Plugins - Elementor Website Builder - Stable (latest release) - en to it translation catalogue (1246 entries)

note: translators: %d: Number of rows.
en: %d database row affected. | %d database rows affected.
it[0]: %d riga del database interessata.
it[1]: %d righe del database interessate.

en: Accent Color
it: Colore in risalto

en: Deactivate All
it: Disattiva tutto

en: Activate All
it: Attiva tutto

en: Enable the new editor.
it: Abilita il nuovo editor.

en: Titles
it: Titoli

en: Transition Duration (s)
it: Durata transizione (s)

en: Shadow
it: Ombra

en: Distance from content
it: Distanza dal contenuto

en: Gap between tabs
it: Spazio tra le schede

en: Responsive Settings
it: Impostazioni responsive

en: Align Title
it: Allineamento titolo

en: Tab #3
it: Scheda #3

en: Tab #%d
it: Scheda #%d

en: Tab #%s
it: Scheda #%s

[ctx: System Info]
note: translators: %s: Recommended PHP version.
en: We recommend using PHP version %s or higher.
it: Si consiglia di utilizzare PHP versione %s o superiore.

en: Save as Default
it: Salva come predefinito

[ctx: Typography Control]
en: Default
it: Predefinito

[ctx: Typography Control]
en: (Black)
it: (Nero)

[ctx: Typography Control]
en: (Extra Bold)
it: (Grassetto accentuato)

[ctx: Typography Control]
en: (Bold)
it: (Grassetto)

[ctx: Typography Control]
en: (Semi Bold)
it: (Semigrassetto)

[ctx: Typography Control]
en: (Medium)
it: (Medio)

[ctx: Typography Control]
en: (Normal)
it: (Normale)

[ctx: Typography Control]
en: (Light)
it: (Chiaro)

[ctx: Typography Control]
en: (Extra Light)
it: (Chiarissimo)

[ctx: Typography Control]
en: (Thin)
it: (Sottile)

en: Requires
it: Richiede

note: Translators: %s is the current item index.
en: Item #%d
it: Elemento #%d

en: Horizontal Position
it: Posizione orizzontale

en: Vertical Position
it: Posizione verticale

en: Dismiss Icon
it: Ignora l'icona

[ctx: Flex Container Control]
en: Gap between elements
it: Spazio tra gli elementi

en: Any time you can change the settings in %1$sUser Preferences%2$s
it: In qualsiasi momento puoi modificare le impostazioni in %1$sPreferenze utente%2$s

[ctx: Flex Container Control]
en: Column - reversed
it: Colonna - invertita

[ctx: Flex Container Control]
en: Row - reversed
it: Riga - invertita

[ctx: Flex Container Control]
en: Column - vertical
it: Colonna - verticale

[ctx: Flex Container Control]
en: Row - horizontal
it: Riga - orizzontale

en: WP Dashboard
it: Bacheca WP

en: All Posts
it: Tutti gli articoli

en: This Post
it: Questo articolo

en: Gap between elements
it: Spazio tra gli elementi

en: Sets the default space inside the container (Default is 10px)
it: Imposta la spaziatura predefinita all'interno del contenitore (Predefinito è 10px)

en: Container Padding
it: Spaziatura interna del contenitore

en: Performance
it: Prestazioni

en: There was a problem setting your site name
it: Si è verificato un problema durante l'impostazione del nome del tuo sito

en: Try it out
it: Provalo

en: Improve your site’s performance score.
it: Migliora il punteggio delle prestazioni del tuo sito.

en: Upgrade Now
it: Aggiorna ora

en: Upgrade
it: Aggiorna

en: you are not allowed to perform this action
it: non hai i permessi per eseguire questa azione.

en: Get Elementor Pro
it: Ottieni Elementor Pro

en: Copies all of the selected sections and columns and pastes them in a container beneath the original.
it: Copia tutte le sezioni e le colonne selezionate e le incolla in un contenitore sotto l'originale.

en: Convert
it: Converti

en: Convert to container
it: Converti in contenitore

en: Play Video about
it: Riproduci video su

en: Pagination
it: Paginazione

en: To achieve full height Container use %s.
it: Per raggiungere la piena altezza al Contenitore utilizzare %s.

en: Container
it: Contenitore

en: Hue
it: Colore

en: Exclusion
it: Esclusione

en: Difference
it: Differenza

en: Add New Container
it: Aggiungi nuovo contenitore

[ctx: Flex Item Control]
en: Flex Shrink
it: Restringimento flessibile

[ctx: Flex Item Control]
en: Flex Grow
it: Crescita flessibile

[ctx: Flex Item Control]
en: Shrink
it: Restringi

[ctx: Flex Item Control]
en: Grow
it: Crescere

[ctx: Flex Item Control]
en: None
it: Nessuno

[ctx: Flex Item Control]
en: Size
it: Dimensione

[ctx: Flex Item Control]
en: Custom Order
it: Ordine Personalizzato

[ctx: Flex Item Control]
en: End
it: Fine

[ctx: Flex Item Control]
en: Start
it: Inizio

[ctx: Flex Item Control]
en: Order
it: Ordinamento

[ctx: Flex Item Control]
en: This control will affect contained elements only.
it: Questo controllo avrà effetto solo sugli elementi contenuti.

[ctx: Flex Item Control]
en: Stretch
it: Estendi

[ctx: Flex Item Control]
en: Center
it: Centra

[ctx: Flex Item Control]
en: Align Self
it: Allinea se stesso

[ctx: Flex Item Control]
en: Custom Width
it: Larghezza personalizzata

[ctx: Flex Item Control]
en: Custom
it: Personalizzato

[ctx: Flex Item Control]
en: Default
it: Predefinito

[ctx: Flex Item Control]
en: Flex Basis
it: Base Flex

[ctx: Flex Container Control]
en: Default
it: Predefinito

[ctx: Flex Container Control]
en: Align Content
it: Allineamento contenuto

[ctx: Flex Item Control]
en: Gap
it: Spaziatura

[ctx: Flex Container Control]
en: Space Evenly
it: Spaziare Uniformemente

[ctx: Flex Container Control]
en: Space Around
it: Spaziare Intorno

[ctx: Flex Container Control]
en: Space Between
it: Spaziatura

[ctx: Flex Container Control]
en: Justify Content
it: Giustifica il contenuto

[ctx: Flex Container Control]
en: Stretch
it: Estendi

[ctx: Flex Container Control]
en: Flex End
it: Estremità flessibile

[ctx: Flex Container Control]
en: Center
it: Centra

[ctx: Flex Container Control]
en: Flex Start
it: Inizio

[ctx: Flex Container Control]
en: Align Items
it: Allinea elementi

[ctx: Flex Container Control]
en: Direction
it: Direzione

en: Reorder
it: Riordina

en: System Fonts
it: Font di sistema

en: System Colors
it: Colori di sistema

en: Flexbox Container
it: Contenitore Flexbox

en: Import Export
it: Importa Esporta

en: Elementor Event Tracker
it: Tracker di eventi Elementor

en: There was a problem uploading your file
it: Si è verificato un problema durante il caricamento del file

en: There was a problem setting your site logo
it: Si è verificato un problema durante l'impostazione del logo del tuo sito

en: Add New Page Template
it: Aggiungi nuovo template di pagina

en: Connect & Activate
it: Connetti e Attiva

en: Elements Usage
it: Utilizzo degli elementi

note: translators: 1: Integration settings link open tag, 2: Create API key link open tag, 3: Link close tag.
en: Set your Google Maps API Key in Elementor's %1$sIntegrations Settings%3$s page. Create your key %2$shere.%3$s
it: Imposta la chiave API di Google Maps nella pagina %3$s Impostazioni %1$sIntegrazioni di Elementor. Crea la tua chiave %2$squi. %3$s

en: Y Anchor Point
it: Y Punto di ancoraggio

en: X Anchor Point
it: X Punto di ancoraggio

en: Flip Vertical
it: Capovolgi Verticale

en: Flip Horizontal
it: Rifletti orizzontale

en: Skew Y
it: Distorsione Y

en: Skew X
it: Distorsione X

en: Skew
it: Inclinazione

en: Scale Y
it: Scala Y

en: Scale X
it: Scala X

en: Keep Proportions
it: Mantieni proporzioni

en: Perspective
it: Prospettiva

en: Rotate Y
it: Ruota Y

en: Rotate X
it: Ruota X

en: 3D Rotate
it: Rotazione 3D

en: Transform
it: Trasformazione

en: Custom Code is a tool gives you one place where you can insert scripts, rather than dealing with dozens of different plugins and deal with code.
it: Codice personalizzato è uno strumento che ti offre un posto dove puoi inserire script, piuttosto che gestire dozzine di plugin diversi e gestire il codice.

en: Add Your Custom Code
it: Aggiungi il tuo codice personalizzato

en: Custom Code
it: Codice personalizzato

en: For easy access, favorite the widgets you use most often by right clicking > Add to Favorites.
it: Per un facile accesso, aggiungi ai preferiti i widget che usi più spesso facendo clic con il pulsante destro del mouse > Aggiungi ai preferiti.

[ctx: Typography Control]
en: Word Spacing
it: Spaziatura parole

[ctx: Text Stroke Control]
en: Text Stroke
it: Tratto di testo

en: Stroke Color
it: Colore tratto

en: Text Stroke
it: Tratto di testo

en: Terms of Service
it: Termini di servizio

note: translators: 1. "Terms of service" link, 2. "Privacy policy" link
en: By clicking Sign Up, you agree to Elementor's %1$s and %2$s
it: Facendo clic su Iscriviti, accetti la %1$s e %2$s di Elementor

en: Log
it: Registro

en: Ongoing Experiments
it: Esperimenti in corso

en: Stable Features
it: Caratteristiche stabili

en: Inline Font Icons
it: Icone dei font in linea

en: Elementor Experiments
it: Esperimenti Elementor

en: Invalid title
it: Titolo non valido

en: Not allowed to rollback versions
it: Non è consentito eseguire il rollback delle versioni

en: The default page template as defined in Elementor Panel → Hamburger Menu → Site Settings.
it: Il template di pagina predefinito definito nel pannello Elementor → Menu Hamburger → Impostazioni Sito.

note: translators: 1: Link open tag, 2: Link close tag.
en: Want to create custom text paths with SVG? %1$sLearn More%2$s
it: Vuoi creare percorsi di testo personalizzati con SVG? %1$s Per saperne di più%2$s

note: translators: %1$s Link open tag, %2$s: Link close tag.
en: Please note! We couldn't deactivate all of your plugins on Safe Mode. Please %1$sread more%2$s about this issue
it: Si prega di notare! Non siamo riusciti a disattivare tutti i tuoi plugin in modalità provvisoria. Si prega di %1$sleggi di più%2$s su questo problema

note: translators: %1$s Link open tag, %2$s: Link close tag.
en: %1$sClick here%2$s to troubleshoot
it: %1$s Clicca qui%2$s per risolvere i problemi

note: translators: %1$s Link open tag, %2$s: Link close tag.
en: Or view %1$sTrashed Items%1$s
it: Oppure visualizza gli %1$sElementi nel cestino%1$s

note: translators: %1$s Link open tag, %2$s: Link close tag.
en: Learn more about %1$sWordPress revisions%2$s
it: Ulteriori informazioni sulle revisioni di %1$sWordPress%2$s

note: translators: 1: Function argument, 2: Elementor version number.
en: The %1$s argument is deprecated since version %2$s!
it: L'argomento %1$s è deprecato dalla versione %2$s!

note: translators: 1: Function argument, 2: Elementor version number, 3: Replacement argument name.
en: The %1$s argument is deprecated since version %2$s! Use %3$s instead.
it: L'argomento %1$s è deprecato dalla versione %2$s! Usa invece %3$s.

note: translators: 1: Link open tag, 2: Link close tag.
en: Explore additional Premium Shape packs and use them in your site. %1$sLearn More%2$s
it: Esplora altri pacchetti Premium Shape e usali nel tuo sito. %1$s Per saperne di più%2$s

note: translators: 1: Link open tag, 2: Link close tag.
en: %1$sClick here%2$s to join our first-to-know email updates.
it: %1$s Clicca qui%2$s per unirti ai nostri primi aggiornamenti via e-mail.

en: Meet Page Transitions
it: Incontra le transizioni di pagina

en: Page Transitions let you style entrance and exit animations between pages as well as display loader until your page assets load.
it: Le transizioni di pagina consentono di applicare uno stile alle animazioni di ingresso e di uscita tra le pagine e di visualizzare il caricatore fino al caricamento delle risorse della pagina.

note: translators: %1$s Link open tag, %2$s: Link close tag.
en: Select one or go ahead and %1$screate one%2$s now.
it: Selezionane uno o vai avanti e %1$screane uno%2$s ora.

en: Luminosity
it: Luminosità

en: Saturation
it: Saturazione

en: Lighten
it: Schiarisci

en: Darken
it: Scuro

en: Overlay
it: Sovrapposizione

en: Screen
it: Schermo

en: Multiply
it: Moltiplicazione

en: Widescreen <br> Settings added for the Widescreen device will apply to screen sizes %dpx and up
it: Widescreen <br> Le impostazioni aggiunte per il dispositivo Widescreen verranno applicate alle dimensioni %dpx dello schermo e superiori

note: translators: %1$s Link open tag, %2$s: Link close tag.
en: You can enable it from the %1$sElementor settings page%2$s.
it: È possibile abilitarlo dalla pagina delle impostazioni di %1$sElementor%2$s.

note: translators: %s: Device name.
en: Hide On %s
it: Nascondi su %s

note: translators: %1$s Span open tag, %2$s: Span close tag.
en: Templates Help You %1$sWork Efficiently%2$s
it: I template ti aiutano a %1$slavorare in modo efficiente%2$s

note: translators: 1: Link open tag, 2: Link close tag.
en: In order for Theme Style to affect all relevant Elementor elements, please disable Default Colors and Fonts from the %1$sSettings Page%2$s.
it: Affinché lo stile del tema influisca su tutti gli elementi Elementor pertinenti, disabilitare colori e caratteri predefiniti dalla %1$sPagina Impostazioni%2$s.

en: Page Transitions
it: Transizioni pagine

en: Widescreen breakpoint settings will apply from the selected value and up.
it: Le impostazioni del punto di interruzione widescreen verranno applicate dal valore selezionato e versioni successive.

en: Get pixel-perfect design for every screen size. You can now add up to 6 customizable breakpoints beyond the default desktop setting: mobile, mobile extra, tablet, tablet extra, laptop, and widescreen.
it: Ottieni un design perfetto per ogni dimensione dello schermo. Ora puoi aggiungere fino a 6 punti di interruzione personalizzabili oltre l'impostazione desktop predefinita: mobile, mobile extra, tablet, tablet extra, laptop e widescreen.

en: Additional Custom Breakpoints
it: Punti di interruzione aggiuntivi

en: Favorites
it: Preferiti

en: Features
it: Caratteristiche

en: Categories
it: Categorie

en: Sections
it: Sezioni

en: It seems like your site doesn't have any active Kit. The active Kit includes all of your Site Settings. By recreating your Kit you will able to start edit your Site Settings again.
it: Sembra che il tuo sito non abbia alcun kit attivo. Il Kit attivo include tutte le impostazioni del sito. Ricreando il tuo Kit potrai ricominciare a modificare le Impostazioni del tuo Sito.

en: Recreate Kit
it: Ricrea Kit

en: Styles set in Elementor are saved in CSS files in the uploads folder and in the site’s database. Recreate those files and settings, according to the most recent settings.
it: Gli stili impostati in Elementor vengono salvati nei file CSS nella cartella dei caricamenti e nel database del sito. Ricreare tali file e impostazioni, in base alle impostazioni più recenti.

en: Regenerate Files & Data
it: Rigenera file e dati

en: Regenerate CSS & Data
it: Rigenera CSS e dati

en: New kit have been created successfully
it: Il nuovo kit è stato creato con successo

en: An error occurred while trying to create a kit.
it: Si è verificato un errore durante il tentativo di creare un kit.

en: There's already an active kit.
it: C'è già un kit attivo.

en: Collect Your Form Submissions
it: Raccogli i tuoi invii di moduli

en: Submissions
it: Sottoscrizioni

en: Color Sampler
it: Campionatore di colori

en: Default Device View
it: Visualizzazione dispositivo predefinita

en: Hidden Elements
it: Elementi nascosti

en: Responsive Preview
it: Anteprima reattiva

en: Please Note! The “Improved CSS Loading” mode reduces the amount of CSS code that is loaded on the page by default. When activated, the CSS code will be loaded, rather inline or in a dedicated file, only when needed. Activating this experiment may cause conflicts with incompatible plugins.
it: Si prega di notare! La modalità "Caricamento CSS migliorato" riduce la quantità di codice CSS caricato sulla pagina per impostazione predefinita. Una volta attivato, il codice CSS verrà caricato, piuttosto in linea o in un file dedicato, solo quando necessario. L'attivazione di questo esperimento può causare conflitti con plugin incompatibili.

en: Improved CSS Loading
it: Caricamento CSS migliorato

en: Kit not found
it: Kit non trovato

en: Kit not exists.
it: Il kit non esiste.

en: Kit Library
it: Kit Libreria

en: API Key
it: Chiave API

note: translators: 1: Link open tag, 2: Link close tag
en: Google Maps Embed API is a free service by Google that allows embedding Google Maps in your site. For more details, visit Google Maps' %1$sUsing API Keys%2$s page.
it: Google Maps Embed API è un servizio gratuito di Google che consente di incorporare Google Maps nel tuo sito. Per ulteriori dettagli, visita la pagina %1$sUtilizzo delle chiavi API%2$s di Google Maps.

en: Compatibility unknown
it: Compatibilità sconosciuta

en: Compatibility not specified
it: Compatibilità non specificata

en: Incompatible
it: Incompatibile

en: Compatible
it: Compatibile

en: Round
it: Tondo

en: No-repeat
it: Non ripetere

en: Repeat
it: Ripetizione

en: Y Position
it: Posizione Y

en: X Position
it: Posizione X

en: Bottom Right
it: In basso a destra

en: Bottom Left
it: In basso a sinistra

en: Bottom Center
it: Centrato Sotto

en: Top Right
it: Sopra a Destra

en: Top Left
it: Sopra a Sinistra

en: Top Center
it: Sopra al Centro

en: Center Right
it: Centrato a Destra

en: Center Left
it: Centrato a Sinistra

en: Center Center
it: Centrato

en: Scale
it: Scalatura

en: Fit
it: Adatta

en: Need More Shapes?
it: Hai bisogno di più forme?

en: Mask
it: Maschera

en: Hexagon
it: Esagono

en: Blob
it: Macchia

en: Triangle
it: Triangolo

en: Sketch
it: Schizzo

en: Flower
it: Fiore

en: FAQ Schema
it: Schema FAQ

en: Set the way Google Fonts are being loaded by selecting the font-display property (Default: Auto).
it: Imposta il modo in cui vengono caricati i tipi di carattere di Google selezionando la proprietà di visualizzazione dei tipi di carattere (Predefinito: Automatico).

en: Font-display property defines how font files are loaded and displayed by the browser.
it: La proprietà font-display definisce la modalità di caricamento e visualizzazione dei file dei tipi di carattere da parte del browser.

en: Optional
it: Opzionale

en: Swap
it: Scambia

en: Blocking
it: Blocco

en: Google Fonts Load
it: Caricamento dei caratteri Google

en: Manage Breakpoints
it: Gestire i punti di interruzione

en: Desktop <br> Settings added for the base device will apply to all breakpoints unless edited
it: Desktop <br> Le impostazioni aggiunte per il dispositivo di base verranno applicate a tutti i punti di interruzione, a meno che non vengano modificati

note: translators: %1$s: Device Name
en: %1$s <br> Settings added for the %1$s device will apply to %2$spx screens and down
it: %1$s <br> Le impostazioni aggiunte per il %1$s dispositivo verranno applicate agli schermi %2$spx e giù

en: Database update process is running in the background. Taking a while?
it: Il processo di aggiornamento del database è in esecuzione in background. Ci sta mettendo un po'?

en: With Elementor Pro, you can control user access and make sure no one messes up your design.
it: Con Elementor Pro, puoi controllare l'accesso degli utenti e assicurarti che nessuno incasini il tuo design.

en: Managing a multi-user site?
it: Gestisci un sito utente multisite?

en: Build outstanding popups using Elementor Pro and get more leads, sales and subscribers.
it: Crea popup eccezionali utilizzando Elementor Pro e ottieni più lead, vendite e abbonati.

en: Using popups on your site?
it: Usi i popup sul tuo sito?

en: Use Elementor Pro and enjoy unlimited integrations, visual design, templates and more.
it: Utilizza Elementor Pro e goditi integrazioni illimitate, progettazione visiva, modelli e altro ancora.

en: Want to design better MailChimp forms?
it: Vuoi progettare moduli MailChimp migliori?

en: Try out Elementor Pro and design your forms visually with one powerful tool.
it: Prova Elementor Pro e progetta visivamente i tuoi moduli con un unico potente strumento.

en: Using Elementor & Contact Form 7?
it: Utilizzi Elementor e Contact Form 7?

en: Using WooCommerce?
it: Usi WooCommerce?

en: Love using Elementor?
it: Ti piace usare Elementor?

en: Template Kits
it: Kit modello

en: Import / Export Kit
it: Importa / Esporta kit

en: Apply the design and settings of another site to this one.
it: Applicare la progettazione e le impostazioni di un altro sito a questo.

en: Start Import
it: Inizio Importazione

en: Import a Template Kit
it: Importare un kit modello

en: Bundle your whole site - or just some of its elements - to be used for another website.
it: Raggruppa l'intero sito - o solo alcuni dei suoi elementi - da utilizzare per un altro sito Web.

en: Start Export
it: Avviare l'esportazione

en: Export a Template Kit
it: Esporta un Kit modello

note: translators: 1: New line break, 2: Learn More link.
en: Design sites faster with a template kit that contains some or all components of a complete site, like templates, content & site settings.%1$sYou can import a kit and apply it to your site, or export the elements from this site to be used anywhere else. %2$s
it: Progetta i siti più velocemente con un kit di modelli che contiene alcuni o tutti i componenti di un sito completo, come modelli, contenuti e impostazioni del sito. %1$s puoi importare un kit e applicarlo al tuo sito o esportare gli elementi da questo sito da utilizzare altrove. %2$s

en: Learn more
it: Scopri di più

en: The uploaded file could not be moved
it: Non è stato possibile spostare il file caricato

en: Sorry, this file type is not permitted for security reasons.
it: Spiacenti, questo tipo di file non è consentito per motivi di sicurezza.

note: translators: %s: Max file size.
en: Remote file is too large, limit is %s
it: File remoto troppo grande, il limite è %s

en: Downloaded file has incorrect size
it: Il file scaricato ha una dimensione errata

en: Zero size file downloaded
it: Dimensione del file scaricato uguale a zero

en: Remote server did not respond
it: Il server remoto non risponde

note: translators: 1: HTTP error message, 2: HTTP error code.
en: Remote server returned the following unexpected result: %1$s (%2$s)
it: Il server remoto ha restituito il seguente risultato inaspettato: %1$s (%2$s)

note: translators: 1: WordPress error message, 2: WordPress error code.
en: Request failed due to an error: %1$s (%2$s)
it: Richiesta fallita a causa di un errore: %1$s (%2$s)

en: Could not create temporary file.
it: Impossibile creare il file temporaneo.

en: Invalid file type
it: Tipo di file non valido

en: Fetching attachments is not enabled
it: Il recupero degli allegati non è abilitato

note: translators: %s: Menu slug.
en: Menu item skipped due to invalid menu slug: %s
it: Voce di menu saltata a causa di un errore di menu slug non valido: %s

en: Menu item skipped due to missing menu slug
it: Voce di menu saltato a causa della mancanza di uno slug

note: translators: 1: Post title, 2: Post type.
en: Failed to import %1$s: Invalid post type %2$s
it: Impossibile importare %1$s: tipo di post non valido %2$s

note: translators: 1: Term taxonomy, 2: Term name. translators: 1: Post type singular label, 2: Post title. translators: 1: Taxonomy name, 2: Term name.
en: Failed to import %1$s %2$s
it: Impossibile importare %1$s %2$s

note: translators: %s: Author display name.
en: Failed to create new user for %s. Their posts will be attributed to the current user.
it: Impossibile creare un nuovo utente per %s. I post saranno attribuiti all’utente corrente.

note: translators: %s: Post author.
en: Failed to import author %s. Their posts will be attributed to the current user.
it: È fallita l’importazione dell’autore %s. I suoi post sono stati attribuiti all’utente corrente.

en: The file does not exist, please try again.
it: Questo file non esiste, prova di nuovo.

en: There was an error when reading this WXR file
it: Si è verificato un errore durante la lettura di questo file WXR

en: This does not appear to be a WXR file, missing/invalid WXR version number
it: Questo non sembra essere un file WXR; numero di versione WXR mancante/non valido

en: Mobile and Tablet options cannot be deleted.
it: Le opzioni per dispositivi mobili e tablet non possono essere eliminate.

en: Active Breakpoints
it: Punti di interruzione attivi

en: Stroke
it: Centro

en: Path
it: Percorso

en: Starting Point
it: Punto di partenza

en: Word Spacing
it: Spaziatura parole

en: Show Path
it: Mostra percorso

en: Text Direction
it: Direzione testo

en: Path Type
it: Tipo di percorso

en: Add Your Curvy Text Here
it: Aggiungi qui il tuo testo curvo

en: Text Path
it: Percorso testo

en: Spiral
it: Spirale

en: Oval
it: Ovale

en: Arc
it: Arco

en: Wave
it: Onda

en: Install & Activate
it: Installa e attiva

en: Get a sneak peek at our in progress development versions, and help us improve Elementor to perfection. Developer Edition releases contain experimental functionality for testing purposes.
it: Dai un'occhiata alle nostre versioni di sviluppo in corso e aiutaci a migliorare Elementor alla perfezione. Le versioni di Developer Edition contengono funzionalità sperimentali a scopo di test.

en: Find an Expert
it: Trova un esperto

en: Inactive by default
it: Inattivo per impostazione predefinita

en: Active by default
it: Attivo per impostazione predefinita

en: Status: %s
it: Stato: %s

en: Experiments
it: Esperimenti

en: The current version of Elementor doesn't have any experimental features . if you're feeling curious make sure to come back in future versions.
it: La versione corrente di Elementor non dispone di funzionalità sperimentali. Se ti senti curioso assicurati di tornare nelle versioni future.

en: No available experiments
it: Nessun esperimento disponibile

en: Stable
it: Stabile

en: Development
it: Sviluppo

en: These enhancements may include some markup changes to existing elementor widgets
it: Questi miglioramenti possono includere alcune modifiche al markup ai widget elementor esistenti

en: An array of accessibility enhancements in Elementor pages.
it: Matrice di miglioramenti dell'accessibilità nelle pagine Elementor.

en: Accessibility Improvements
it: Miglioramenti dell'accessibilità

en: Please Note! The "Improved Asset Loading" mode reduces the amount of code that is loaded on the page by default. When activated, parts of the infrastructure code will be loaded dynamically, only when needed. Keep in mind that activating this experiment may cause conflicts with incompatible plugins.
it: Si prega di notare! La modalità "Caricamento delle risorse migliorato" riduce la quantità di codice caricato nella pagina per impostazione predefinita. Quando attivato, parti del codice dell'infrastruttura verranno caricate dinamicamente, solo quando necessario. Tieni presente che l'attivazione di questo esperimento può causare conflitti con plugin incompatibili.

en: Improved Asset Loading
it: Caricamento delle risorse migliorato

en: Developers, Please Note! This experiment includes some markup changes. If you've used custom code in Elementor, you might have experienced a snippet of code not running. Turning this experiment off allows you to keep prior Elementor markup output settings, and have that lovely code running again.
it: Sviluppatori, si prega di notare! Questo esperimento include alcune modifiche al markup. Se hai usato codice personalizzato in Elementor, potresti aver riscontrato un frammento di codice non in esecuzione. La disattivazione di questo esperimento consente di mantenere le impostazioni di output del markup Elementor precedenti e di eseguire nuovamente quel codice incantevole.

en: No landing pages found in trash
it: Nessuna landing page trovata nel cestino

en: No landing pages found
it: Nessuna landing page trovata

en: Search Landing Pages
it: Cerca Landing Page

en: View Landing Page
it: Visualizza Landing Page

en: All Landing Pages
it: Tutte le Landing Page

en: New Landing Page
it: Nuova Landing Page

en: Edit Landing Page
it: Modifica Landing Page

en: Add New Landing Page
it: Aggiungi nuova Landing Page

en: Build Effective Landing Pages for your business' marketing campaigns.
it: Crea landing page efficaci per le campagne di marketing della tua azienda.

en: Adds a new Elementor content type that allows creating beautiful landing pages instantly in a streamlined workflow.
it: Aggiunge un nuovo tipo di contenuto Elementor che consente di creare immediatamente belle pagine di destinazione in un flusso di lavoro semplificato.

en: Landing Pages
it: Landing Page

en: Unknown
it: Sconosciuto

note: translators: %s: Elementor plugin name.
en: Tested up to %s version
it: Testato fino a versione %s

en: Some of the plugins you’re using have not been tested with the latest version of %1$s (%2$s). To avoid issues, make sure they are all up to date and compatible before updating %1$s.
it: Alcuni dei plugin che stai utilizzando non sono stati testati con l'ultima versione di %1$s (%2$s). Per evitare problemi, assicurarsi che siano tutti aggiornati e compatibili prima di aggiornarli %1$s.

en: Compatibility Alert
it: Avviso compatibilità

en: Custom Columns Gap
it: Spaziatura colonne personalizzato

en: Keep my settings
it: Mantieni le mie impostazioni

en: By removing this template you will delete your entire Site Settings. If this template is deleted, all associated settings: Global Colors & Fonts, Theme Style, Layout, Background, and Lightbox settings will be removed from your existing site. This action can not be undone.
it: Rimuovendo questo modello eliminerai tutte le impostazioni del sito. Se questo modello viene eliminato, tutte le impostazioni associate: Colori e caratteri globali, Stile tema, Layout, Sfondo e impostazioni Lightbox verranno rimosse dai siti esistenti. Questa azione non può essere annullata.

en: Are you sure you want to delete your Site Settings?
it: Sei sicuro di voler eliminare le impostazioni del tuo sito?

[ctx: Page Template]
en: Theme
it: Tema

en: The Global value you are trying to use is not available.
it: Il valore Globale che stai tentando di utilizzare non è disponibile.

en: Choose SVG
it: Scegli Svg

note: Description of the plugin
en: The Elementor Website Builder has it all: drag and drop page builder, pixel perfect design, mobile responsive editing, and more. Get started now!
it: Elementor Website Builder ha tutto: drag and drop page builder, pixel design perfetto, mobile responsive editing e altro ancora. Inizia subito!

en: Warning: This will reset your current Global Fonts and Colors, and will migrate your previous settings from v2.x versions.
it: Attenzione: ciò reimposterà i tuoi attuali font e colori globali e migrerà le tue precedenti impostazioni dalle versioni v2.x.

en: Rerun Update Script
it: Esegui di nuovo lo script di aggiornamento

en: Migrate to v3.0
it: Torna alla v3.0

en: Global Colors
it: Colori globali

en: Breakpoint
it: Punto di Interruzione

en: Error
it: Errore

en: Rows Gap
it: Distanza righe

en: Apply Link On
it: Applicare al Link

en: Items
it: Elementi

en: Fill
it: Riempi

en: Object Fit
it: Adatta oggetto

en: Optimized DOM Output
it: Uscita DOM ottimizzata

en: Become a super contributor by opting in to share non-sensitive plugin data and to receive periodic email updates from us.
it: Diventa un super contributore optando per condividere dati plugin non sensibili e per ricevere aggiornamenti e-mail periodici da noi.

en: Saved Color
it: Colore salvato

en: Not working? You can set a different selector for the title in Site Settings > Layout
it: Non funziona? È possibile impostare un selettore diverso per il titolo in Impostazioni sito > Layout

en: Panel Width
it: Larghezza pannello

note: translators: %1$s Link open tag, %2$s: Link close tag.
en: The latest update includes some substantial changes across different areas of the plugin. We highly recommend you %1$sbackup your site before upgrading%2$s, and make sure you first update in a staging environment
it: L'ultimo aggiornamento include alcune modifiche sostanziali in diverse aree del plugin. Ti consigliamo vivamente di eseguire %1$sbackup del tuo sito prima di eseguire l'aggiornamento%2$s e assicurati di eseguire prima l'aggiornamento in un ambiente di gestione temporanea

en: Heads up, Please backup before upgrade!
it: Attenzione, Si prega di eseguire il backup prima dell'aggiornamento!

en: User Preferences
it: Preferenze utente

en: Site Settings
it: Impostazioni del sito

en: Fallback Font Family
it: Famiglia di caratteri di fallback

en: The `theme-color` meta tag will only be available in supported browsers and devices.
it: Il meta tag 'theme-color' sarà disponibile solo nei browser e nei dispositivi supportati.

en: Mobile Browser Background
it: Sfondo del browser per dispositivi mobili

en: Suggested favicon dimensions: 512 × 512 pixels.
it: Dimensioni favicon suggerite: 512 × 512 pixel.

en: Site Favicon
it: Favicon del sito

note: translators: 1: Width number pixel, 2: Height number pixel.
en: Suggested image dimensions: %1$s × %2$s pixels.
it: Dimensioni dell'immagine suggerite: %1$s × %2$s pixel.

en: Site Logo
it: Logo del sito

en: Choose description
it: Scegli la descrizione

en: Site Description
it: Descrizione del sito

en: Choose name
it: Scegli il nome

en: Site Name
it: Nome del sito

en: Site Identity
it: Denominazione del sito

en: Breakpoints
it: Breakpoint

en: Theme
it: Tema

en: Default Page Layout
it: Layout di pagina predefinito

en: Layout Settings
it: Impostazioni Layout

en: Changes will be reflected in the preview only after the page reloads.
it: Le modifiche verranno riflesse nell'anteprima solo dopo il ricaricamento della pagina.

en: Reset Data
it: Reimposta i dati

en: Click the media icon to upload file
it: Fare clic sull'icona dei media per caricare il file

en: Watch the Full Guide
it: Guarda la guida completa

en: Get introduced to Elementor by watching our "Getting Started" video series. It will guide you through the steps needed to create your website. Then click to create your first page.
it: Fatevi presentare Elementor guardando la nostra serie di video "Iniziare". Vi guiderà attraverso i passi necessari per creare il vostro sito web. Poi clicca per creare la tua prima pagina.

en: Enable Unfiltered File Uploads
it: Abilita caricamento di file non filtrato

en: If you are experiencing a loading issue, contact your site administrator to troubleshoot the problem using Safe Mode.
it: Se si verifica un problema di caricamento, contattare l'amministratore del sito per risolvere il problema utilizzando la Modalità Sicura.

en: Download image
it: Scarica immagine

en: Pin it
it: Pinterest

en: Share on Twitter
it: Condividi su Twitter

en: Share on Facebook
it: Condividi su Facebook

en: Custom Attributes
it: Attributi Personalizzati

en: Set custom attributes for the link element. Separate attribute keys from values using the | (pipe) character. Separate key-value pairs with a comma.
it: Impostare attributi personalizzati per l'elemento di collegamento. Separare le chiavi degli attributi dai valori utilizzando il carattere | (pipe). Separare le coppie chiave-valore con una virgola.

en: Get more dynamic capabilities by incorporating dozens of Elementor's native dynamic tags.
it: Ottenete maggiori capacità dinamiche incorporando dozzine di tag dinamici nativi di Elementor.

en: You’re missing out!
it: Vi state perdendo!

en: Elementor Dynamic Content
it: Contenuto dinamico di Elementor

en: Dynamic Tags
it: Tag dinamici

en: We highly recommend backing up your database before performing this upgrade.
it: Si consiglia vivamente di eseguire il backup del database prima di eseguire questo aggiornamento.

en: The upgrade process includes a database update
it: Il processo di aggiornamento include un aggiornamento del database

en: Attributes lets you add custom HTML attributes to any element.
it: Attributi consente di aggiungere attributi HTML personalizzati a qualsiasi elemento.

en: Meet Our Attributes
it: Incontra i nostri attributi

en: Attributes
it: Attributi

en: Click here to run it now
it: Clicca qui per eseguirlo ora

en: Navigation Icons Size
it: Dimensione delle icone di navigazione

en: Toolbar Icons Size
it: Dimensioni icone barra degli strumenti

en: Share
it: Condividi

en: Fullscreen
it: Schermo intero

en: With Elementor Pro’s WooCommerce Builder, you’ll be able to design your store without coding!
it: Con WooCommerce Builder di Elementor Pro, sarai in grado di progettare il tuo negozio senza codice!

note: translators: %s: Widget title.
en: Use %s widget and dozens more pro features to extend your toolbox and build sites faster and better.
it: Utilizzate il widget %s e altre decine di funzioni pro per estendere la vostra cassetta degli attrezzi e costruire siti in modo più veloce e migliore.

en: Back
it: Dietro

en: Default Kit
it: Kit predefinito

en: Field
it: Campo

en: Label
it: Etichetta

en: Form Fields
it: Campi modulo

en: Paragraph Spacing
it: Spaziatura paragrafo

en: Body
it: Corpo

en: Buttons
it: Pulsanti

en: Draft
it: Bozza

en: Already connected.
it: Già collegato.

en: Pause on Interaction
it: Pausa su interazione

en: Background Position
it: Posizione Sfondo

en: Contain
it: Contenitore

en: Auto
it: Automatica

en: Background Size
it: Sfondo Dimensione

en: Usage Data Sharing
it: Condivisione dei dati di utilizzo

en: Connecting to the Library failed. Please try reloading the page and try again
it: Collegamento alla Biblioteca non riuscito. Prova a ricaricare la pagina e riprova

note: translators: %s: Remote user.
en: Connected as %s
it: Collegato come %s

en: Enable Lightbox In Editor
it: Abilita Lightbox In Editor

en: Dark
it: Scuro

en: Light
it: Chiaro

en: Set light or dark mode, or use Auto Detect to sync it with your OS setting.
it: Impostare la modalità luce o buio, oppure utilizzare Auto Detect per sincronizzarla con l'impostazione del sistema operativo.

en: UI Theme
it: UI Tema

en: Preferences
it: Preferenze

en: Don't rely solely on the FontAwesome icons everyone else is using! Differentiate your website and your style with custom icons you can upload from your favorite icons source.
it: Non affidarti unicamente alle icone di FontAwesome che tutti gli altri stanno utilizzando! Differenzia il tuo sito web e il tuo stile con icone personalizzate che puoi caricare dalla tua fonte preferita.

en: Add Your Custom Icons
it: Aggiungi le tue icone personalizzate

en: Custom Icons
it: Icone personalizzate

en: Transition
it: Transizione

en: Duration
it: Durata

[ctx: Background Control]
en: Images
it: Immagini

en: Clear Log
it: Cancella il log

en: Next
it: Successivo

en: Previous
it: Precedente

en: Amount
it: Importo

en: Add Element
it: Aggiungi elemento

en: Line
it: Linea

[ctx: shapes]
en: Tribal
it: Tribale

[ctx: shapes]
en: Trees
it: Alberi

[ctx: shapes]
en: Squares
it: Piazze

[ctx: shapes]
en: Stripes
it: Strisce

[ctx: shapes]
en: Leaves
it: Foglie

[ctx: shapes]
en: Half Rounds
it: Mezzi giri

[ctx: shapes]
en: Fir Tree
it: Abete

[ctx: shapes]
en: Dots
it: Punti

[ctx: shapes]
en: Rectangles
it: Rettangoli

[ctx: shapes]
en: Parallelogram
it: Parallelogramma

[ctx: shapes]
en: Rhombus
it: Rombi

[ctx: shapes]
en: Arrows
it: Frecce

[ctx: shapes]
en: Zigzag
it: Zig zag

[ctx: shapes]
en: Wavy
it: Ondulata

[ctx: shapes]
en: Squared
it: Quadrata

[ctx: shapes]
en: Slashes
it: Tagli

[ctx: shapes]
en: Multiple
it: Multipla

[ctx: shapes]
en: Curved
it: Curva

[ctx: shapes]
en: Curly
it: Riccia

en: Basic Gallery
it: Galleria di base

en: Out
it: Fuori

en: In
it: Dentro

en: Ken Burns Effect
it: Effetto Ken Burns

en: Transition Duration (ms)
it: Durata transizione (ms)

en: This cover image will replace the background video in case that the video could not be loaded.
it: Questa immagine di copertina sostituirà il video di sfondo nel caso in cui il video non viene caricato.

en: Play On Mobile
it: Riproduci su mobile

en: YouTube/Vimeo link, or link to video file (mp4 is recommended).
it: Link YouTube/Vimeo o file video (mp4 è raccomandato)

en: Reinstall
it: Reinstalla

en: Error occurred, The version selected is invalid. Try selecting different version.
it: Si è verificato un errore, la versione selezionata non è valida. Prova a selezionare una versione diversa.

note: translators: %s: Path to .htaccess file.
en: File Path: %s
it: Percorso file: %s

en: Need Help
it: Serve Aiuto

en: Play Once
it: Riproduci una volta

en: Upload SVG
it: Carica SVG

en: Choose Video
it: Seleziona video

en: Your Email
it: La tua email

en: As a beta tester, you’ll receive an update that includes a testing version of Elementor and its content directly to your Email
it: Come beta tester, riceverai un aggiornamento che include una versione di prova di Elementor e i suoi contenuti direttamente sulla tua email

en: Get Beta Updates
it: Ottenere aggiornamenti beta

en: We recommend you only enable this feature if you understand the security risks involved.
it: Si consiglia di attivare questa funzione solo se si conoscono i rischi per la sicurezza.

en: Elementor will try to sanitize the unfiltered files, removing potential malicious code and scripts.
it: Elementor cercherà di sanificare i file non filtrati, rimuovendo il potenziale codice dannoso e gli script.

en: Please note! Allowing uploads of any files (SVG & JSON included) is a potential security risk.
it: Si prega di notare bene: consentire il caricamento di qualsiasi file (SVG incluso) è un potenziale rischio per la sicurezza.

en: Template not exist.
it: Il template non esiste.

en: Responsive visibility will take effect only on preview or live page, and not while editing in Elementor.
it: La visibilità reattiva avrà effetto solo sull'anteprima o sulla pagina live, e non durante la modifica in Elementor.

en: Deprecated
it: Deprecato

en: Hurray! The upgrade process to Font Awesome 5 was completed successfully.
it: Evviva! Il processo di aggiornamento a Font Awesome 5 è stato completato con successo.

en: Upgrade To Font Awesome 5
it: Aggiorna a Font Awesome 5

en: This action is not reversible and cannot be undone by rolling back to previous versions.
it: Questa azione non è reversibile e non può essere annullata riportandola alle versioni precedenti.

en: Please note that the upgrade process may cause some of the previously used Font Awesome 4 icons to look a bit different due to minor design changes made by Font Awesome.
it: Si prega di notare che il processo di aggiornamento può causare che alcune delle icone Font Awesome 4 precedentemente utilizzate abbiano un aspetto leggermente diverso a causa di piccole modifiche di design apportate da Font Awesome.

en: By upgrading, whenever you edit a page containing a Font Awesome 4 icon, Elementor will convert it to the new Font Awesome 5 icon.
it: Con l'aggiornamento, ogni volta che si modifica una pagina contenente un'icona Font Awesome 4, Elementor la convertirà nella nuova icona Font Awesome 5.

en: Access 1,500+ amazing Font Awesome 5 icons and enjoy faster performance and design flexibility.
it: Accesso a più di 1.500 fantastiche icone Font Awesome 5 icone e godere di prestazioni più veloci e flessibilità di progettazione.

en: Font Awesome Upgrade
it: Aggiornamento Font Awesome 5

en: Font Awesome 4 support script (shim.js) is a script that makes sure all previously selected Font Awesome 4 icons are displayed correctly while using Font Awesome 5 library.
it: Lo script di supporto Font Awesome 4 (shim.js) è un file che assicura che tutte le icone Font Awesome 4 precedentemente selezionate siano visualizzate correttamente mentre si utilizza la libreria Font Awesome 5.

en: Load Font Awesome 4 Support
it: Carica supporto Font Awesome 4

en: All Icons
it: Tutte le icone

en: Font Awesome - Brands
it: Font Awesome - Marchi

en: Font Awesome - Solid
it: Font Awesome - Solido

en: Font Awesome - Regular
it: Font Awesome - Regolare

en: Your site's .htaccess file appears to be missing.
it: Il file .htaccess del tuo sito sembra mancare.

en: Some of your theme files are missing.
it: Mancano alcuni dei tuoi file tematici.

en: This file is not allowed for security reasons.
it: Il File non è consentito per motivi di sicurezza.

en: Sign Up
it: Registrati

en: Upload
it: Carica

en: Icon Library
it: Libreria icona

en: Document not found.
it: Documento non trovato.

en: Vertical Orientation
it: Orientamento verticale

en: Horizontal Orientation
it: Orientamento orizzontale

en: Fixed
it: Fisso

en: Absolute
it: Assoluto

en: Custom positioning is not considered best practice for responsive web design and should not be used too frequently.
it: Il posizionamento personalizzato non è considerato la best practice per il web design reattivo e non dovrebbe essere usato troppo frequentemente.

en: Please note!
it: Si prega di notare!

en: Get Help
it: Ottieni aiuto

en: Hidden
it: Nascosto

en: Overflow
it: Eccedenza

en: Motion Effects
it: Effetti di movimento

en: Horizontal Align
it: Allineamento orizzontale

en: Space Evenly
it: Spaziare Uniformemente

en: Space Around
it: Spaziare Intorno

en: Vertical Align
it: Allineamento verticale

en: Having problems loading Elementor? Please enable Safe Mode to troubleshoot.
it: Hai problemi a caricare Elementor? Si prega di abilitare la modalità provvisoria per la risoluzione dei problemi.

en: The issue was probably caused by one of your plugins or theme.
it: Il problema è stato probabilmente causato da uno dei tuoi plugin o dal tema.

note: translators: %s: Accepted chars.
en: Note: The ID link ONLY accepts these chars: %s
it: Nota: Il collegamento ID accetta SOLO questi caratteri: %s

en: Choose File
it: Scegli file

en: External URL
it: URL esterno

en: Order By
it: Ordina per

en: Read More Text
it: Testo Leggi Tutto

note: translators: %s: The `the_content` function.
en: Note: This widget only affects themes that use `%s` in archive pages.
it: Nota: questo widget interessa solo i temi che usano `%s` nelle pagine archivio.

en: Continue reading
it: Continua a leggere

en: Read More
it: Leggi tutto

en: Location
it: Posizione

note: translators: %s: Current post name.
en: Continue reading %s
it: Continua a leggere %s

en: (more&hellip;)
it: (altro&hellip;)

[ctx: Template Library]
en: Filter by category
it: Filtra per categoria

[ctx: Template Library]
en: All Categories
it: Tutte le categorie

[ctx: Template Library]
en: Category
it: Categoria

[ctx: Template Library]
en: Categories
it: Categorie

[ctx: Template Library]
en: Templates
it: Template

[ctx: Background Control]
en: Y Position
it: Posizione Y

[ctx: Background Control]
en: X Position
it: Posizione X

[ctx: Background Control]
en: Custom
it: Personalizzato

en: Get Popup Builder
it: Ottieni Popup Builder

en: Popups
it: Popup

en: Enable Safe Mode
it: Abilita la modalità provvisoria

en: Can't Edit?
it: Non è possibile modificare?

en: Still experiencing issues?
it: Hai ancora problemi?

en: Editor successfully loaded?
it: Editor caricato con successo?

en: Disable Safe Mode
it: Disabilita la modalità provvisoria

en: Safe Mode ON
it: Modalità provvisoria attivata

en: Cannot enable Safe Mode
it: Impossibile abilitare la modalità provvisoria

en: Safe Mode allows you to troubleshoot issues by only loading the editor, without loading the theme or any other plugin.
it: La modalità provvisoria ti consente di risolvere i problemi caricando solo l'editor, senza caricare il tema o altri plug-in.

en: Safe Mode
it: Modalità sicura

en: Elementor Data Updater
it: Aggiornamento Dati Elementor

[ctx: Template Library]
en: Saved Templates
it: Template salvati

note: translators: %d: Interval in minutes.
en: Every %d minutes
it: Ogni %d minuti

en: The database update process is now complete. Thank you for updating to the latest version!
it: Il processo di aggiornamento del database è ora completo. Grazie per l'aggiornamento all'ultima versione!

en: Your site database needs to be updated to the latest version.
it: Il database del tuo sito deve essere aggiornato alla versione più recente.

en: Not Supported
it: Non supportato

en: Users
it: Utenti

en: Plugins
it: Plugin

en: Any Video
it: Qualsiasi video

en: Current Video Channel
it: Canale video corrente

en: Unmarked Color
it: Colore non marcato

en: Stars
it: Stelle

en: Outline
it: Contorno

en: Unmarked Style
it: Stile non marcato

en: Rating Scale
it: Scala di valutazione

en: Rating
it: Valutazione

en: Star Rating
it: Stelle

en: Custom Caption
it: Didascalia personalizzata

en: Attachment Caption
it: Didascalia allegato

en: Quit
it: Smettere

en: Keyboard Shortcuts
it: Tasti rapidi

en: Show / Hide Panel
it: Mostra / nascondi pannello

en: Go To
it: Vai a

en: Redo
it: Ripeti

en: Undo
it: Annulla

en: Type to find anything in Elementor
it: Digita per trovare qualcosa in Elementor

en: Customizer
it: Personalizza

en: Menus
it: Menu

en: Dashboard
it: Bacheca

en: Create
it: Creare

en: Disconnect
it: Disconnetti

en: Disconnected successfully.
it: Disconnesso con successo.

en: Connected successfully.
it: Connesso con successo.

en: Connect
it: Connetti

en: Future
it: Futuro

en: Enter your URL
it: Inserisci il tuo URL

en: Show editing handles when hovering over the element edit button.
it: Mostra maniglie di modifica quando si passa il mouse sopra il pulsante di modifica dell'elemento.

en: Editing Handles
it: Maniglie di Modifica

en: Welcome to Elementor
it: Benvenuto su Elementor

en: Create Your First Post
it: Crea il tuo primo articolo

en: Create Your First Page
it: Crea la tua prima pagina

en: Getting Started
it: Iniziare

en: Inner Section
it: Sezione Interna

en: Once you fill your page with content, this window will give you an overview display of all the page elements. This way, you can easily move around any section, column, or widget.
it: Una volta che hai riempito la tua pagina di contenuti, questa finestra ti mostrerà una panoramica di tutti gli elementi della pagina. In questo modo, puoi spostare facilmente le diverse sezioni, colonne e widget.

en: Easy Navigation is Here!
it: La navigazione semplice è qui!

en: Empty
it: Vuoto

en: Navigator
it: Navigatore

en: Skip
it: Salta

en: Paste URL or type
it: Incolla l'URL o digita

[ctx: Filter Control]
en: Hue
it: Colore

en: Debug Bar
it: Barra Debug

en: Hide Notification
it: Nascondi notifica

en: Happy To Help
it: Felice di aiutare

en: You created over 10 pages with Elementor. Great job! If you can spare a minute,
    				please help us by leaving a five star review on WordPress.org.
it: Hai creato più di 10 pagine con Elementor. Ottimo lavoro! Se puoi risparmiare un minuto,
    				per favore aiutaci lasciando una recensione a cinque stelle su WordPress.org.

en: Congrats!
it: Congratulazioni!

en: Debug Bar adds an admin bar menu that lists all the templates that are used on a page that is being displayed.
it: La Barra di Debug aggiunge un menu nella barra di amministrazione che elenca tutti i template utilizzati in una pagina che viene visualizzata.

en: Single
it: Singolo

en: Modest Branding
it: Branding Modesto

en: Video Info
it: Info Video

en: Self Hosted
it: Auto Ospitato

en: Source
it: Sorgente

en: Button ID
it: ID pulsante

en: Artwork
it: Opera d'arte

en: Site
it: Sito

en: Blend Mode
it: Modalità di fusione

en: Copy
it: Copia

en: Drag widget here
it: Trascina il widget qui

[ctx: Filter Control]
en: CSS Filters
it: Filtri CSS

[ctx: Filter Control]
en: Saturation
it: Saturazione

[ctx: Filter Control]
en: Contrast
it: Contrasto

[ctx: Filter Control]
en: Brightness
it: Luminosità

[ctx: Filter Control]
en: Blur
it: Sfocatura

en: Specify an end time (in seconds)
it: Specifica un orario di fine (in secondi)

en: End Time
it: Orario di fine

en: Specify a start time (in seconds)
it: Specifica un orario di inizio (in secondi)

en: Start Time
it: Orario di inizio

en: Wait! Don't deactivate Elementor. You have to activate both Elementor and Elementor Pro in order for the plugin to work.
it: Aspetta! Non disattivare Elementor. Devi attivare sia Elementor che Elementor Pro affinché il plugin funzioni.

en: I have Elementor Pro
it: Ho Elementor Pro

en: Elementor Debugger
it: Debugger Elementor

en: Back to WordPress Editor
it: Torna all'editor di WordPress

note: translators: %s: Template type label.
en: Add New %s
it: Aggiungi nuovo %s

[ctx: Page Template]
en: Elementor Full Width
it: Elementor Larghezza Intera

en: Opacity
it: Opacità

en: Something went wrong.
it: Qualcosa è andato storto.

en: Max Width
it: Larghezza Massima

en: Position
it: Posizione

note: translators: 1: Elementor, 2: Link to plugin review
en: Enjoyed %1$s? Please leave us a %2$s rating. We really appreciate your support!
it: Ti è piaciuto %1$s? Per favore lasciaci una valutazione di %2$s. Apprezziamo molto il tuo supporto!

en: Knowledge Base
it: Documentazione

en: This template includes the header, full-width content and footer
it: Questo template include l'header, il contenuto a larghezza intera ed il footer

en: No header, no footer, just Elementor
it: Nessun header, nessun footer, solo Elementor

en: Default Page Template from your theme.
it: Template di pagina predefinito dal tema

en: Page Layout
it: Layout Pagina

en: Current
it: Attuale

en: Play Video
it: Riproduci video

en: Inline
it: In linea

en: Separator
it: Separatore

en: Add New
it: Aggiungi nuovo

en: Add templates and reuse them across your website. Easily export and import them to any other project, for an optimized workflow.
it: Aggiungi template e riutilizzali sul tuo sito web. Esportali e importali facilmente in qualsiasi altro progetto, per un flusso di lavoro ottimizzato.

note: translators: %s: Template type label.
en: Create Your First %s
it: Crea il tuo primo %s

en: All
it: Tutti

[ctx: Template Library]
en: My Templates
it: I miei template

en: Create Template
it: Crea template

en: Enter template name (optional)
it: Inserisci nome template (opzionale)

en: Name your template
it: Nome del tuo Template

en: Select the type of template you want to work on
it: Seleziona il tipo di template su cui desideri lavorare

en: Choose Template Type
it: Scegli il tipo di template

en: Use templates to create the different pieces of your site, and reuse them with one click whenever needed.
it: Usa i template per creare i diversi pezzi del tuo sito e riutilizzali con un clic quando necessario.

en: Custom Fonts allows you to add your self-hosted fonts and use them on your Elementor projects to create a unique brand language.
it: Font personalizzati ti consente di aggiungere i tuoi font self-hosted e di utilizzarli sui tuoi progetti Elementor per creare un linguaggio del brand unico.

en: Add Your Custom Fonts
it: Aggiungi il tuo font personalizzato

en: Custom Fonts
it: Font Personalizzati

en: More actions
it: Più azioni

en: Search Templates:
it: Cerca template:

en: Pages
it: Pagine

en: This tag has no settings.
it: Questo tag non ha impostazioni.

[ctx: Border Control]
en: Groove
it: Scanalatura

note: translators: %s: Document title.
en: %s Settings
it: %s Impostazioni

en: Want to give access only to content?
it: Vuoi dare accesso solo ai contenuti?

en: No access to editor
it: Nessun accesso all'editor

en: Role Excluded
it: Ruolo Escluso

en: Manage What Your Users Can Edit In Elementor
it: Gestisci ciò che i tuoi utenti possono modificare in Elementor

en: Role Manager
it: Gestore Ruolo

en: Featured Image
it: Immagine in evidenza

en: Body Style
it: Stile Body

en: Document
it: Documento

en: Action not found.
it: Azione non trovata.

en: Token Expired.
it: Token scaduto.

en: Set how many slides are scrolled per swipe.
it: Imposta il numero di slide che scorrono allo scorrimento.

en: Note: Attachment Fixed works only on desktop.
it: Nota: L'attaccamento fisso lavora solo sui desktop.

en: Create New Post
it: Crea nuovo articolo

en: Current Version
it: Versione corrente

en: Privacy Mode
it: Modalità Privacy

en: Enter your shortcode
it: Inserisci il tuo shortcode

en: Enter your image caption
it: Inserisci didascalia dell'immagine

en: Enter your code
it: Inserisci il tuo codice

en: Add Your Heading Text Here
it: Aggiungi qui il testo dell'intestazione

en: Dismiss alert
it: Rimuovi avviso

en: Enter your description
it: Inserisci la tua descrizione

en: This is an Alert
it: Questo è un avviso

en: Active Icon
it: Icona attiva

note: translators: 1: Editing date, 2: Author display name.
en: Last edited on %1$s by %2$s
it: Ultima modifica su %1$s da %2$s

note: translators: 1: Saving date, 2: Author display name.
en: Draft saved on %1$s by %2$s
it: Bozza salvata su %1$s da %2$s

en: Dismiss
it: Ignora

note: translators: %s: Document title.
en: Hurray! Your %s is live.
it: Evviva! %s è pubblicato.

en: Published
it: Pubblicato

en: No Results Found
it: Nessun risultato trovato

en: Select File
it: Seleziona File

en: or
it: o

en: Drag & drop your .JSON or .zip template file
it: Trascina e rilascia il file .JSON o .zip

en: Import Template to Your Library
it: Importa il template nella tua libreria

en: Click here
it: Fai clic qui

en: Want to learn more about the Elementor library?
it: Vuoi saperne di più sulla libreria Elementor?

en: Favorite
it: Preferito

en: Creation Date
it: Data di creazione

en: Created By
it: Creato da

en: Search
it: Cerca

en: My Favorites
it: I miei preferiti

en: Popular
it: Popolare

en: Trend
it: Tendenza

en: New
it: Nuovo

en: Import Template
it: Importa template

en: Remove
it: Rimuovi

en: Duplicate
it: Duplica

en: Drag & Drop
it: Trascina e Rilascia

en: Hide Panel
it: Nascondi pannello

en: Save as Template
it: Salva come template

en: Save Draft
it: Salva bozza

en: Save Options
it: Salva opzioni

en: Publish
it: Pubblica

en: Preview Changes
it: Anteprima modifiche

en: Search Widget:
it: Cerca widget:

en: Back to default
it: Torna al predefinito

[ctx: Typography Control]
en: Line Through
it: Linea in mezzo

[ctx: Typography Control]
en: Overline
it: Sopralineato

[ctx: Typography Control]
en: Underline
it: Sottolineatura

[ctx: Typography Control]
en: Decoration
it: Decorazione

en: Unlinked values
it: Valori non collegati

en: (opens in a new window)
it: (apri in una nuova scheda)

en: News & Updates
it: News e Aggiornamenti

en: Recently Edited
it: Modificato di recente

en: Create New Page
it: Crea nuova pagina

en: Elementor Overview
it: Panoramica di Elementor

en: Excerpt
it: Riassunto

en: Access denied.
it: Accesso negato.

en: Disable Default Fonts
it: Disabilita font predefiniti

en: End
it: Fine

en: Start
it: Inizio

en: We're sorry, but something went wrong. Click on 'Learn more' and follow each of the steps to quickly solve it.
it: Si è verificato qualcosa di sbagliato. Fai clic su "Maggiori dettagli" e segui le indicazioni per risolvere il problema rapidamente.

en: The preview could not be loaded
it: L'anteprima non può essere caricata

en: Update Notification
it: Aggiorna le notifiche

en: Once you start working, you'll be able to redo / undo any action you make in the editor.
it: Mentre stai lavorando adesso puoi anche usare le funzioni ripeti / annulla delle azioni che fai nell'editor.

en: No History Yet
it: Cronologia non disponibile

en: Switch to Revisions tab for older versions
it: Passa alla scheda Revisioni per le versioni precedenti

en: Revisions
it: Revisioni

en: Actions
it: Azioni

en: History
it: Cronologia

en: UI Hover Color
it: Colore della UI al passaggio del mouse

en: UI Color
it: Colore UI

[ctx: Text Shadow Control]
en: Shadow
it: Ombra

en: Mute
it: Silenzioso

en: Choose an Elementor template JSON file or a .zip archive of Elementor templates, and add them to the list of templates available in your library.
it: Scegli un template in file JSON o un archivio .zip dei template di Elementor e aggiungili alla lista dei template disponibili nella tua libreria.

[ctx: Text Shadow Control]
en: Text Shadow
it: Ombra del Testo

en: Open all image links in a lightbox popup window. The lightbox will automatically work on any link that leads to an image file.
it: Apri tutti i collegamenti delle immagini in una finestra popup con lightbox. Il lightbox a questo punto si aprirà ogni qualvolta che un collegamento conduce ad una immagine.

en: Image Lightbox
it: Lightbox Immagine

en: Please Note: We do not recommend updating to a beta version on production sites.
it: Nota: sconsigliamo di aggiornare ad una versione beta i siti di produzione.

en: Beta Tester
it: Verificatore versioni beta

en: Turn-on Beta Tester, to get notified when a new beta version of Elementor or Elementor Pro is available. The Beta version will not install automatically. You always have the option to ignore it.
it: Attiva il Beta Tester, per ricevere notifica quando viene rilasciata una nuova versione beta di Elementor o E-Pro. La versione Beta non si installa automaticamente. Hai sempre l'opzione per ignorarla.

en: Become a Beta Tester
it: Diventa un Beta Tester

en: Warning: Please backup your database before making the rollback.
it: Avviso: Fai un backup del database prima di effettuare il ripristino.

en: Rollback Version
it: Versione di Ripristino

note: translators: %s: Elementor version.
en: Experiencing an issue with Elementor version %s? Rollback to a previous version before the issue appeared.
it: Hai dei problemi con la versione %s di Elementor? Torna indietro alla versione precedente all'apparizione del problema.

en: Version Control
it: Controllo Versione

en: Switch Editor Loader Method
it: Metodo di Caricamento dell'Editor di Switch

en: Integrations
it: Integrazioni

en: Sets the default space between widgets (Default: 20)
it: Imposta la spaziatura predefinita tra i widget (Predefinito: 20)

en: Rollback to Previous Version
it: Ripristina una Versione Precedente

en: Animation Delay
it: Ritardo Animazione

en: Transition Duration
it: Durata della transizione

en: Widgets Space
it: Spaziatura widget

en: Add nofollow
it: Aggiungi nofollow

en: Open in new window
it: Apri in una nuova finestra

en: Link Options
it: Opzioni link

[ctx: Box Shadow Control]
en: Outline
it: Contorno

[ctx: Box Shadow Control]
en: Position
it: Posizione

en: Use internal CSS that is embedded in the head of the page. For troubleshooting server configuration conflicts and managing development environments.
it: Utilizza il CSS interno che è incorporato nella head della pagina. Per la risoluzione dei conflitti di configurazione del server e la gestione degli ambienti di sviluppo.

en: Use external CSS files for all generated stylesheets. Choose this setting for better performance (recommended).
it: Utilizza i file di CSS esterni per tutti i fogli di stile generati. Seleziona quest'impostazione per una migliore prestazione (consigliato).

en: Internal Embedding
it: Incorporato internamente

en: External File
it: File esterno

en: CSS Print Method
it: Metodo di stampa CSS

en: For troubleshooting server configuration conflicts.
it: Per la risoluzione dei conflitti nella configurazione del server.

en: Enable
it: Abilita

en: Disable
it: Disabilita

en: Status
it: Stato

en: Space
it: Spazio

en: Drop Cap
it: Capolettera

en: Elementor lets you hide the page title. This works for themes that have "h1.entry-title" selector. If your theme's selector is different, please enter it above.
it: Elementor ti permette di nascondere il titolo della pagina. Funziona con i temi che hanno il selettore "h1.entry-title". Se il selettore del tuo tema è diverso, inseriscilo qui  sopra.

en: Page Title Selector
it: Selettore del titolo della pagina

en: Select
it: Seleziona

en: Paste Style
it: Incolla Stile

en: Hide Title
it: Nascondi il titolo

en: Maintenance Mode ON
it: Modalità di manutenzione Attiva

en: Choose Template
it: Seleziona un template

en: To enable maintenance mode you have to set a template for the maintenance mode page.
it: Per abilitare la modalità di manutenzione devi impostare un template per la pagina della modalità di manutenzione.

en: Edit Template
it: Modifica il template

en: Roles
it: Ruoli

en: Logged In
it: Connesso

en: Who Can Access
it: Chi può accedere

en: Coming Soon returns HTTP 200 code, meaning the site is ready to be indexed.
it: Se Prossima apertura restituisce il codice HTTP 200, significa che il sito è pronto per essere indicizzato.

en: Maintenance Mode returns HTTP 503 code, so search engines know to come back a short time later. It is not recommended to use this mode for more than a couple of days.
it: Se la modalità di manutenzione restituisce il codice HTTP 503, i motori di ricerca capiscono che devono ritornare dopo poco tempo. Non è consigliabile di utilizzare questa modalità per più di un paio di giorni.

en: Choose between Coming Soon mode (returning HTTP 200 code) or Maintenance Mode (returning HTTP 503 code).
it: Scegliere tra la modalità In arrivo (ritorno del codice HTTP 200) o la modalità di manutenzione (ritorno del codice HTTP 503).

en: Maintenance
it: Manutenzione

en: Coming Soon
it: Prossima apertura

en: Disabled
it: Disabilitato

en: Choose Mode
it: Seleziona la modalità

en: Set your entire website as MAINTENANCE MODE, meaning the site is offline temporarily for maintenance, or set it as COMING SOON mode, meaning the site is offline until it is ready to be launched.
it: Impostare il tuo intero sito nella MODALITÀ DI MANUTENZIONE, significa che il sito sarà temporaneamente fuori servizio per manutenzione, mentre impostando la modalità Prossima apertura il sito sarà fuori servizio finchè non sarà pronto per essere pubblicato.

en: Maintenance Mode
it: Modalità di manutenzione

en: Bring to Front
it: Sposta in avanti

en: Space Between
it: Spazio intermedio

en: List
it: Elenco

[ctx: Shapes]
en: Book
it: A libro

[ctx: Shapes]
en: Split
it: A metà

[ctx: Shapes]
en: Arrow
it: Freccia

[ctx: Shapes]
en: Waves Pattern
it: Onde variabili

[ctx: Shapes]
en: Waves Brush
it: Pennellate

[ctx: Shapes]
en: Waves
it: Onde

[ctx: Shapes]
en: Curve Asymmetrical
it: Curva asimmetrica

[ctx: Shapes]
en: Curve
it: Curva

[ctx: Shapes]
en: Fan Opacity
it: Ventaglio sfumato

[ctx: Shapes]
en: Tilt Opacity
it: Diagonali sfumate

[ctx: Shapes]
en: Tilt
it: Diagonale

[ctx: Shapes]
en: Triangle Asymmetrical
it: Triangolo asimmetrico

[ctx: Shapes]
en: Triangle
it: Triangolo

[ctx: Shapes]
en: Pyramids
it: Piramidi

[ctx: Shapes]
en: Clouds
it: Nuvole

[ctx: Shapes]
en: Drops
it: Gocce

[ctx: Shapes]
en: Mountains
it: Montagne

en: Invert
it: Inverti

en: Shape Divider
it: Separatore sagomato

en: Navigation Width
it: Larghezza della barra di navigazione

en: Add your custom id WITHOUT the Pound key. e.g: my-id
it: Aggiungi il tuo id personalizzato senza il simbolo cancelletto. Es.: il-mio-id

[ctx: Background Control]
en: Angle
it: Angolo

[ctx: Background Control]
en: Radial
it: Radiale

[ctx: Background Control]
en: Linear
it: Lineare

[ctx: Background Control]
en: Type
it: Tipo

[ctx: Background Control]
en: Second Color
it: Colore secondario

[ctx: Background Control]
en: Location
it: Posizione

[ctx: Background Control]
en: Gradient
it: Gradiente

en: Checking this box will disable Elementor's Default Fonts, and make Elementor inherit the fonts from your theme.
it: Selezionando questa casella disabiliterai i font globali di Elementor, ed Elementor utilizzerà i font del tuo tema.

en: Checking this box will disable Elementor's Default Colors, and make Elementor inherit the colors from your theme.
it: Selezionando questa casella disabiliterai i colori globali di Elementor, ed Elementor utilizzerà i colori predefiniti del tuo tema.

en: Video Tutorials
it: Video Tutorial

en: View Elementor Video Tutorials
it: Visualizza i video tutorial di Elementor

en: Docs & FAQs
it: Documentazione e FAQ

en: View Elementor Documentation
it: Visualizza la documentazione di Elementor

en: Enter your old and new URLs for your WordPress installation, to update all Elementor data (Relevant for domain transfers or move to 'HTTPS').
it: Inserisci il vecchio e il nuovo URL della tua installazione di WordPress, per aggiornare tutti i dati di Elementor (importate per i trasferimenti di dominio o per spostarlo su 'HTTPS').

en: Update Site Address (URL)
it: Aggiorna l'indirizzo del sito (URL)

note: translators: %s: WordPress backups documentation.
en: <strong>Important:</strong> It is strongly recommended that you <a target="_blank" href="%s">backup your database</a> before using Replace URL.
it: <strong>Importante:</strong> È consigliabile <a target="_blank" href="%s">fare un backup del database</a> prima di utilizzare l'opzione Sostituzione dell'URL.

en: Replace URL
it: Sostituzione dell'URL

note: translators: 1: Human readable time difference, 2: Date.
en: %1$s ago (%2$s)
it: %1$s fa (%2$s)

en: Autosave
it: Salvataggio automatico

en: Revision
it: Revisione

en: It looks like the post revision feature is unavailable in your website.
it: Sembra che la funzione revisione del post non sia disponibile sul tuo sito Web.

en: Start designing your page and you will be able to see the entire revision history here.
it: Inizia a progettare la tua pagina e potrai vedere l'intera cronologia delle revisioni qui.

en: Revision history lets you save your previous versions of your work, and restore them any time.
it: La cronologia delle revisioni consente di salvare le versioni precedenti del tuo lavoro e ripristinarli in qualsiasi momento.

en: By
it: Da

en: No Revisions Saved Yet
it: Non è stata ancora salvata alcuna revisione

en: Thousand Separator
it: Separatore di migliaia

[ctx: Background Control]
en: Default
it: Predefinito

en: Custom CSS lets you add CSS code to any widget, and see it render live right in the editor.
it: Il CSS personalizzato ti permette di aggiungere del codice CSS a ciascun widget e vedere le modifiche direttamente nell'editor.

en: Meet Our Custom CSS
it: Guarda il nostro CSS personalizzato

en: Custom CSS
it: CSS personalizzato

en: With this feature, you can save a widget as global, then add it to multiple areas. All areas will be editable from one single place.
it: Con questa funzionalità puoi salvare un widget come globale e poi aggiungerlo a molteplici aree. Tutte le aree saranno modificabili da un singolo posto.

en: Meet Our Global Widget
it: Guarda il nostro widget globale

en: Get more with Elementor Pro
it: Ottieni di più con Elementor Pro

en: Global
it: Globale

en: Extra Large
it: Molto Grande

en: Extra Small
it: Molto Piccolo

en: Improve Elementor
it: Migliora Elementor

en: Invalid Data: The Template ID cannot be the same as the currently edited template. Please choose a different one.
it: Dati non validi: L'ID del template non può essere uguale al template che stai modificando. Devi sceglierne una diversa.

en: Skin
it: Pelle

en: %s are disabled
it: %s sono disabilitati

en: Update changes to page
it: Aggiorna modifiche alla pagina

en: No thanks
it: No grazie

en: Enter parent element selector to which stretched sections will fit to (e.g. #primary / .wrapper / main etc). Leave blank to fit to page width.
it: Immetti il selettore dell'elemento genitore al quale le sezioni allungate devono adattarsi (es. #primary / .wrapper / main ecc). Lasciare vuoto per adattarsi alla larghezza della pagina.

en: Stretched Section Fit To
it: Adattare sezione allargata a

en: Sets the default width of the content area (Default: 1140)
it: Imposta la larghezza predefinita dell'area del contenuto (Predefinito: 1140)

en: Stretch the section to the full width of the page using JS.
it: Estendi la sezione all'intera larghezza della pagina attraverso JS.

en: Stretch Section
it: Estendi la sezione

en: Learn more.
it: Approfondisci.

en: Reverse Columns
it: Inverti colonne

en: Link values together
it: Collega insieme i valori

en: Remote
it: Remoto

en: Import Now
it: Importa adesso

en: Import Templates
it: Importa template

en: Export Template
it: Esporta template

en: (no title)
it: (senza titolo)

[ctx: Template Library]
en: Type
it: Tipi

[ctx: Template Library]
en: No Templates found in Trash
it: Nessun template trovato nel cestino

[ctx: Template Library]
en: No Templates found
it: Nessun template trovato

[ctx: Template Library]
en: Search Template
it: Cerca template

[ctx: Template Library]
en: View Template
it: Visualizza template

[ctx: Template Library]
en: All Templates
it: Tutti i template

[ctx: Template Library]
en: New Template
it: Nuovo template

[ctx: Template Library]
en: Edit Template
it: Modifica template

[ctx: Template Library]
en: Add New Template
it: Nuovo template

[ctx: Template Library]
en: Add New
it: Nuovo

en: Local
it: Locale

en: Elementor Library automatically updates on a daily basis. You can also manually update it by clicking on the sync button.
it: La Libreria di Elementor si aggiorna ogni giorno automaticamente. Puoi anche aggiornarla manualmente facendo clic sul pulsante Sincronizza Libreria.

en: Sync Library
it: Sincronizza Libreria

en: Tools
it: Strumenti

en: Page
it: Pagina

en: Enter Template Name
it: Immetti il nome del template

en: Export
it: Esporta

en: Stay tuned! More awesome templates coming real soon.
it: Resta in contatto! Molti altri splendidi template sono in arrivo prestissimo.

en: Back to Library
it: Torna alla libreria

en: Insert
it: Inserisci

en: Library
it: Libreria

en: Close
it: Chiudi

en: Saved Templates
it: Template salvati

en: Template Library
it: Libreria Template

en: Select your Structure
it: Scegli la tua struttura

en: Add Template
it: Aggiungi template

[ctx: System Info]
note: translators: %s: WordPress child themes documentation.
en: If you want to modify the source code of your theme, we recommend using a <a href="%s">child theme</a>.
it: Se vuoi modificare il codice sorgente del tuo tema ti consigliamo di utilizzare un <a href="%s">tema figlio</a>.

en: Learn More
it: Approfondisci

en: Global Fonts
it: Caratteri globali

en: Hover Animation
it: Animazione al passaggio del mouse

[ctx: Background Control]
en: Contain
it: Contenitore

en: Fast
it: Veloce

en: Slow
it: Lento

en: Disable Default Colors
it: Disattiva i colori predefiniti

en: Default Fonts
it: Font predefiniti

en: Color Palettes
it: Tavolozze dei colori

en: Entrance Animation
it: Ingresso animazione

[ctx: Box Shadow Control]
en: Box Shadow
it: Ombra riquadro

en: Vertical
it: Verticale

en: Horizontal
it: Orizzontale

en: Spread
it: Diffondi

en: Blur
it: Sfoca

en: Aside
it: A lato

en: Testimonial
it: Testimonianza

en: Custom Colors
it: Colori personalizzati

en: Official Color
it: Colori ufficiali

en: Rounded
it: Arrotondato

en: Social Icons
it: Icone social

en: My Skill
it: Le mie abilità

en: Username
it: Nome utente

en: Play Counts
it: Contatore riproduzioni

en: Comments
it: Commenti

en: Share Button
it: Pulsante Condividi

en: Download Button
it: Pulsante Scarica

en: Like Button
it: Pulsante Mi piace

en: Buy Button
it: Pulsante Acquista

en: Visual Player
it: Lettore visuale

en: Background Overlay
it: Sfondo overlay

en: Extended
it: Esteso

en: If you have a moment, please share why you are deactivating Elementor:
it: Se hai un attimo di tempo condividi perchè stai disattivando Elementor:

en: Quick Feedback
it: Feedback veloce

en: Please share the reason
it: Condividi la tua motivazione

en: Other
it: Altro

en: It's a temporary deactivation
it: Si tratta di una disattivazione temporanea

en: I couldn't get the plugin to work
it: Non sono riuscito a far funzionare il plugin

en: Please share which plugin
it: Condividi quale plugin

en: I found a better plugin
it: Ho trovato un plugin migliore

en: I no longer need the plugin
it: Non ho più bisogno del plugin

en: Update Now
it: Aggiorna ora

note: translators: %s: Elementor version.
en: View Elementor version %s details
it: Visualizza i dettagli della versione %s di Elementor

note: translators: 1: Details URL, 2: Accessibility text, 3: Version number, 4: Update URL, 5: Accessibility text.
en: There is a new version of Elementor Page Builder available. <a href="%1$s" class="thickbox open-plugin-details-modal" aria-label="%2$s">View version %3$s details</a> or <a href="%4$s" class="update-link" aria-label="%5$s">update now</a>.
it: È disponibile una nuova versione di Elementor Page Builder. <a href="%1$s" class="thickbox open-plugin-details-modal" aria-label="%2$s">Vedi i dettagli della versione %3$s</a> oppure <a href="%4$s" class="update-link" aria-label="%5$s">aggiorna ora</a>.

en: Custom URL
it: URL personalizzato

en: Paste
it: Incolla

en: Background
it: Sfondo

en: Wider
it: Più largo

en: General
it: Generale

en: Intro Byline
it: Firma dell'introduzione

en: Spacing
it: Spaziatura

en: Outside
it: Esterno

en: Inside
it: Interno

en: Direction
it: Direzione

en: Animation Speed
it: Velocità dell'animazione

en: Additional Options
it: Opzioni aggiuntive

en: Arrows and Dots
it: Frecce e Punti

en: Image Stretch
it: Estendi l'Immagine

en: Image Carousel
it: Carosello d'immagini

en: Animation Duration
it: Durata dell'animazione

en: Left Border Width
it: Spessore bordo sinistro

en: You can crop the original image size to any custom size. You can also set a single value for height or width in order to keep the original size ratio.
it: Puoi ritagliare l'immagine originale in qualsiasi misura personalizzata. Puoi anche indicare solo un valore per l'altezza o la larghezza così da mantenere le proporzioni originali.

en: Controls Color
it: Colori dei controlli

en: Intro Portrait
it: Introduzione portrait

en: Intro Title
it: Titolo introduzione

en: Loop
it: Ciclico

en: Video Options
it: Opzioni video

en: Display
it: Visualizzazione

en: The server does not have ImageMagick or GD installed and/or enabled! Any of these libraries are required for WordPress to be able to resize images. Please contact your server administrator to enable this before continuing.
it: Il server non ha ImageMagick o GD installate e/o abilitate! Una di queste librerie è richiesta per permettere a WordPress di scalare le immagini, Contatta l'amministratore del tuo server per abilitarle prima di continuare.

[ctx: Image Size Control]
en: Image Dimension
it: Dimensioni dell'immagine

[ctx: Image Size Control]
en: Custom
it: Personalizzato

[ctx: Border Control]
en: Dashed
it: Tratteggiato

[ctx: Border Control]
en: Dotted
it: Puntinato

[ctx: Border Control]
en: Double
it: Doppio

[ctx: Border Control]
en: Solid
it: Solido

en: Fade
it: Sfuma

en: Effect
it: Effetto

[ctx: Image Size Control]
en: Full
it: Pieno

en: Vertical Alignment
it: Allineamento verticale

en: Infinite Loop
it: Ciclo infinito

en: Dots
it: Punti

[ctx: Image Size Control]
en: Image Size
it: Dimensioni dell'immagine

[ctx: Typography Control]
en: Bold
it: Grassetto

[ctx: Typography Control]
en: None
it: Nessuno

en: Title HTML Tag
it: Tag HTML Titolo

en: This is the heading
it: Questa è l'intestazione

en: Add your custom class WITHOUT the dot. e.g: my-class
it: Aggiungi la tua classe personalizzata SENZA il punto es. my-class

en: The list of fonts used if the chosen font is not available.
it: La lista dei font usati se il font scelto non è disponibile.

en: Pojo Themes
it: Temi Pojo

en: Form
it: Modulo

en: Elements
it: Elementi

en: Settings
it: Impostazioni

[ctx: Typography Control]
en: Oblique
it: Obliquo

[ctx: Typography Control]
en: Italic
it: Corsivo

[ctx: Typography Control]
en: Normal
it: Normale

[ctx: Typography Control]
en: Capitalize
it: Iniziali maiuscole

[ctx: Typography Control]
en: Lowercase
it: Minuscolo

[ctx: Typography Control]
en: Uppercase
it: Maiuscolo

en: Play Icon
it: Icona riproduzione

en: Image Overlay
it: Immagine sovrapposta

en: Player Controls
it: Controlli lettore

en: Suggested Videos
it: Video consigliati

en: Aspect Ratio
it: Proporzioni

en: Toggle Content
it: Contenuto commutatore

en: Toggle Title
it: Titolo commutatore

en: Toggle #2
it: Commutatore #2

en: Toggle #1
it: Commutatore #1

en: Toggle Items
it: Elementi del commutatore

en: Toggle
it: Commutatore

en: Text Editor
it: Editor di testo

en: Tab Content
it: Contenuto della scheda

en: Tab Title
it: Titolo della scheda

en: Tab #2
it: Scheda #2

en: Tab #1
it: Scheda #1

en: Tabs Items
it: Elementi delle schede

en: Tabs
it: Schede

en: Pause on Hover
it: Pausa al passaggio del mouse

en: Autoplay Speed
it: Velocità autoplay

en: Arrows
it: Frecce

en: Choose Sidebar
it: Seleziona una barra laterale

en: No sidebars were found
it: Non è stata trovata alcuna barra laterale

en: Sidebar
it: Barra laterale

en: Title Style
it: Stile titolo

en: Web Designer
it: Disegnatore web

en: e.g. Web Designer
it: es. Disegnatore web

en: Inner Text
it: Testo interno

en: Display Percentage
it: Visualizza percentuale

en: Percentage
it: Percentuale

en: Progress Bar
it: Barra di progressione

en: For Example: About
it: Per esempio: About

en: The ID of Menu Anchor.
it: L'ID dell'ancoraggio menu.

en: This ID will be the CSS ID you will have to use in your own page, Without #.
it: Questo ID sarà il CSS ID da utilizzare nella tua pagina senza #.

en: Anchor
it: Ancora

en: Menu Anchor
it: Ancoraggio del menu

en: Image Position
it: Posizione immagine

en: Image Spacing
it: Spaziatura immagine

en: Image Size
it: Dimensione immagine

en: Image Box
it: Riquadro immagine

en: Icon Hover
it: Icona al passaggio del mouse

en: Border Width
it: Spessore bordi

en: Rotate
it: Ruota

en: Secondary Color
it: Colore secondario

en: Primary Color
it: Colore principale

en: Square
it: Quadrato

en: Circle
it: Cerchio

en: Shape
it: Forma

en: Framed
it: Incorniciato

en: Stacked
it: Impilato

en: Text Indent
it: Indentazione del testo

en: List Item
it: Lista Elementi

en: List Item #3
it: Lista Elementi #3

en: List Item #2
it: Lista Elementi #2

en: List Item #1
it: Lista Elementi #1

en: Icon List
it: Lista Icone

en: Icon Spacing
it: Spaziatura dell'icona

en: Icon Box
it: Riquadro icona

en: HTML Code
it: Codice HTML

en: Justify
it: Giustifica

en: HTML Tag
it: Tag HTML

en: Enter your title
it: Immetti il titolo

en: Heading
it: Intestazione

en: Map
it: Mappa

en: Caption
it: Didascalia

en: Images
it: Immagini

en: Random
it: Casuale

en: Media File
it: File media

en: Attachment Page
it: Pagina dell’allegato

en: Add Images
it: Aggiungi immagini

en: Image Gallery
it: Galleria d'immagini

en: Gap
it: Spaziatura

en: Color
it: Colore

en: Weight
it: Spessore

en: Spacer
it: Distanziatore

en: Divider
it: Divisore

en: Number
it: Numero

en: Cool Number
it: Numero fantastico

en: Plus
it: Più

en: Number Suffix
it: Suffisso numero

en: Number Prefix
it: Prefisso numero

en: Ending Number
it: Numero finale

en: Starting Number
it: Numero iniziale

en: Counter
it: Contatore

en: Slides to Scroll
it: Slide da scorrere

en: Slides to Show
it: Slide da visualizzare

en: Choose Image
it: Scegli l'immagine

en: Image
it: Immagine

en: Border
it: Bordo

en: After
it: Dopo

en: Before
it: Prima

en: Icon Position
it: Posizione dell'icona

en: Icon
it: Icona

en: Size
it: Dimensione

en: Justified
it: Giustificato

en: Alignment
it: Allineamento

en: Large
it: Grande

en: Medium
it: Medio

en: Small
it: Piccolo

en: Button
it: Pulsante

en: Edit
it: Modifica

en: Border Radius
it: Raggio del bordo

en: Description
it: Descrizione

en: Title
it: Titolo

en: Background Color
it: Colore di sfondo

en: Hide
it: Nascondi

en: Show
it: Mostra

en: I am a description. Click the edit button to change this text.
it: Sono una descrizione. Fai clic sul pulsante modifica per modificare questo testo.

en: Title & Description
it: Titolo e Descrizione

en: Danger
it: Pericolo

en: Warning
it: Avvertimento

en: Success
it: Successo

en: Type
it: Tipo

en: Alert
it: Avviso

en: Active Color
it: Colore attivo

en: Border Color
it: Colore del bordo

en: View
it: Visualizza

en: Accordion Content
it: Contenuto della fisarmonica

en: Accordion Title
it: Titolo della fisarmonica

en: Accordion #2
it: Fisarmonica #2

en: Accordion #1
it: Fisarmonica #1

en: Accordion Items
it: Elementi della fisarmonica

en: Accordion
it: Fisarmonica

en: Sure! I'd love to help
it: Certamente! Voglio aiutarvi

en: You don't have permissions to download this file
it: Non hai i permessi per scaricare questo file

en: Download System Info
it: Scarica le informazioni di sistema

en: You can copy the below info as simple text with Ctrl+C / Ctrl+V:
it: Puoi copiare le informazioni sottostanti come semplice testo usando Ctrl+C / Ctrl+V:

en: Copy & Paste Info
it: Copia e incolla le informazioni

en: System Info
it: Informazioni di sistema

en: Inactive
it: Inattivo

en: Active
it: Attiva

en: Name
it: Nome

en: Themes
it: Temi

en: Yes
it: Sì

en: Exclude Roles
it: Escludi i ruoli

en: General Settings
it: Impostazioni Generali

en: Accent Text
it: Testo in Risalto

en: Body Text
it: Testo del Contenuto

en: Secondary Headline
it: Intestazione Secondaria

en: Primary Headline
it: Intestazione Principale

en: Accent
it: In risalto

en: Text
it: Testo

en: Secondary
it: Secondario

en: Primary
it: Principale

en: Posts
it: Articoli

en: Navigation
it: Navigazione

en: Basic
it: Base

en: Visibility
it: Visibilità

en: Content Position
it: Posizione Contenuto

en: Middle
it: Centrale

en: Stretch
it: Estendi

en: Column Position
it: Posizione colonna

en: Minimum Height
it: Altezza minima

en: Min Height
it: Altezza min

en: Fit To Screen
it: Pieno schermo

en: Height
it: Altezza

en: Wide
it: Largo

en: Narrow
it: Stretto

en: No Gap
it: Nessuna spaziatura

en: Columns Gap
it: Spaziatura colonne

en: Content Width
it: Larghezza contenuto

en: Full Width
it: Larghezza piena

en: Width
it: Larghezza

en: Column Width
it: Larghezza colonna

en: CSS Classes
it: Classi CSS

en: Padding
it: Rientro

en: Margin
it: Margine

en: Center
it: Centra

en: Text Align
it: Allineamento testo

en: Link Hover Color
it: Colore del link al passaggio del mouse

en: Link Color
it: Colore del link

en: Heading Color
it: Colore intestazione

en: Text Color
it: Colore del testo

en: Typography
it: Tipografia

en: Column
it: Colonna

en: Section
it: Sezione

en: Structure
it: Struttura

en: Advanced
it: Avanzato

en: Style
it: Stile

en: Content
it: Contenuto

en: Columns
it: Colonne

en: Colors
it: Colori

en: More Palettes
it: Altre Tavolozze

en: Color Palette
it: Tavolozza Colori

en: Apply
it: Applica

en: Discard
it: Abbandona

en: Reset
it: Reimposta

en: Preview
it: Anteprima

en: Save
it: Salva

en: Help
it: Aiuto

en: Responsive Mode
it: Modalità Responsive

en: Widgets Panel
it: Pannello dei widget

en: Search Widget...
it: Cerca widget...

en: Add New Section
it: Aggiungi una nuova sezione

en: Loading
it: Caricamento

en: Add Item
it: Aggiungi elemento

en: Delete
it: Elimina

en: Select Icon
it: Selezione icona

en: Custom
it: Personalizzato

[ctx: Typography Control]
en: Typography
it: Tipografia

[ctx: Typography Control]
en: Letter Spacing
it: Spaziatura carattere

[ctx: Typography Control]
en: Line-Height
it: Altezza riga

en: Normal
it: Normale

[ctx: Typography Control]
en: Style
it: Stile

[ctx: Typography Control]
en: Transform
it: Trasformazione

[ctx: Typography Control]
en: Weight
it: Peso

[ctx: Typography Control]
en: Family
it: Famiglia

[ctx: Typography Control]
en: Size
it: Dimensione

[ctx: Border Control]
en: Color
it: Colore

[ctx: Border Control]
en: Width
it: Larghezza

en: Dashed
it: Tratteggiato

en: Dotted
it: Punteggiato

en: Double
it: Doppio

en: Solid
it: Solido

en: None
it: Nessuno

[ctx: Border Control]
en: Border Type
it: Tipo di bordo

[ctx: Background Control]
en: Background Fallback
it: Sfondo di ripiego

[ctx: Background Control]
en: Video Link
it: Link video

[ctx: Background Control]
en: Cover
it: Copertina

[ctx: Background Control]
en: Auto
it: Automatico

[ctx: Background Control]
en: Repeat-y
it: Ripeti verticalmente

[ctx: Background Control]
en: Repeat-x
it: Ripeti orizzontalmente

[ctx: Background Control]
en: No-repeat
it: Non ripetere

[ctx: Background Control]
en: Repeat
it: Ripetizione

[ctx: Background Control]
en: Fixed
it: Fisso

[ctx: Background Control]
en: Scroll
it: Scorrevole

[ctx: Background Control]
en: Attachment
it: Allegato

[ctx: Background Control]
en: Bottom Right
it: Sotto a Destra

[ctx: Background Control]
en: Bottom Center
it: Centrato Sotto

[ctx: Background Control]
en: Bottom Left
it: Sotto a Sinistra

[ctx: Background Control]
en: Center Right
it: Centrato a Destra

[ctx: Background Control]
en: Center Center
it: Centrato

[ctx: Background Control]
en: Center Left
it: Centrato a Sinistra

[ctx: Background Control]
en: Top Right
it: Sopra a Destra

[ctx: Background Control]
en: Top Center
it: Sopra al Centro

[ctx: Background Control]
en: Top Left
it: Sopra a Sinistra

[ctx: Background Control]
en: Position
it: Posizione

[ctx: Background Control]
en: Background Image
it: Immagine di sfondo

[ctx: Background Control]
en: Image
it: Immagine

[ctx: Background Control]
en: Background Color
it: Colore di sfondo

[ctx: Background Control]
en: Color
it: Colore

[ctx: Background Control]
en: Background Type
it: Tipo di sfondo

[ctx: Background Control]
en: Width
it: Larghezza

[ctx: Background Control]
en: Classic
it: Classico

en: System
it: Sistema

en: Left
it: Sinistra

en: Bottom
it: Sotto

en: Right
it: Destra

en: Top
it: Sopra

en: Default
it: Predefinito

en: Edit with Elementor
it: Modifica con Elementor

en: &#8592; Back to WordPress Editor
it: &#8592; Torna all'Editor di WordPress
