator tag

en: Get Beta Updates
nl: Krijg beta updates

en: Get Elementor Pro
nl: Verkrijg Elementor Pro

en: Get Help
nl: Hulp vragen

en: Get Popup Builder
nl: Verkrijg Popup Builder

en: Get a sneak peek at our in progress development versions, and help us improve Elementor to perfection. Developer Edition releases contain experimental functionality for testing purposes.
nl: Krijg een voorproefje van onze lopende ontwikkelingsversies en help ons Elementor tot in de perfectie te verbeteren. Developer Edition releases bevatten experimentele functionaliteit voor testdoeleinden.

en: Get introduced to Elementor by watching our "Getting Started" video series. It will guide you through the steps needed to create your website. Then click to create your first page.
nl: Krijg de introductie voor Elementor door het kijken naar onze "Getting Started" video series. Het zal je begeleiden door de te nemen stappen om je site aan te maken. Daarna klik je om je eerste pagina aan te maken.

en: Get more dynamic capabilities by incorporating dozens of Elementor's native dynamic tags.
nl: Gebruik de ingebouwde dynamische tags van Elementor om meer dynamische mogelijkheden te krijgen.

en: Get more with Elementor Pro
nl: Krijg meer met Elementor Pro

en: Get pixel-perfect design for every screen size. You can now add up to 6 customizable breakpoints beyond the default desktop setting: mobile, mobile extra, tablet, tablet extra, laptop, and widescreen.
nl: Krijg een pixel-perfect ontwerp voor elk schermformaat. Je kunt nu maximaal 6 aanpasbare onderbrekingspunten toevoegen naast de standaard desktopinstelling: mobiel, mobiel extra, tablet, tablet extra, laptop en breedbeeld.

en: Getting Started
nl: Aan de slag

en: Global
nl: Globaal

en: Global Colors
nl: Globale kleuren

en: Global Fonts
nl: Globale lettertypen

en: Go To
nl: Ga naar

en: Google Fonts Load
nl: Google Fonts laden

en: Google Maps Embed API is a free service by Google that allows embedding Google Maps in your site. For more details, visit Google Maps' %1$sUsing API Keys%2$s page.
nl: Google Maps Embed API is een gratis service van Google waarmee Google Maps in je site kan worden ingesloten. Voor meer details, bezoek Google Maps' %1$sGebruik van API sleutels%2$s pagina.

en: HTML Code
nl: HTML-code

en: HTML Tag
nl: HTML-tag

en: Happy To Help
nl: Blij je van dienst te zijn

en: Having problems loading Elementor? Please enable Safe Mode to troubleshoot.
nl: Problemen met het laden van Elementor? Schakel veilige modus in om problemen op te lossen.

en: Heading
nl: Koptekst

en: Heading Color
nl: Koptekst kleur

en: Heads up, Please backup before upgrade!
nl: Let op, maak een back-up voordat je een upgrade uitvoert!

en: Height
nl: Hoogte

en: Help
nl: Hulp

en: Hexagon
nl: Zeshoek

en: Hidden
nl: Verborgen

en: Hidden Elements
nl: Verborgen elementen

en: Hide
nl: Verbergen

en: Hide Notification
nl: Melding Verbergen

en: Hide On %s
nl: Verbergen op %s

en: Hide Panel
nl: Paneel verbergen

en: Hide Title
nl: Titel verbergen

en: History
nl: Geschiedenis

en: Horizontal
nl: Horizontaal

en: Horizontal Align
nl: Horizontale uitlijning

en: Horizontal Orientation
nl: Horizontale oriëntatie

en: Horizontal Position
nl: Horizontale positie

en: Hover Animation
nl: Hover animatie

en: Hue
nl: Tint

en: Hurray! The upgrade process to Font Awesome 5 was completed successfully.
nl: Hoera! De upgrade naar Font Awesome 5 is succesvol afgerond.

en: Hurray! Your %s is live.
nl: Hoera! Je %s is live.

en: I am a description. Click the edit button to change this text.
nl: Ik ben een beschrijving. Klik op de bewerken-knop om deze tekst te wijzigen.

en: I couldn't get the plugin to work
nl: Ik kreeg de plugin niet werkend

en: I found a better plugin
nl: Ik heb een betere plugin gevonden

en: I have Elementor Pro
nl: Ik heb Elementor Pro

en: I no longer need the plugin
nl: Ik heb de plugin niet langer nodig

en: Icon
nl: Pictogram

en: Icon Box
nl: Pictogrambox

en: Icon Hover
nl: Hover pictogram

en: Icon Library
nl: Iconenbibliotheek

en: Icon List
nl: Iconenlijst

en: Icon Position
nl: Positie pictogram

en: Icon Spacing
nl: Afstand pictogram

en: If you are experiencing a loading issue, contact your site administrator to troubleshoot the problem using Safe Mode.
nl: Als je problemen ervaart tijdens het laden, schakel de veilige modus in en neem contact met je sitebeheerder.

en: If you have a moment, please share why you are deactivating Elementor:
nl: Als je een momentje hebt, vertel ons dan waarom je Elementor deactiveert:

en: Image
nl: Afbeelding

en: Image Box
nl: Afbeeldingsbox

en: Image Carousel
nl: Carrousel afbeelding

en: Image Gallery
nl: Afbeeldingsgalerij

en: Image Lightbox
nl: Lightbox afbeelding

en: Image Overlay
nl: Overlay afbeelding

en: Image Position
nl: Positie van de afbeelding

en: Image Size
nl: Afbeeldingsgrootte

[ctx: Image Size Control]
en: Custom
nl: Aangepast

[ctx: Image Size Control]
en: Full
nl: Volledig

[ctx: Image Size Control]
en: Image Dimension
nl: Afmeting afbeelding

[ctx: Image Size Control]
en: Image Size
nl: Afbeeldingsgrootte

en: Image Spacing
nl: Afstand afbeelding

en: Image Stretch
nl: Afbeelding uitrekken

en: Images
nl: Afbeeldingen

en: Import / Export Kit
nl: Kit importeren / exporteren

en: Import Export
nl: Import export

en: Import Now
nl: Nu importeren

en: Import Template
nl: Template importeren

en: Import Template to Your Library
nl: Template naar je bibliotheek importeren

en: Import Templates
nl: Templates importeren

en: Import a Template Kit
nl: Importeer een template kit

en: Improve Elementor
nl: Elementor verbeteren

en: Improve your site’s performance score.
nl: Verbeter de prestatie score van je site.

en: Improved Asset Loading
nl: Verbeterd laden van assets

en: Improved CSS Loading
nl: Verbeterd laden van CSS

en: In order for Theme Style to affect all relevant Elementor elements, please disable Default Colors and Fonts from the %1$sSettings Page%2$s.
nl: Om ervoor te zorgen dat de themastijl alle relevante Elementor-elementen beïnvloedt, moet je de standaardkleuren en -lettertypen uitschakelen op de %1$sInstellingenpagina%2$s.

en: Inactive
nl: Inactief

en: Inactive by default
nl: Standaard inactief

en: Incompatible
nl: Niet compatibel

en: Infinite Loop
nl: Oneindig herhalen

en: Inline Font Icons
nl: Pictogrammen inline lettertype

en: Inner Section
nl: Inner sectie

en: Inner Text
nl: Binnenste tekst

en: Insert
nl: Invoegen

en: Inside
nl: Binnen

en: Install & Activate
nl: Installeer & activeer

en: Integrations
nl: Integraties

en: Internal Embedding
nl: Interne invoeging

en: Intro Byline
nl: Naamregel intro

en: Intro Portrait
nl: Portret intro

en: Intro Title
nl: Titel intro

en: Invalid Data: The Template ID cannot be the same as the currently edited template. Please choose a different one.
nl: Ongeldige gegevens: de template-ID kan niet hetzelfde zijn als de huidige bewerkte template. Kies een andere.

en: Invalid file type
nl: Ongeldig bestandstype

en: Invalid title
nl: Ongeldige titel

en: Invert
nl: Omkeren

en: It looks like the post revision feature is unavailable in your website.
nl: Het lijkt erop dat de berichtrevisie-functionaliteit niet beschikbaar is voor je site.

en: It seems like your site doesn't have any active Kit. The active Kit includes all of your Site Settings. By recreating your Kit you will able to start edit your Site Settings again.
nl: Het lijkt erop dat je site geen actieve kit heeft. De actieve kit bevat alle site-instellingen. Door je kit opnieuw te maken, kun je je site-instellingen opnieuw bewerken.

en: It's a temporary deactivation
nl: Het is een tijdelijke deactivatie

en: Justified
nl: Uitgevuld

en: Justify
nl: Uitlijnen

en: Keep Proportions
nl: Verhoudingen behouden

en: Keep my settings
nl: Behoud mijn instellingen

en: Ken Burns Effect
nl: Ken Burns effect

en: Keyboard Shortcuts
nl: Toetsenbord sneltoetsen

en: Kit Library
nl: Kit bibliotheek

en: Kit not exists.
nl: Kit bestaat niet.

en: Kit not found
nl: Kit niet gevonden

en: Knowledge Base
nl: Kennisbank

en: Landing Page
nl: Landingspagina

en: Landing Pages
nl: Landingspagina's

en: Large
nl: Groot

en: Last edited on %1$s by %2$s
nl: Laatst bewerkt op %1$s door %2$s

en: Layout
nl: Lay-out

en: Layout Settings
nl: Lay-out instellingen

en: Lazy Load
nl: Lazy-load

en: Lazy Load Background Images
nl: Lazy-load achtergrondafbeeldingen

en: Lazy loading images that are not in the viewport improves initial page load performance and user experience. By activating this experiment all background images except the first one on your page will be lazy loaded to improve your LCP score
nl: Lazy-loading van afbeeldingen die niet in de viewport staan, verbetert de laadprestaties van de eerste pagina en de gebruikerservaring. Door dit experiment te activeren, worden alle achtergrondafbeeldingen behalve de eerste op je pagina lazy-loaded om je LCP score te verbeteren

en: Lazyload
nl: Lazy-load

en: Learn More
nl: Leer meer

en: Learn more
nl: Kom meer te weten

en: Learn more about %1$sWordPress revisions%2$s
nl: Meer informatie over %1$sWordPress revisies%2$s

en: Learn more.
nl: Meer weten.

en: Left
nl: Links

en: Left Border Width
nl: Breedte linkerrand

en: Library
nl: Bibliotheek

en: Light
nl: Licht

en: Lighten
nl: Lichter maken

en: Like Button
nl: Vind ik leuk-knop

en: Line
nl: Lijn

en: Link Color
nl: Linkkleur

en: Link Hover Color
nl: Hoverkleur link

en: Link Options
nl: Linkinstellingen

en: Link values together
nl: Waarden allemaal gelijk houden

en: List
nl: Lijst

en: List Item
nl: Lijstitem

en: List Item #1
nl: Lijstitem #1

en: List Item #2
nl: Lijstitem #2

en: List Item #3
nl: Lijstitem #3

en: Load Font Awesome 4 Support
nl: Laad Font Awesome 4 ondersteuning

en: Loading
nl: Bezig met laden

en: Local
nl: Lokaal

en: Location
nl: Locatie

en: Logged In
nl: Ingelogd

en: London Eye, London, United Kingdom
nl: Anne Frank Huis, Amsterdam, Nederland

en: Loop
nl: Herhalen

en: Love using Elementor?
nl: Vind je het leuk om Elementor te gebruiken?

en: Luminosity
nl: Helderheid

en: Maintain consistency across your site by saving the changes to a widget as the default setting for future use. These settings will automatically apply to the widget every time you place it. Note: This feature doesn't affect existing widgets.
nl: Zorg voor consistentie op je site door de wijzigingen in een widget op te slaan als de standaardinstelling voor toekomstig gebruik. Deze instellingen worden automatisch toegepast op de widget telkens wanneer je deze plaatst. Notitie: dit kenmerk heeft geen invloed op bestaande widgets.

en: Maintenance
nl: Onderhoud

en: Maintenance Mode
nl: Onderhoudsmodus

en: Maintenance Mode ON
nl: Onderhoudsmodus AAN

en: Maintenance Mode returns HTTP 503 code, so search engines know to come back a short time later. It is not recommended to use this mode for more than a couple of days.
nl: Onderhoudsmodus geeft de HTTP 503 code terug, dus zoekmachines weten dat ze binnenkort terug moeten komen. Het is niet aangeraden deze modus te gebruiken voor langer dan enkele dagen.

en: Manage Breakpoints
nl: Beheer breekpunten

en: Manage What Your Users Can Edit In Elementor
nl: Beheer wat je gebruikers kunnen bewerken in Elementor

en: Managing a multi-user site?
nl: Beheer je een multi-user site?

en: Map
nl: Kaart

en: Margin
nl: Marge

en: Mask
nl: Masker

en: Max Width
nl: Maximale breedte

en: Media File
nl: Mediabestand

en: Medium
nl: Gemiddeld

en: Meet Our Attributes
nl: Ontdek onze attributen

en: Meet Our Custom CSS
nl: Ontdek onze aangepaste CSS

en: Meet Our Global Widget
nl: Ontdek onze globale widget

en: Meet Page Transitions
nl: Maak kennis met paginaovergangen

en: Menu Anchor
nl: Menu-anker

en: Menu item skipped due to invalid menu slug: %s
nl: Menu-item overgeslagen vanwege ongeldige menu-slug: %s

en: Menu item skipped due to missing menu slug
nl: Menu-item overgeslagen vanwege ontbrekende menu-slug

en: Menus
nl: Menu

en: Middle
nl: Midden

en: Migrate to v3.0
nl: Migreer naar v3.0

en: Min Height
nl: Min. hoogte

en: Minimum Height
nl: Minimale hoogte

en: Mobile
nl: Mobiel

en: Mobile Browser Background
nl: Mobiele browser achtergrond

en: Mobile Extra
nl: Mobiel Extra

en: Mobile and Tablet options cannot be deleted.
nl: Opties voor mobiel en tablet kunnen niet worden verwijderd.

en: Modest Branding
nl: Bescheiden branding

en: More Palettes
nl: Meer paletten

en: More actions
nl: Meer acties

en: Motion Effects
nl: Bewegingseffecten

en: Multiply
nl: Vermenigvuldigen

en: Mute
nl: Dempen

en: My Favorites
nl: Mijn favorieten

en: My Skill
nl: Mijn vaardigheid

en: Name
nl: Naam

en: Name your template
nl: Geef je template een naam

en: Narrow
nl: Smal

en: Navigation
nl: Navigatie

en: Navigation Icons Size
nl: Afmeting navigatie pictogrammen

en: Navigation Width
nl: Navigatiebreedte

en: Need Help
nl: Hulp nodig?

en: Need More Shapes?
nl: Meer vormen nodig?

en: Nested Elements
nl: Geneste elementen

en: New
nl: Nieuw

en: New Landing Page
nl: Nieuwe landingspagina

en: New kit have been created successfully
nl: Nieuwe kit is succesvol aangemaakt

en: News & Updates
nl: Nieuws & updates

en: Next
nl: Volgende

en: Next Arrow Icon
nl: Volgende pijl pictogram

en: No
nl: Nee

en: No Gap
nl: Geen tussenruimte

en: No History Yet
nl: Nog geen geschiedenis

en: No Results Found
nl: Geen resultaten gevonden

en: No Revisions Saved Yet
nl: Nog geen revisies opgeslagen

en: No access to editor
nl: Geen toegang tot editor

en: No available experiments
nl: Geen beschikbare experimenten

en: No header, no footer, just Elementor
nl: Geen header, geen footer, alleen Elementor

en: No landing pages found
nl: Geen landingspagina's gevonden

en: No landing pages found in trash
nl: Geen landingspagina's gevonden in prullenbak

en: No sidebars were found
nl: Geen zijbalken gevonden

en: No thanks
nl: Nee bedankt

en: No-repeat
nl: Geen herhaling

en: None
nl: Geen

en: Normal
nl: Normaal

en: Not Supported
nl: Niet ondersteund

en: Not allowed to rollback versions
nl: Terugdraaien van versies is niet toegestaan

en: Not working? You can set a different selector for the title in Site Settings > Layout
nl: Werkt niet? Je kan een andere selector voor de titel instellen in Site instellingen > Lay-out

en: Note: Attachment Fixed works only on desktop.
nl: Let op: vaste vastzetting werkt alleen op desktop.

en: Note: Avoid applying transform properties on sticky containers. Doing so might cause unexpected results.
nl: Opmerking: vermijd het toepassen van transformerende eigenschappen op sticky containers. Dit kan onverwachte resultaten opleveren.

en: Note: Choose at which breakpoint tabs will automatically switch to a vertical (“accordion”) layout.
nl: Opmerking: kies op welk breekpunt de tabs automatisch overschakelen naar een verticale ("accordeon") lay-out.

en: Note: The ID link ONLY accepts these chars: %s
nl: Notitie: De ID link accepteert ALLEEN deze characters: %s

en: Note: This widget only affects themes that use `%s` in archive pages.
nl: Opmerking: deze widget is alleen van toepassing op thema's die `%s` gebruiken op archiefpagina's.

en: Now you can choose where you want to go on the site from the following options
nl: Nu kun je kiezen waar je naartoe wil op de site uit de volgende opties

en: Number
nl: Nummer

en: Number Prefix
nl: Voorvoegsel nummer

en: Number Suffix
nl: Achtervoegsel nummer

en: Object Fit
nl: Object passend

en: Off
nl: Uit

en: Official Color
nl: Officiële kleur

en: Offset
nl: Uitlijning

en: On
nl: Aan

en: Once you fill your page with content, this window will give you an overview display of all the page elements. This way, you can easily move around any section, column, or widget.
nl: Zodra je je pagina met inhoud vult, geeft dit venster je een overzicht van alle pagina-elementen. Op deze manier kan je eenvoudig door een sectie, kolom of widget navigeren.

en: Once you start working, you'll be able to redo / undo any action you make in the editor.
nl: Zodra je begint te werken, kun je elke actie in de editor opnieuw doen / ongedaan maken.

en: Ongoing Experiments
nl: Lopende experimenten

en: Opacity
nl: Doorzichtigheid

en: Open all image links in a lightbox popup window. The lightbox will automatically work on any link that leads to an image file.
nl: Open alle links van afbeeldingen in een lightbox pop-up venster. De lightbox zal automatisch werken op elke link die leidt naar een afbeeldingsbestand.

en: Open in new window
nl: Open in nieuw venster

en: Optimized DOM Output
nl: Geoptimaliseerde DOM-uitvoer

en: Optional
nl: Optioneel

en: Or view %1$sTrashed Items%1$s
nl: Of bekijk %1$sNaar prullenbak verplaatste items%1$s

en: Order By
nl: Sorteer op

en: Other
nl: Anders

en: Out
nl: Uit

en: Outline
nl: Omlijning

en: Outside
nl: Buiten

en: Oval
nl: Ovaal

en: Page
nl: Pagina

en: Page Layout
nl: Pagina lay-out

[ctx: Page Template]
en: Elementor Canvas
nl: Elementor canvas

[ctx: Page Template]
en: Elementor Full Width
nl: Elementor volledige breedte

[ctx: Page Template]
en: Theme
nl: Thema

en: Page Title Selector
nl: Selector titel pagina

en: Page Transitions
nl: Paginaovergangen

en: Page Transitions let you style entrance and exit animations between pages as well as display loader until your page assets load.
nl: Pagina-overgangen laat je in- en uitgaande animaties tussen pagina's stijlen en laat de loader zien totdat je pagina-items zijn geladen.

en: Pages
nl: Pagina's

en: Pagination
nl: Paginering

en: Panel Width
nl: Paneel breedte

en: Paragraph Spacing
nl: Paragraaf marge

en: Paste
nl: Plakken

en: Paste Style
nl: Plak stijl

en: Paste URL or type
nl: Plak URL of type

en: Path
nl: Pad

en: Path Type
nl: Pad type

en: Pause on Hover
nl: Pauzeren bij hover

en: Pause on Interaction
nl: Pauzeren bij interactie

en: Performance
nl: Prestatie

en: Personalize your Elementor experience by controlling which features and experiments are active on your site. Help make Elementor better by %1$ssharing your experience and feedback with us%2$s.
nl: Personaliseer je Elementor ervaring door te bepalen welke functies en experimenten actief zijn op je site. Help Elementor beter te maken door %1$sje ervaring en feedback met ons te delen%2$s.

en: Perspective
nl: Perspectief

en: Pin it
nl: Pin dit

en: Play Counts
nl: Aantal keer afgespeeld

en: Play Icon
nl: Afspeel-pictogram

en: Play On Mobile
nl: Afspelen op mobiel

en: Play Once
nl: Eenmalig afspelen

en: Play Video
nl: Video afspelen

en: Play Video about
nl: Video afspelen over

en: Player Controls
nl: Afspeelknoppen

en: Please Note! The "Improved Asset Loading" mode reduces the amount of code that is loaded on the page by default. When activated, parts of the infrastructure code will be loaded dynamically, only when needed. Keep in mind that activating this experiment may cause conflicts with incompatible plugins.
nl: Houd er rekening mee dat! De "Improved Asset Loading" modus de hoeveelheid code vermindert die standaard op de pagina wordt geladen. Indien geactiveerd, worden delen van de infrastructuurcode dynamisch geladen, alleen wanneer dat nodig is. Houd er rekening mee dat het activeren van dit experiment conflicten kan veroorzaken met incompatibele plugins.

en: Please Note! The “Improved CSS Loading” mode reduces the amount of CSS code that is loaded on the page by default. When activated, the CSS code will be loaded, rather inline or in a dedicated file, only when needed. Activating this experiment may cause conflicts with incompatible plugins.
nl: Let! De modus "Verbeterde CSS belasting" vermindert de hoeveelheid CSS code die standaard op de pagina wordt geladen. Wanneer geactiveerd, wordt de CSS code alleen geladen, eerder inline of in een speciaal bestand, wanneer dat nodig is. Het activeren van dit experiment kan conflicten veroorzaken met incompatibele plugins.

en: Please Note: We do not recommend updating to a beta version on production sites.
nl: Let op: we raden het af om naar een betaversie bij te werken op productiesites.

en: Please make sure the ID is unique and not used elsewhere on the page this form is displayed. This field allows %1$sA-z 0-9%2$s & underscore chars without spaces.
nl: Zorg ervoor dat de ID uniek is en niet elders op de pagina wordt gebruikt waarop dit formulier wordt weergegeven. Dit veld staat %1$sA-z 0-9%2$s & underscore karakters toe zonder spaties.

en: Please note that the upgrade process may cause some of the previously used Font Awesome 4 icons to look a bit different due to minor design changes made by Font Awesome.
nl: Bedenk wel dat door de upgrade sommige eerder gebruikte pictogrammen van Font Awesome 4 er enigszins anders uitzien als gevolg van kleine ontwerp aanpassingen die door Font Awesome zijn gemaakt.

en: Please note!
nl: Opmerking!

en: Please note! Allowing uploads of any files (SVG & JSON included) is a potential security risk.
nl: Bedenk wel dat het toestaan van bestanden (ook SVG & JSON bestanden) een mogelijk veiligheidsrisico is.

en: Please note! We couldn't deactivate all of your plugins on Safe Mode. Please %1$sread more%2$s about this issue
nl: Houd er rekening mee dat! We konden niet al je plugins deactiveren in de veilige modus. %1$slees meer%2$s over dit probleem

en: Please share the reason
nl: Vertel ons de reden

en: Please share which plugin
nl: Vertel ons welke plugin

en: Pojo Themes
nl: Pojo thema's

en: Popular
nl: Populair

en: Position
nl: Positie

en: Post
nl: Bericht

en: Post Types
nl: Berichttypen

en: Poster
nl: Schrijver

en: Posts
nl: Berichten

en: Preferences
nl: Voorkeuren

en: Preload
nl: Vooraf laden

en: Preload attribute lets you specify how the video should be loaded when the page loads. %1$sLearn More%2$s
nl: Met het preload attribuut kun je aangeven hoe de video moet worden geladen wanneer de pagina wordt geladen. %1$sLeer meer%2$s

en: Prepare your website for future improvements to carousel features by upgrading the Swiper library integrated into your site from v5.36 to v8.45. This experiment includes markup changes so it might require updating custom code and cause compatibility issues with third party plugins.
nl: Bereid je site voor op toekomstige verbeteringen aan de carrousel functies door de Swiper bibliotheek in je site te upgraden van v5.36 naar v8.45. Dit experiment omvat markup veranderingen dus het kan nodig zijn om aangepaste code bij te werken en compatibiliteitsproblemen te veroorzaken met plugins van derden.

en: Preview
nl: Voorbeeld

en: Preview Changes
nl: Voorbeeld wijzigingen

en: Previous
nl: Vorige

en: Previous Arrow Icon
nl: Vorige pijl pictogram

en: Primary
nl: Primair

en: Primary Color
nl: Primaire kleur

en: Primary Headline
nl: Primaire kopregel

en: Privacy Mode
nl: Privacymodus

en: Privacy Policy
nl: Privacybeleid

en: Progress Bar
nl: Voortgangsbalk

en: Publish
nl: Publiceren

en: Published
nl: Gepubliceerd

en: Quick Feedback
nl: Snelle feedback

en: Quit
nl: Beëindigen

en: Random
nl: Willekeurig

en: Rating
nl: Waardering

en: Rating Scale
nl: Waardering schaal

en: Read More
nl: Lees verder

en: Read More Text
nl: Lees verder

en: Recently Edited
nl: Recent bewerkt

en: Recreate Kit
nl: Maak Kit opnieuw

en: Redo
nl: Opnieuw

en: Regenerate CSS & Data
nl: Genereer CSS & gegevens opnieuw

en: Regenerate Files & Data
nl: Regenereer bestanden & gegevens

en: Reinstall
nl: Installeer opnieuw

en: Release Candidate
nl: Release kandidaat

en: Remote
nl: Extern

en: Remote file is too large, limit is %s
nl: Extern bestand is te groot, limiet is %s

en: Remote server did not respond
nl: De externe server reageerde niet

en: Remote server returned the following unexpected result: %1$s (%2$s)
nl: De externe server heeft het volgende onverwachte resultaat geretourneerd: %1$s (%2$s)

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Remove Kit
nl: Kit verwijderen

en: Remove all the content and site settings that came with "%1$s" on %2$s %3$s and revert to the site setting that came with "%4$s" on %5$s.
nl: Verwijder alle inhoud en site-instellingen die met "%1$s" op %2$s %3$s werden geleverd en keer terug naar de site-instellingen die met "%4$s" op %5$s werden geleverd.

en: Remove all the content and site settings that came with "%1$s" on %2$s.%3$s Your original site settings will be restored.
nl: Verwijder alle inhoud en site-instellingen die werden geleverd met "%1$s" Op %2$s. %3$s je oorspronkelijke site-instellingen worden teruggezet.

en: Remove the most recent Kit
nl: De meest recente kit verwijderen

en: Reorder
nl: Opnieuw sorteren

en: Repeat
nl: Herhaling

en: Repeat-x
nl: Herhaal-x

en: Repeat-y
nl: Herhaal-y

en: Replace URL
nl: URL vervangen

en: Request failed due to an error: %1$s (%2$s)
nl: Aanvraag mislukt vanwege een fout: %1$s (%2$s)

en: Requires
nl: Vereist

en: Rerun Update Script
nl: Start het update script opnieuw

en: Reset
nl: Herstel

en: Reset Data
nl: Reset gegevens

en: Responsive Mode
nl: Responsive modus

en: Responsive Preview
nl: Responsive voorbeeld

en: Responsive Settings
nl: Responsive instellingen

en: Responsive visibility will take effect only on preview or live page, and not while editing in Elementor.
nl: Responsive zichtbaarheid wordt pas merkbaar bij een preview of op het moment dat de pagina wordt geactiveerd, niet tijdens het bewerken in Elementor.

en: Reverse Columns
nl: Kolommen omkeren

en: Revision
nl: Revisie

en: Revision history lets you save your previous versions of your work, and restore them any time.
nl: Revisiegeschiedenis laat je vorige versies van je werk opslaan en ze op ieder moment herstellen.

en: Revisions
nl: Revisies

en: Right
nl: Rechts

en: Role Excluded
nl: Rol uitgesloten

en: Role Manager
nl: Rolbeheerder

en: Roles
nl: Rollen

en: Rollback Version
nl: Versie terugdraaien

en: Rollback to Previous Version
nl: Naar vorige versie terugdraaien

en: Rotate
nl: Draaien

en: Rotate X
nl: Draai X

en: Rotate Y
nl: Draai Y

en: Round
nl: Rond

en: Rounded
nl: Afgerond

en: Rows Gap
nl: Rijen gap

en: Safe Mode
nl: Veilige modus

en: Safe Mode ON
nl: Veilige modus AAN

en: Safe Mode allows you to troubleshoot issues by only loading the editor, without loading the theme or any other plugin.
nl: Veilige modus helpt je om problemen op te lossen door alleen de Editor te laden, zonder het thema of andere plugins.

en: Saturation
nl: Verzadiging

en: Save
nl: Opslaan

en: Save Draft
nl: Concept opslaan

en: Save Options
nl: Opties om op te slaan

en: Save and manage all of your form submissions in one single place.
    			All within a simple, intuitive place.
nl: Sla alle inzendingen van je formulier op één plek op en beheer ze.
    			Allemaal op een eenvoudige, intuïtieve plek.

en: Save as Default
nl: Opslaan als standaard

en: Save as Template
nl: Als template opslaan

en: Saved Color
nl: Opgeslagen kleur

en: Saved Templates
nl: Opgeslagen templates

en: Scale
nl: Schaal

en: Scale X
nl: Schaal X

en: Scale Y
nl: Schaal Y

en: Screen
nl: Scherm

en: Search
nl: Zoeken

en: Search Landing Pages
nl: Zoek landingspagina's

en: Search Templates:
nl: Templates zoeken:

en: Search Widget...
nl: Widget zoeken...

en: Search Widget:
nl: Widget zoeken:

en: Secondary
nl: Secundair

en: Secondary Color
nl: Secundaire kleur

en: Secondary Headline
nl: Secundaire kopregel

en: Section
nl: Sectie

en: Sections
nl: Secties

en: Select
nl: Selecteren

en: Select File
nl: Selecteer bestand

en: Select Icon
nl: Selecteer pictogram

en: Select one or go ahead and %1$screate one%2$s now.
nl: Selecteer er een of ga je gang en %1$smaak er nu een%2$s.

en: Select the type of template you want to work on
nl: Selecteer het type template waar je aan wilt werken

en: Select your Structure
nl: Selecteer je structuur

en: Self Hosted
nl: Eigen hosting

en: Separator
nl: Scheiding

en: Set custom attributes for the link element. Separate attribute keys from values using the | (pipe) character. Separate key-value pairs with a comma.
nl: Stel aangepaste attributen in voor het link element. Scheid attribuut sleutels van waardes die het | (pipe) karakter gebruiken. Scheid sleutelwaarde paren met een komma.

en: Set how many slides are scrolled per swipe.
nl: Stel in hoeveel slides per veeg worden gescrold.

en: Set light or dark mode, or use Auto Detect to sync it with your OS setting.
nl: Stel de lichte of donkere modus in, of gebruik "automatisch detecteren" om het te synchroniseren met de instellingen van je OS.

en: Set the way Google Fonts are being loaded by selecting the font-display property (Default: Auto).
nl: Stel de manier in waarop Google lettertypen worden geladen door de eigenschap font-display te selecteren (Standaard: Auto).

en: Set your Google Maps API Key in Elementor's %1$sIntegrations Settings%3$s page. Create your key %2$shere.%3$s
nl: Stel je Google Maps API-sleutel in op de pagina %1$sIntegraties instellingen%3$s van Elementor. Maak hier je sleutel %2$s.%3$s

en: Set your entire website as MAINTENANCE MODE, meaning the site is offline temporarily for maintenance, or set it as COMING SOON mode, meaning the site is offline until it is ready to be launched.
nl: Stel je volledige site in als ONDERHOUDSMODUS, dit betekent dat de site tijdelijk offline is voor onderhoud, of zet deze als KOMT BINNENKORT-modus, dit betekent dat de site offline is totdat hij klaar is voor lancering.

en: Sets the default space between widgets (Default: 20)
nl: Stelt de standaard ruimte tussen widgets in (standaard: 20)

en: Sets the default space inside the container (Default is 10px)
nl: Stelt de standaard ruimte binnen de container in (standaard is 10px)

en: Sets the default width of the content area (Default: 1140)
nl: Stelt de standaard breedte van het inhoudgebied in (standaard: 1140)

en: Settings
nl: Instellingen

en: Shadow
nl: Schaduw

en: Shape
nl: Vorm

en: Shape Divider
nl: Vormscheiding

[ctx: Shapes]
en: Arrow
nl: Pijl

[ctx: Shapes]
en: Book
nl: Boek

[ctx: Shapes]
en: Clouds
nl: Wolken

[ctx: Shapes]
en: Curve Asymmetrical
nl: Asymmetrische curve

[ctx: Shapes]
en: Drops
nl: Druppels

[ctx: Shapes]
en: Fan Opacity
nl: Doorzichtige stralen

[ctx: Shapes]
en: Mountains
nl: Bergen

[ctx: Shapes]
en: Pyramids
nl: Pyramides

[ctx: Shapes]
en: Split
nl: Splijt

[ctx: Shapes]
en: Tilt
nl: Kanteling

[ctx: Shapes]
en: Tilt Opacity
nl: Doorzichtige kanteling

[ctx: Shapes]
en: Triangle
nl: Driehoek

[ctx: Shapes]
en: Triangle Asymmetrical
nl: Asymmetrische driehoek

[ctx: Shapes]
en: Waves
nl: Golven

[ctx: Shapes]
en: Waves Brush
nl: Effectgolven

[ctx: Shapes]
en: Waves Pattern
nl: Golfpatroon

en: Share
nl: Delen

en: Share Button
nl: Delen-knop

en: Share on Facebook
nl: Deel via Facebook

en: Share on Twitter
nl: Deel via Twitter

en: Show
nl: Tonen

en: Show / Hide Panel
nl: Paneel Tonen / Verbergen

en: Show Path
nl: Toon pad

en: Show editing handles when hovering over the element edit button.
nl: Laat bewerken functies zien tijdens het hoveren over de bewerken knop.

en: Sidebar
nl: Zijbalk

en: Sign Up
nl: Registreren

en: Single
nl: Bericht

en: Site Description
nl: Site beschrijving

en: Site Favicon
nl: Site favicon

en: Site Identity
nl: Site identiteit

en: Site Logo
nl: Logo van de site

en: Site Name
nl: Site naam

en: Site Settings
nl: Site instellingen

en: Size
nl: Afmeting

en: Sketch
nl: Schets

en: Skew
nl: Scheefheid

en: Skew X
nl: Scheef X

en: Skew Y
nl: Scheef Y

en: Skin
nl: Uiterlijk

en: Skip
nl: Overslaan

en: Slides to Scroll
nl: Slides om te scrollen

en: Slides to Show
nl: Slides om weer te geven

en: Slow
nl: Traag

en: Small
nl: Klein

en: Social Icons
nl: Sociale pictogrammen

en: Solid
nl: Doorgetrokken

en: Some of the plugins you’re using have not been tested with the latest version of %1$s (%2$s). To avoid issues, make sure they are all up to date and compatible before updating %1$s.
nl: Sommige van de plugins die je eerder gebruikte, zijn niet getest met de nieuwste versie van %1$s (%2$s). Om problemen te voorkomen, moet je ervoor zorgen dat ze allemaal up-to-date en compatibel zijn voordat je %1$s gaat updaten.

en: Some of your theme files are missing.
nl: Enkele van je themabestanden missen.

en: Something went wrong.
nl: Er is iets fout gegaan.

en: Sorry, this file type is not permitted for security reasons.
nl: Dit bestandstype is om veiligheidsredenen niet toegestaan.

en: Source
nl: Bron

en: Space
nl: Ruimte

en: Space Around
nl: Ruimte eromheen

en: Space Between
nl: Tussenruimte

en: Space Evenly
nl: Gelijkmatig verdelen

en: Spacer
nl: Afstandhouder

en: Spacing
nl: Afstand

en: Specify a start time (in seconds)
nl: Geef een starttijd op (in seconden)

en: Specify an end time (in seconds)
nl: Geef een eindtijd op (in seconden)

en: Spiral
nl: Spiraal

en: Spread
nl: Verspreiding

en: Square
nl: Vierkant

en: Stable
nl: Stabiel

en: Stable Features
nl: Stabiele functies

en: Stacked
nl: Gestapeld

en: Star Rating
nl: Aantal sterren

en: Stars
nl: Sterren

en: Start
nl: Begin

en: Start Export
nl: Start de export

en: Start Import
nl: Start importeren

en: Start Time
nl: Starttijd

en: Start designing your page and you will be able to see the entire revision history here.
nl: Begin met het ontwerpen van je pagina en je zult de hele revisiegeschiedenis hier zien.

en: Starting Number
nl: Begingetal

en: Starting Point
nl: Startpunt

en: Stay tuned! More awesome templates coming real soon.
nl: Blijf kijken! Heel binnenkort komen er meer prachtige templates.

en: Still experiencing issues?
nl: Heb je nog steeds problemen?

en: Stretch
nl: Uitrekken

en: Stretch Section
nl: Sectie uitrekken

en: Stretch the section to the full width of the page using JS.
nl: Rek de sectie uit tot de volledige breedte van de pagina met behulp van JS.

en: Stretched Section Fit To
nl: Uitgerekte sectie past tot

en: Stroke
nl: Slag

en: Stroke Color
nl: Lijnkleur

en: Structure
nl: Structuur

en: Style
nl: Stijl

en: Styles set in Elementor are saved in CSS files in the uploads folder and in the site’s database. Recreate those files and settings, according to the most recent settings.
nl: Stijlen die zijn ingesteld in Elementor worden opgeslagen in CSS bestanden in de map uploads en in de database van de site. Maak die bestanden en instellingen opnieuw, volgens de meest recente instellingen.

en: Submissions
nl: Inzendingen

en: Success
nl: Succes

en: Suggested Videos
nl: Aanbevolen video's

en: Suggested favicon dimensions: 512 × 512 pixels.
nl: Voorgestelde favicon afmetingen: 512 × 512 pixels.

en: Suggested image dimensions: %1$s × %2$s pixels.
nl: Voorgestelde afbeeldingafmetingen: %1$s × %2$s pixels.

en: Super Admin
nl: Super beheerder

en: Sure! I'd love to help
nl: Natuurlijk! Ik zou het leuk vinden om te helpen

en: Swap
nl: Wissel

en: Switch Editor Loader Method
nl: Wijzig de methode waarop de editor wordt geladen

en: Switch to Revisions tab for older versions
nl: Schakel naar de revisies-tab voor oudere versies

en: Sync Library
nl: Bibliotheek synchroniseren

en: System
nl: Systeem

en: System Colors
nl: Systeemkleuren

en: System Fonts
nl: Systeem lettertypen

en: System Info
nl: Systeeminformatie

[ctx: System Info]
en: If you want to modify the source code of your theme, we recommend using a <a href="%s">child theme</a>.
nl: Als je de broncode van je thema wilt aanpassen, raden we je aan om een <a href="%s">subthema</a> te gebruiken.

[ctx: System Info]
en: We recommend setting memory to at least %1$s. (%2$s or higher is preferred) For more information, read about <a href="%3$s">how to increase memory allocated to PHP</a>.
nl: We bevelen je aan om het geheugen op tenminste %1$s in te stellen. (%2$s of hoger wordt aanbevolen) Voor meer informatie, lees over <a href="%3$s">het verhogen van het toegewezen geheugen aan PHP</a>.

[ctx: System Info]
en: We recommend using PHP version %s or higher.
nl: We raden aan PHP versie %s of hoger te gebruiken.

en: Tab Content
nl: Inhoud tab

en: Tab Title
nl: Titel tab

en: Tabs Items
nl: Items tabs

en: Template Library
nl: Template bibliotheek

[ctx: Template Library]
en: Add New
nl: Nieuwe toevoegen

[ctx: Template Library]
en: Add New Template
nl: Nieuwe template toevoegen

[ctx: Template Library]
en: All Categories
nl: Alle categorieën

[ctx: Template Library]
en: All Templates
nl: Alle templates

[ctx: Template Library]
en: Categories
nl: Categorieën

[ctx: Template Library]
en: Category
nl: Categorie

[ctx: Template Library]
en: Edit Template
nl: Template bewerken

[ctx: Template Library]
en: Filter by category
nl: Sorteer op categorie

[ctx: Template Library]
en: My Templates
nl: Mijn templates

[ctx: Template Library]
en: New Template
nl: Nieuwe template

[ctx: Template Library]
en: No Templates found
nl: Geen templates gevonden

[ctx: Template Library]
en: No Templates found in Trash
nl: Geen templates in de prullenbak gevonden

[ctx: Template Library]
en: Saved Templates
nl: Opgeslagen templates

[ctx: Template Library]
en: Search Template
nl: Template zoeken

[ctx: Template Library]
en: View Template
nl: Template bekijken

en: Template not exist.
nl: Template bestaat niet.

en: Templates Help You %1$sWork Efficiently%2$s
nl: Templates helpen je %1$sEfficiënt te werken%2$s

en: Terms of Service
nl: Servicevoorwaarden

en: Tested up to %s version
nl: Getest tot versie %s

en: Testimonial
nl: Aanbeveling

en: Text
nl: Tekst

en: Text Align
nl: Tekstuitlijning

en: Text Color
nl: Tekstkleur

en: Text Direction
nl: Tekstrichting

en: Text Editor
nl: Tekstbewerker

en: Text Indent
nl: Inspringing tekst

en: Text Path
nl: Tekst pad

[ctx: Text Shadow Control]
en: Shadow
nl: Schaduw

[ctx: Text Shadow Control]
en: Text Shadow
nl: Tekstschaduw

en: Text Stroke
nl: Lijn tekst

[ctx: Text Stroke Control]
en: Text Stroke
nl: Lijn tekst

en: The %1$s argument is deprecated since version %2$s!
nl: Het argument %1$s is verouderd sinds versie %2$s!

en: The %1$s argument is deprecated since version %2$s! Use %3$s instead.
nl: Het argument %1$s is verouderd sinds versie %2$s! Gebruik in plaats daarvan %3$s.

en: The Elementor Website Builder has it all: drag and drop page builder, pixel perfect design, mobile responsive editing, and more. Get started now!
nl: De Elementor Website Builder heeft het allemaal: versleep pagina bouwer, pixel perfect ontwerp, mobiel responsive bewerken, en meer. Ga nu aan de slag!

en: The Global value you are trying to use is not available.
nl: De globale waarde die je probeert te gebruiken is niet beschikbaar.

en: The ID of Menu Anchor.
nl: Het ID van menu-anker.

en: The Popup Builder lets you take advantage of all the amazing features in Elementor, so you can build beautiful & highly converting popups. Get Elementor Pro and start designing your popups today.
nl: Met Popup Builder profiteer je van alle geweldige functies in Elementor, zodat je prachtige & sterk converterende pop-ups kunt maken. Ga voor Pro en begin vandaag met het ontwerpen van je pop-ups.

en: The `theme-color` meta tag will only be available in supported browsers and devices.
nl: De metatag 'theme-color' ​​is alleen beschikbaar in ondersteunde browsers en apparaten.

en: The current version of Elementor doesn't have any experimental features . if you're feeling curious make sure to come back in future versions.
nl: De huidige versie van Elementor heeft geen experimentele functies. Als je nieuwsgierig bent, kom dan zeker terug in toekomstige versies.

en: The database update process is now complete. Thank you for updating to the latest version!
nl: Het database update proces is klaar. Dank je voor het updaten naar de nieuwste versie!

en: The default page template as defined in Elementor Panel → Hamburger Menu → Site Settings.
nl: De standaard pagina template zoals gedefinieerd in Elementor paneel → Hamburger menu → Site instellingen.

en: The file does not exist, please try again.
nl: Het bestand bestaat niet, probeer het opnieuw.

en: The issue was probably caused by one of your plugins or theme.
nl: Het probleem is waarschijnlijk veroorzaakt door één van je plugins of thema's.

en: The latest update includes some substantial changes across different areas of the plugin. We highly recommend you %1$sbackup your site before upgrading%2$s, and make sure you first update in a staging environment
nl: De nieuwste update bevat enkele substantiële wijzigingen in verschillende delen van de plugin. We raden je aan %1$som een back-up van je site te maken voordat je gaat upgraden%2$s, en zorg ervoor dat je eerst updatet in een staging omgeving

en: The list of fonts used if the chosen font is not available.
nl: De lijst met lettertypen die gebruikt worden als het gekozen lettertype niet beschikbaar is.

en: The preview could not be loaded
nl: Het voorbeeld kon niet worden geladen

en: The server does not have ImageMagick or GD installed and/or enabled! Any of these libraries are required for WordPress to be able to resize images. Please contact your server administrator to enable this before continuing.
nl: De server heeft ImageMagick of GD niet geïnstalleerd en/of ingeschakeld! Een van deze bibliotheken is nodig voor WordPress om afbeeldingen van formaat te wijzigen. Neem contact op met je serverbeheerder om dit in te schakelen voordat je verdergaat.

en: The upgrade process includes a database update
nl: De upgrade bevat ook een update voor de database

en: The uploaded file could not be moved
nl: Het geüploade bestand kan niet worden verplaatst

en: The “Inline Font Icons” will render the icons as inline SVG without loading the Font-Awesome and the eicons libraries and its related CSS files and fonts.
nl: De "Inline lettertype pictogrammen" zullen de pictogrammen weergeven als inline SVG zonder de Font Awsome en de eicons bibliotheken en de bijbehorende CSS bestanden en lettertypen te laden.

en: Theme
nl: Thema

en: Theme Builder
nl: Thema bouwer

en: Themes
nl: Thema's

en: There is a new version of Elementor Page Builder available. <a href="%1$s" class="thickbox open-plugin-details-modal" aria-label="%2$s">View version %3$s details</a> or <a href="%4$s" class="update-link" aria-label="%5$s">update now</a>.
nl: Er is een nieuwe versie van Elementor pagina bouwer beschikbaar. <a href="%1$s" class="thickbox open-plugin-details-modal" aria-label="%2$s">Details versie %3$s bekijken</a> of <a href="%4$s" class="update-link" aria-label="%5$s">nu updaten</a>.

en: There was a problem setting your site logo
nl: Er was een probleem met het instellen van je site logo

en: There was a problem setting your site name
nl: Er was een probleem met het instellen van je site naam

en: There was a problem uploading your file
nl: Er was een probleem met het uploaden van je bestand

en: There was an error when reading this WXR file
nl: Er is een fout opgetreden bij het lezen van dit WXR bestand

en: There's already an active kit.
nl: Er is al een actieve kit.

en: These enhancements may include some markup changes to existing elementor widgets
nl: Deze verbeteringen kunnen enkele markup wijzigingen in bestaande elementor widgets bevatten

en: This ID will be the CSS ID you will have to use in your own page, Without #.
nl: Dit ID is het CSS-ID dat je op je eigen pagina moet gebruiken. Zonder #.

en: This Post
nl: Dit bericht

en: This action is not reversible and cannot be undone by rolling back to previous versions.
nl: Deze actie is niet omkeerbaar en kan niet ongedaan worden gemaakt door terug te gaan naar vorige versies.

en: This cover image will replace the background video in case that the video could not be loaded.
nl: Deze titel afbeelding zal de achtergrond video vervangen indien de video niet kan worden geladen.

en: This does not appear to be a WXR file, missing/invalid WXR version number
nl: Dit lijkt geen WXR bestand te zijn, het WXR versienummer ontbreekt/is ongeldig

en: This file is not allowed for security reasons.
nl: Het bestand is om veiligheidsredenen niet toegestaan.

en: This is an Alert
nl: Dit is een melding

en: This is the heading
nl: Dit is de kop

en: This tag has no settings.
nl: Deze tag heeft geen instellingen.

en: This template includes the header, full-width content and footer
nl: Deze template bevat de header, inhoud over volledige breedte en footer

en: Thousand Separator
nl: Scheidingsteken duizendtallen

en: Title
nl: Titel

en: Title & Description
nl: Titel & beschrijving

en: Title HTML Tag
nl: HTML-tag titel

en: Title Style
nl: Stijl titel

en: Titles
nl: Titels

en: To achieve full height Container use %s.
nl: Gebruik %s om container op volledige hoogte te bereiken.

en: To enable maintenance mode you have to set a template for the maintenance mode page.
nl: Om onderhoudsmodus in te schakelen moet je een template instellen voor de onderhoudsmodus pagina.

en: To use an experiment or feature on your site, simply click on the dropdown next to it and switch to Active. You can always deactivate them at any time. %1$sLearn More.%2$s
nl: Om een experiment of functie op je site te gebruiken, klik je gewoon op de dropdown ernaast en wissel je naar actief. Je kan ze altijd weer deactiveren. %1$sLeer meer.%2$s

en: Toggle
nl: Wisselen

en: Toggle #1
nl: Wissel #1

en: Toggle #2
nl: Wissel #2

en: Toggle Content
nl: Inhoud wissel

en: Toggle Items
nl: Items wissel

en: Toggle Title
nl: Titel wissel

en: Token Expired.
nl: Token verlopen.

en: Toolbar Icons Size
nl: Afmeting Toolbar Iconen

en: Tools
nl: Extra

en: Top
nl: Boven

en: Top Center
nl: Midden boven

en: Top Left
nl: Linksboven

en: Top Right
nl: Rechtsboven

en: Transform
nl: Transformeer

en: Transition
nl: Transitie

en: Transition Duration
nl: Duur overgang

en: Transition Duration (ms)
nl: Overgangsduur (ms)

en: Transition Duration (s)
nl: Overgangsduur (s)

en: Triangle
nl: Driehoek

en: Try it out
nl: Probeer het uit

en: Try out Elementor Pro and design your forms visually with one powerful tool.
nl: Probeer Elementor Pro uit en ontwerp je formulieren visueel met één krachtige tool.

en: Turn-on Beta Tester, to get notified when a new beta version of Elementor or Elementor Pro is available. The Beta version will not install automatically. You always have the option to ignore it.
nl: Schakel beta-tester in om meldingen te krijgen als een nieuwe beta-versie van Elementor of Elementor Pro beschikbaar is. De beta versie zal niet automatisch installeren. Je hebt altijd de optie om het te negeren.

en: Type to find anything in Elementor
nl: Typ om alles te vinden in Elementor

en: Typography
nl: Typografie

[ctx: Typography Control]
en: (Black)
nl: (Zwart)

[ctx: Typography Control]
en: (Bold)
nl: (Vet)

[ctx: Typography Control]
en: (Extra Bold)
nl: (Extra vet)

[ctx: Typography Control]
en: (Extra Light)
nl: (Extra licht)

[ctx: Typography Control]
en: (Light)
nl: (Licht)

[ctx: Typography Control]
en: (Normal)
nl: (Normaal)

[ctx: Typography Control]
en: (Semi Bold)
nl: (Half vet)

[ctx: Typography Control]
en: (Thin)
nl: (Dun)

[ctx: Typography Control]
en: Bold
nl: Vet

[ctx: Typography Control]
en: Capitalize
nl: Enkele hoofdletter

[ctx: Typography Control]
en: Decoration
nl: Decoratie

[ctx: Typography Control]
en: Default
nl: Standaard

[ctx: Typography Control]
en: Family
nl: Familie

[ctx: Typography Control]
en: Italic
nl: Cursief

[ctx: Typography Control]
en: Letter Spacing
nl: Letterafstand

[ctx: Typography Control]
en: Line Through
nl: Doorstreept

[ctx: Typography Control]
en: Line-Height
nl: Regelhoogte

[ctx: Typography Control]
en: Lowercase
nl: Kleine letters

[ctx: Typography Control]
en: None
nl: Geen

[ctx: Typography Control]
en: Normal
nl: Normaal

[ctx: Typography Control]
en: Oblique
nl: Schuin

[ctx: Typography Control]
en: Overline
nl: Bovenstreept

[ctx: Typography Control]
en: Size
nl: Afmeting

[ctx: Typography Control]
en: Style
nl: Stijl

[ctx: Typography Control]
en: Transform
nl: Transformeren

[ctx: Typography Control]
en: Typography
nl: Typografie

[ctx: Typography Control]
en: Underline
nl: Onderstreept

[ctx: Typography Control]
en: Uppercase
nl: Hoofdletters

[ctx: Typography Control]
en: Weight
nl: Dikte

[ctx: Typography Control]
en: Word Spacing
nl: Woordspatie

en: UI Color
nl: UI kleur

en: UI Hover Color
nl: UI hoverkleur

en: UI Theme
nl: UI thema

en: Undo
nl: Ongedaan maken

en: Unknown
nl: Onbekend

en: Unleash the full power of Elementor's features and web creation tools.
nl: Ontketen de volledige kracht van Elementor's functies en web creatie gereedschappen.

en: Unlinked values
nl: Ontkoppelde waarden

en: Unmarked Color
nl: Ongemarkeerde kleur

en: Unmarked Style
nl: Ongemarkeerde stijl

en: Update Notification
nl: Melding update

en: Update Now
nl: Nu updaten

en: Update Site Address (URL)
nl: Siteadres updaten (URL)

en: Update changes to page
nl: Wijzigingen aan pagina updaten

en: Upgrade Now
nl: Upgrade nu

en: Upgrade Swiper Library
nl: Upgrade Swiper bibliotheek

en: Upgrade To Font Awesome 5
nl: Upgrade naar Font Awesome 5

en: Usage Data Sharing
nl: Gebruik gegevensuitwisseling

en: Use %s widget and dozens more pro features to extend your toolbox and build sites faster and better.
nl: Gebruik %s widget en veel meer Pro functies om meer mogelijkheden te hebben en beter en sneller sites te maken.

en: Use Elementor Pro and enjoy unlimited integrations, visual design, templates and more.
nl: Gebruik Elementor Pro en geniet van onbeperkte integraties, visueel ontwerp, templates en meer.

en: Use external CSS files for all generated stylesheets. Choose this setting for better performance (recommended).
nl: Gebruik externe CSS-bestanden voor alle gegenereerde stylesheets. Kies deze instelling voor betere prestaties (aanbevolen).

en: Use internal CSS that is embedded in the head of the page. For troubleshooting server configuration conflicts and managing development environments.
nl: Gebruik interne CSS die in het hoofd van de pagina is ingevoegd. Voor probleemoplossing van conflicten met de serverconfiguratie en het beheer van ontwikkelomgevingen.

en: Use templates to create the different pieces of your site, and reuse them with one click whenever needed.
nl: Gebruik templates om de verschillende stukken van je site aan te maken en hergebruik ze met één klik indien nodig.

en: User Preferences
nl: Gebruiker voorkeuren

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: Users
nl: Gebruikers

en: Using Elementor & Contact Form 7?
nl: Gebruik je Elementor & Contact Form 7?

en: Using WooCommerce?
nl: Gebruik je WooCommerce?

en: Using popups on your site?
nl: Gebruik je pop-ups op je site?

en: Version Control
nl: Versiecontrole

en: Vertical
nl: Verticaal

en: Vertical Align
nl: Verticale uitlijning

en: Vertical Alignment
nl: Verticale uitlijning

en: Vertical Orientation
nl: Verticale oriëntatie

en: Vertical Position
nl: Verticale positie

en: Video Info
nl: Video informatie

en: Video Options
nl: Video-instellingen

en: Video Tutorials
nl: Videohandleidingen

en: View
nl: Weergave

en: View Elementor Documentation
nl: Documentatie Elementor bekijken

en: View Elementor Video Tutorials
nl: Videohandleidingen Elementor bekijken

en: View Elementor version %s details
nl: Details Elementor versie %s bekijken

en: View Landing Page
nl: Bekijk de landingspagina

en: Visibility
nl: Zichtbaarheid

en: Visual Player
nl: Visuele speler

en: WP Dashboard
nl: WP dashboard

en: Wait! Don't deactivate Elementor. You have to activate both Elementor and Elementor Pro in order for the plugin to work.
nl: Wacht! Deactiveer Elementor niet. Je moet zowel Elementor als Elementor Pro activeren om met de plugin te kunnen werken.

en: Want to create custom text paths with SVG? %1$sLearn More%2$s
nl: Wil je aangepaste tekstpaden maken met SVG? %1$sMeer informatie%2$s

en: Want to design better MailChimp forms?
nl: Wil je betere MailChimp formulieren ontwerpen?

en: Want to give access only to content?
nl: Wil je alleen toegang geven tot de inhoud?

en: Want to learn more about the Elementor library?
nl: Meer weten over de Elementor bibliotheek?

en: Warning
nl: Waarschuwing

en: Warning: Please backup your database before making the rollback.
nl: Waarschuwing: maak eerst een back-up van je database, voordat je terugdraait naar een vorige versie.

en: Warning: This will reset your current Global Fonts and Colors, and will migrate your previous settings from v2.x versions.
nl: Waarschuwing: Dit zal je huidige globale lettertypes en kleuren resetten, en zal je vorige instellingen migreren van v2.0.x versies.

en: Watch the Full Guide
nl: Bekijk de volledige handleiding

en: Wave
nl: Golf

en: We highly recommend backing up your database before performing this upgrade.
nl: We raden je sterk aan om eerst een back-up van je database te maken voordat je deze upgrade uitvoert.

en: We recommend you only enable this feature if you understand the security risks involved.
nl: We adviseren je om deze optie alleen in te schakelen als je de bijkomende risico's begrijpt.

en: We're sorry, but something went wrong. Click on 'Learn more' and follow each of the steps to quickly solve it.
nl: Het spijt ons, maar er ging iets fout. Klik op 'Meer weten' en volg elk van de stappen om het snel op te lossen.

en: Web Designer
nl: Webdesigner

en: Weight
nl: Dikte

en: Welcome to Elementor
nl: Welkom bij Elementor Pro!

en: When you turn on privacy mode, YouTube/Vimeo won't store information about visitors on your website unless they play the video.
nl: Als je privacymodus inschakelt, YouTube/Vimeo slaat dan geen informatie op over bezoekers van je site, tenzij ze de video afspelen.

en: Who Can Access
nl: Wie heeft toegang

en: Wide
nl: Breed

en: Wider
nl: Breder

en: Widescreen
nl: Breedbeeld

en: Widescreen <br> Settings added for the Widescreen device will apply to screen sizes %dpx and up
nl: Breedbeeld <br> Instellingen toegevoegd voor het breedbeeldapparaat zijn van toepassing op schermformaten %dpx en groter

en: Widescreen breakpoint settings will apply from the selected value and up.
nl: Breedbeeld-onderbrekingspuntinstellingen zijn van toepassing vanaf de geselecteerde waarde en hoger.

en: Widgets Panel
nl: Widgets-paneel

en: Widgets Space
nl: Ruimte van de widget

en: Width
nl: Breedte

en: With Elementor Pro, you can control user access and make sure no one messes up your design.
nl: Met Elementor Pro kan je de gebruikerstoegang beheren en ervoor zorgen dat niemand je ontwerp verprutst.

en: With Elementor Pro’s WooCommerce Builder, you’ll be able to design your store without coding!
nl: Met WooCommerce Builder van Elementor Pro kun je je winkel ontwerpen zonder te programmeren!

en: With our experimental speed boosting features you can go faster than ever before. Look for the Performance label on our Experiments page and activate those experiments to improve your site loading speed.
nl: Met onze experimentele snelheidsverhogende functies kun je sneller gaan dan ooit tevoren. Zoek naar het label Prestaties op onze Experimenten pagina en activeer die experimenten om de laadsnelheid van je site te verbeteren.

en: With this feature, you can save a widget as global, then add it to multiple areas. All areas will be editable from one single place.
nl: Met deze functionaliteit kun je een widget als globaal opslaan en het dan in meerdere gebieden toevoegen. Alle gebieden zijn dan bewerkbaar vanaf een enkele plek.

en: Word Spacing
nl: Woordafstand

en: X Anchor Point
nl: X Ankerpunt

en: X Position
nl: X Positie

en: Y Anchor Point
nl: Y Ankerpunt

en: Y Position
nl: Y positie

en: Yes
nl: Ja

en: You are currently editing a Tabs Widget in its old version. Any new tabs widget dragged into the canvas will be the new Tab widget, with the improved Nested capabilities.
nl: Je bewerkt momenteel een tabs widget in de oude versie. Elke nieuwe tabs widget die naar het canvas wordt gesleept, zal de nieuwe tabs widget zijn, met de verbeterde geneste mogelijkheden.

en: You can copy the below info as simple text with Ctrl+C / Ctrl+V:
nl: Je kunt onderstaande informatie eenvoudig kopiëren met Ctrl+C / Ctrl+V:

en: You can crop the original image size to any custom size. You can also set a single value for height or width in order to keep the original size ratio.
nl: Je kunt de originele afmetingen van de afbeelding naar elk aangepaste afmetingen bijsnijden Je kunt ook een enkele waarde voor de hoogte of breedte instellen om de originele verhoudingen te behouden.

en: You can enable it from the %1$sElementor settings page%2$s.
nl: Je kunt het inschakelen vanaf de pagina %1$sElementor instellingen%2$s.

en: You created over 10 pages with Elementor. Great job! If you can spare a minute,
    				please help us by leaving a five star review on WordPress.org.
nl: Je hebt meer dan 10 pagina's gemaakt met Elementor. Goed gedaan! 
    				Je kan ons helpen door een vijf sterren beoordeling te geven op WordPress.org.

en: You don't have permissions to download this file
nl: Je hebt geen toestemming om dit bestand te downloaden

en: YouTube/Vimeo link, or link to video file (mp4 is recommended).
nl: YouTube/Vimeo link, of link naar video bestand (mp4 wordt aanbevolen).

en: Your Email
nl: Je e-mailadres

en: Your site database needs to be updated to the latest version.
nl: Je site database moet geüpdatet worden naar de nieuwste versie.

en: Your site's .htaccess file appears to be missing.
nl: Het .htaccess bestand van je site lijkt te ontbreken.

en: You’re missing out!
nl: Je loopt iets mis!

en: Zero size file downloaded
nl: Bestand met nulgrootte gedownload

en: e.g. Web Designer
nl: bijv. Webdesigner

en: https://your-link.com
nl: https://jouw-link.nl

en: imported kit
nl: geïmporteerde kit

en: or
nl: of

[ctx: revision date format]
en: M j @ H:i
nl: j Mj @ H:i

[ctx: revision date format]
en: M j, H:i
nl: j M, H:i

[ctx: shapes]
en: Arrows
nl: Pijlen

[ctx: shapes]
en: Curly
nl: Krullend

[ctx: shapes]
en: Curved
nl: Gekromd

[ctx: shapes]
en: Dots
nl: Stippen

[ctx: shapes]
en: Fir Tree
nl: Denneboom

[ctx: shapes]
en: Half Rounds
nl: Halve cirkels

[ctx: shapes]
en: Leaves
nl: Bladeren

[ctx: shapes]
en: Multiple
nl: Meerdere

[ctx: shapes]
en: Parallelogram
nl: Parallellogram

[ctx: shapes]
en: Pluses
nl: Plusteken

[ctx: shapes]
en: Rectangles
nl: Rechthoeken

[ctx: shapes]
en: Rhombus
nl: Ruit

[ctx: shapes]
en: Squared
nl: Vierkant

[ctx: shapes]
en: Squares
nl: Vierkanten

[ctx: shapes]
en: Stripes
nl: Strepen

[ctx: shapes]
en: Trees
nl: Bomen

[ctx: shapes]
en: Wavy
nl: Golvend

en: you are not allowed to perform this action
nl: je hebt geen toestemming om deze actie uit te voeren

en: {{{ data.button_text }}}
nl: {{ Data.knop_text }}}
