Plugins - Contact Form 7 - Stable (latest release) - en to it translation catalogue (363 entries)

[ctx: block keyword]
en: form
it: modulo

[ctx: block description]
en: Insert a contact form you have created with Contact Form 7.
it: Inserisci un modulo di contatto che è stato creato con Contact Form 7.

en: &#8212;Please choose an option&#8212;
it: &#8212;Seleziona un'opzione&#8212;

en: Akismet is active on this site.
it: Akismet è attivo su questo sito.

en: Learn how your data is processed.
it: Scopri come vengono elaborati i tuoi dati.

en: This form uses Akismet to reduce spam.
it: Questo modulo utilizza Akismet per ridurre lo spam.

en: Contact form
it: Modulo di contatto

en: Uploadable file size exceeds PHP’s maximum acceptable size.
it: La dimensione che si può caricare per i file, eccede la dimensione massima accettata da PHP.

en: Colons are used in form-tag names.
it: I due punti sono utilizzati nei nomi dei form-tag.

en: Please enter a telephone number.
it: Inserisci numero di telefono.

en: Please enter a URL.
it: Inserisci un URL.

en: Please enter an email address.
it: Inserisci un indirizzo email.

en: This field has a too large number.
it: Numero troppo lungo per questo campo.

en: This field has a too small number.
it: Numero troppo corto per questo campo.

en: Please enter a number.
it: Inserisci un numero.

en: This field has a too late date.
it: Data troppo posticipata per questo campo.

en: This field has a too early date.
it: Data troppo antecedente per questo campo.

en: Please enter a date in YYYY-MM-DD format.
it: Inserisci la data nel formato YYYY-MM-DD.

en: The request payload format is not supported.
it: Circuito di pagamento non supportato.

note: translators: 1: WordPress hook name, 2: version number
en: Hook %1$s is <strong>deprecated</strong> since Contact Form 7 version %2$s with no alternative available.
it: L'hook %1$s è <strong>deprecato</strong> dalla versione %2$s di Contact Form 7, non ci sono alternative disponibili.

en: The uploaded file is too large.
it: Il file caricato è troppo grande.

en: This field has a too short input.
it: Valore troppo corto per questo campo.

en: This field has a too long input.
it: Valore troppo lungo per questo campo.

en: Please fill out this field.
it: Compila questo campo.

note: translators: 1: PHP function name, 2: version number, 3: alternative function name
en: Function %1$s is <strong>deprecated</strong> since Contact Form 7 version %2$s! Use %3$s instead.
it: %1$s è <strong>deprecato</strong> dalla versione %2$s! Usa al suo posto %3$s.

en: Spam protection
it: Protezione dallo spam

note: translators: Developer debugging message. 1: PHP function name, 2: Explanatory message, 3: Contact Form 7 version number.
en: Function %1$s was called incorrectly. %2$s %3$s
it: La funzione %1$s non è stata chiamata correttamente. %2$s %3$s

note: translators: 1: blog name, 2: confirmation link
en: Hello,
    
    This is a confirmation email sent from %1$s.
    
    We have received your submission to our web form, according to which you have allowed us to add you to our contact list. But, the process has not yet been completed. To complete it, please click the following link.
    
    %2$s
    
    If it was not your intention, or if you have no idea why you received this message, please do not click on the link, and ignore this message. We will never collect or use your personal data without your clear consent.
    
    Sincerely,
    %1$s
it: Ciao,
    
    Questa è una mail di conferma inviata da %1$s.
    
    Abbiamo ricevuto il tuo messaggio nel nostro modulo online, in base al quale ci hai autorizzato ad aggiungerti alla nostra lista di contatti. Tuttavia, il processo non è ancora stato completato. Per completarlo, fai clic sul seguente link.
    
    %2$s
    
    Se non era tua intenzione, o se non hai idea del perché hai ricevuto questo messaggio, non fare clic sul link e ignora questo messaggio. Non raccoglieremo o utilizzeremo mai i tuoi dati personali senza il tuo espresso consenso.
    
    Cordialmente,
    %1$s

note: translators: %s: blog name
en: Opt-in confirmation from %s
it: Conferma dell'opt-in da %s

en: You can set up the Constant Contact integration here. For details, see %s.
it: Qui puoi impostare l'integrazione con Constant Contact. Per dettagli, vedi %s.

en: Complete payment
it: Completa il pagamento

en: Proceed to checkout
it: Procedi al pagamento

en: Payment is required. Please pay by credit card.
it: Pagamento necessario. Paga con carta di credito.

en: Payments
it: Pagamenti

en: Publishable Key
it: Chiave pubblicabile

en: Stripe is not available on this site. It requires an HTTPS-enabled site.
it: Stripe non è disponibile su questo sito. Richiede un sito su cui sia abilitato HTTPS.

en: Stripe is active on this site.
it: Stripe è attivo su questo sito.

en: Stripe integration
it: Integrazione Stripe

en: Stripe is a simple and powerful way to accept payments online. Stripe has no setup fees, no monthly fees, and no hidden costs. Millions of businesses rely on Stripe’s software tools to accept payments securely and expand globally.
it: Stripe è un modo semplice e potente per accettare pagamenti online. Non ha costi di installazione, abbonamento mensile e costi nascosti. Milioni di aziende si sono già affidate agli strumenti software di Stripe per accettare pagamenti in modo sicuro ed espandersi a livello globale.

en: Unique identifier for the contact form.
it: Identificativo univoco per il modulo di contatto.

en: Dots are used in form-tag names.
it: I punti sono usati nei nomi form-tag.

en: Show welcome panel
it: Mostra il pannello di benvenuto

en: Welcome panel
it: Pannello di benvenuto

note: translators: 1: link labeled 'reCAPTCHA', 2: link labeled 'Stripe'
en: With help from cloud-based machine learning, anti-spam services will protect your forms (%1$s). Even payment services are natively supported (%2$s).
it: I servizi antispam proteggeranno i tuoi moduli (%1$s) con l'aiuto del machine learning basato su Cloud. Anche i servizi di pagamento sono supportati nativamente (%2$s).

note: translators: 1: link labeled 'Sendinblue', 2: link labeled 'Constant Contact'
en: Your contact forms will become more powerful and versatile by integrating them with external APIs. With CRM and email marketing services, you can build your own contact lists (%1$s and %2$s).
it: Integrando le API esterne, i tuoi moduli di contatto saranno ancora più potenti e versatili. Con CRM e servizi di email marketing, puoi creare le tue liste di contatti (%1$se %2$s).

en: You have strong allies to back you up.
it: Al tuo fianco hai partner importanti.

en: Integration with external APIs
it: Integrazione con API esterne

note: translators: %s: link labeled 'Integration with external APIs'
en: You can expand the possibilities of your contact forms by integrating them with external services. For details, see %s.
it: Puoi ampliare le funzionalità dei tuoi moduli di contatto integrandoli con dei servizi esterni. Per dettagli, vedi %s.

en: Integration with External API
it: Integrazione con API esterne

en: Manage your email templates
it: Gestisci i tuoi template delle email

en: You have no active email template yet.
it: Non hai alcun template dell'email attivo.

en: &mdash; Select &mdash;
it: &mdash; Seleziona &mdash;

en: Select an email template:
it: Seleziona un template dell'email:

en: Send a welcome email to new contacts
it: Invia una email di benvenuto ai nuovi contatti

en: Welcome email
it: Email di benvenuto

en: (opens in a new tab)
it: (si apre in una nuova scheda)

en: Manage your contact lists
it: Gestisci le tue liste di contatti

en: You have no contact list yet.
it: Non hai ancora alcuna lista di contatti.

en: Select lists to which contacts are added:
it: Seleziona le liste in cui inserire i contatti:

en: Add form submitters to your contact lists
it: Aggiungi chi invia il modulo alle tue liste di contatti

en: Contact lists
it: Liste di contatti

en: You can set up the Sendinblue integration here. For details, see %s.
it: Qui puoi impostare l'integrazione con Sendinblue. Per dettagli, guarda %s

en: Save changes
it: Salva le modifiche

[ctx: API keys]
en: Remove key
it: Rimuovi chiave

en: API key
it: Chiave API

en: Setup integration
it: Impostazioni di integrazione

en: Sendinblue is active on this site.
it: Sendinblue è attivo su questo sito.

en: Sendinblue integration
it: Integrazione Sendinblue

en: Store and organize your contacts while protecting user privacy on Sendinblue, the leading CRM & email marketing platform in Europe. Sendinblue offers unlimited contacts and advanced marketing features.
it: Conserva e organizza i tuoi contatti proteggendo la privacy degli utenti su Sendinblue, la piattaforma di CRM e mail marketing leader in Europa. Sendinblue offre contatti illimitati e funzionalità di marketing avanzate.

en: You have not been authenticated. Make sure the provided API key is correct.
it: Non sei stato autenticato. Assicurati che la chiave API inserita sia corretta.

en: Failed to attach a file. The total file size exceeds the limit of 25 megabytes.
it: Impossibile allegare il file. La dimensione totale del file eccede il limite di 25 megabyte.

note: translators: %s: Attachment file path.
en: Failed to attach a file. %s is not a readable file.
it: Impossibile allegare il file. %s non è un file leggibile.

note: translators: %s: Attachment file path.
en: Failed to attach a file. %s is not in the allowed directory.
it: Impossibile allegare il file. %s non è in una directory consentita.

en: Submit
it: Invia

en: (optional)
it: (facoltativo)

en: disallowed list
it: elenco delle parole non consentite

en: Disallowed words (%s) are used.
it: Sono utilizzate parole non consentite (%s).

en: Disallowed words are used.
it: Sono utilizzate parole non consentite.

en: Not Found
it: Non trovato

note: translators: %s: Contact Form 7 version number.
en: (This message was added in Contact Form 7 version %s.)
it: (Questo messaggio è stato aggiunto a Contact Form 7 versione %s.)

en: The fourth parameter ($mail_tag) must be an instance of the WPCF7_MailTag class.
it: Il quarto parametro ($mail_tag) deve essere un'istanza della classe WPCF7_MailTag.

note: translators: time format, see https://www.php.net/date
en: g:i a
it: G:i

note: translators: 1: date, 2: time
en: %1$s at %2$s
it: %1$s alle %2$s

en: docs
it: documenti

note: translators: 1: FAQ, 2: Docs ("FAQ & Docs")
en: %1$s and %2$s
it: %1$s e %2$s

en: Additional settings
it: Impostazioni aggiuntive

en: Error
it: Errore

en: The total size of attachment files is too large.
it: La dimensione totale degli allegati è troppo grande.

en: Unavailable HTML elements are used in the form template.
it: Elementi HTML non disponibili sono usati nel template del modulo.

en: reCAPTCHA is active on this site.
it: reCAPTCHA è attivo su questo sito.

en: reCAPTCHA response token is empty.
it: Il token di risposta di reCAPTCHA è vuoto.

en: Submitted nonce is invalid.
it: Il nonce inviato non è valido.

en: User-Agent string is unnaturally short.
it: La stringa User-Agent è innaturalmente breve.

en: reCAPTCHA score (%1$.2f) is lower than the threshold (%2$.2f).
it: Il punteggio reCAPTCHA (%1$.2f) è inferiore alla soglia (%2$.2f).

en: Akismet returns a spam response.
it: Akismet restituisce una risposta di spam.

[ctx: API keys]
en: Reset Keys
it: Reimposta chiavi

en: This site is connected to the Constant Contact API.
it: Questo sito è connesso alle API di Constant Contact.

en: Configuration updated.
it: Configurazione aggiornata.

en: Failed to establish connection. Please double-check your configuration.
it: Impossibile stabilire la connessione. Verifica nuovamente la tua configurazione.

en: Connection established.
it: Connessione stabilita.

note: translators: 1: response code, 2: message, 3: body, 4: URL
en: HTTP Response: %1$s %2$s %3$s from %4$s
it: Risposta HTTP: %1$s %2$s %3$s da %4$s

en: Save Changes
it: Salva le modifiche

en: reCAPTCHA protects you against spam and other types of automated abuse. With Contact Form 7&#8217;s reCAPTCHA integration module, you can block abusive form submissions by spam bots.
it: reCAPTCHA ti protegge contro lo spam ed altri tipi di abusi automatizzati. Con il modulo di integrazione reCAPTCHA di Contact Form 7, puoi bloccare invii abusivi dei moduli da parte di bot spam.

en: API keys for reCAPTCHA v3 are different from those for v2; keys for v2 do not work with the v3 API. You need to register your sites again to get new keys for v3. For details, see %s.
it: Le chiavi API per reCAPTCHA v3 sono diverse da quelle per v2; le chiavi per v2 non funzionano con le API v3. Devi registrare nuovamente i tuoi siti per avere nuove chiavi per la v3. Per tutti i dettagli, vedi %s.

en: Connect to the Constant Contact API
it: Connetti alle API di Constant Contact

[ctx: API keys]
en: Remove Keys
it: Rimuovi chiavi

en: Set this URL as the redirect URI.
it: Imposta questa URL come redirect URI.

en: API Key
it: Chiave API

en: Setup Integration
it: Imposta integrazione

en: Constant Contact integration
it: Integrazione Constant Contact

en: The Constant Contact integration module allows you to send contact data collected through your contact forms to the Constant Contact API. You can create reliable email subscription services in a few easy steps.
it: Il modulo di integrazione di Constant Contact consente di inviare i dati dei contatti raccolti tramite i moduli di contatto all'API di Constant Contact. È possibile creare servizi di abbonamento email affidabili in pochi semplici passaggi.

en: It is not allowed to use files outside the wp-content directory.
it: Non è consentito usare file al di fuori della directory wp-content.

en: Make this checkbox optional
it: Rendi questo checkbox facoltativo

en: Professional services
it: Servizi professionali

en: Support forums
it: Forum di supporto

en: Here are some available options to help solve your problems.
it: Ecco alcune risorse disponibili per aiutarti nella risoluzione di problemi.

en: Do you need help?
it: Hai bisogno di aiuto?

en: Condition
it: Condizione

en: Not consented
it: Non accettato

en: Consented
it: Accettato

en: Sending mail has been aborted.
it: L'invio di email è stato interrotto.

en: You can edit messages used in various situations here. For details, see %s.
it: Qui puoi modificare i messaggi usati in varie situazioni. Per i dettagli, vedere %s.

en: Editing messages
it: Modifica dei messaggi

en: You can edit the mail template here. For details, see %s.
it: Qui puoi modificare il template dell'email. Per i dettagli, vedere %s.

en: You can edit the form template here. For details, see %s.
it: Qui puoi modificare il template del modulo. Per i dettagli, vedere %s.

en: Editing form template
it: Modifica del template del modulo

note: translators: screen reader text
en: (left and right arrow)
it: (freccia sinistra e destra)

note: translators: 1: ◀ ▶ dashicon, 2: screen reader text for the dashicon
en: %1$s %2$s keys switch panels
it: I tasti %1$s %2$s permettono di passare da un pannello all'altro

note: translators: screen reader text
en: (configuration error)
it: (errore di configurazione)

en: How to resolve?
it: Come risolvere?

en: Your donation will help encourage and support the plugin&#8217;s continued development and better user support.
it: La tua donazione contribuirà a incoraggiare e supportare lo sviluppo continuo del plugin ed un migliore supporto.

en: making a donation
it: fai una donazione

note: translators: %s: link labeled 'making a donation'
en: If you enjoy using Contact Form 7 and find it useful, please consider %s.
it: Se ti piace Contact Form 7 e lo trovi utile, considera di %s.

en: It is hard to continue development and support for this plugin without contributions from users like you.
it: È difficile continuare a sviluppare e supportare questo plugin senza contributi da utenti come te.

en: This contact form is available only for logged in users.
it: Questo form di contatto è disponibile solo per gli utenti connessi.

en: Deprecated settings are used.
it: Sono state usate impostazioni deprecate.

note: translators: %s: link labeled 'Really Simple CAPTCHA'
en: To use CAPTCHA, you need %s plugin installed.
it: Per utilizzare CAPTCHA, deve essere installato il plugin %s.

en: There was an error deleting the contact form.
it: Si è verificato un errore eliminando il modulo di contatto.

en: You are not allowed to access the requested contact form.
it: Non sei abilitato ad accedere al modulo di contatto richiesto.

en: The requested contact form was not found.
it: Il modulo di contatto richiesto non è stato trovato.

en: You are not allowed to create a contact form.
it: Non sei abilitato a creare un modulo di contatto.

en: Cannot create existing contact form.
it: Impossibile creare un modulo di contatto già esistente.

en: You are not allowed to access contact forms.
it: Non sei abilitato ad accedere ai moduli di contatto.

en: Attachment file does not exist at %path%.
it: Il file allegato non esiste in %path%.

en: Invalid mailbox syntax is used in the %name% field.
it: La sintassi per l'indirizzo di posta nel campo %name% non è valida.

note: translators: %names%: a list of form control names
en: Unavailable names (%names%) are used for form controls.
it: Nomi non disponibili (%names%) sono stati usati per i controlli del modulo.

en: There are invalid mail header fields.
it: Ci sono campi header non validi.

en: HTML tags are used in a message.
it: Sono stati usati tag HTML in un messaggio.

en: Sender email address does not belong to the site domain.
it: L'indirizzo email del mittente non coincide con il dominio del sito.

en: Invalid mailbox syntax is used.
it: È stata usata una sintassi di indirizzo di posta non valida.

en: There is a possible empty field.
it: È possibile che un campo sia vuoto.

note: translators: %s: number of errors detected
en: %s configuration error detected | %s configuration errors detected
it[0]: Trovato %s errore di configurazione
it[1]: Trovati %s errori di configurazione

en: There was an error saving the contact form.
it: Si è verificato un errore nel salvataggio del modulo di contatto.

en: %d configuration errors detected in this tab panel
it: Trovati %d errori di configurazione in questa scheda

en: 1 configuration error detected in this tab panel
it: Trovato 1 errore di configurazione in questa scheda

en: %d configuration errors detected
it: Trovati %d errori di configurazione

en: 1 configuration error detected
it: 1 errore di configurazione trovato

note: translators: 1: WordPress hook name, 2: version number, 3: alternative hook name
en: Hook %1$s is <strong>deprecated</strong> since Contact Form 7 version %2$s! Use %3$s instead.
it: L'hook %1$s è <strong>deprecato</strong> dalla versione %2$s di Contact Form 7! Al suo posto utilizza %3$s.

note: translators: %s: link labeled 'Flamingo'
en: Install a message storage plugin before this happens to you. %s saves all messages through contact forms into the database. Flamingo is a free WordPress plugin created by the same author as Contact Form 7.
it: Installa un plugin di archiviazione di messaggi prima che succeda anche a te. %s conserva nel database tutti i messaggi provenienti da form di contatto. Flamingo è un plugin per WordPress gratuito creato dallo stesso autore di Contact Form 7.

en: Contact Form 7 does not store submitted messages anywhere. Therefore, you may lose important messages forever if your mail server has issues or you make a mistake in mail configuration.
it: Contact Form 7 non memorizza da nessuna parte i messaggi inviati. Quindi, potresti perdere per sempre messaggi importanti se il tuo server di posta dovesse avere qualche problema o se fai un errore nella configurazione della posta.

en: Before you cry over spilt mail&#8230;
it: Prima che tu pianga per la perdita di email&#8230;

note: translators: links labeled 1: 'Akismet', 2: 'reCAPTCHA', 3: 'disallowed list'
en: Contact Form 7 supports spam-filtering with %1$s. Intelligent %2$s blocks annoying spambots. Plus, using %3$s, you can block messages containing specified keywords or those sent from specified IP addresses.
it: Contact Form 7 supporta i filtri per lo spam con %1$s. %2$s intelligente blocca i noiosi robot di spam. Inoltre, usando %3$s, puoi bloccare i messaggi contenenti particolari parole chiave o quelli inviati da indirizzi IP specifici.

en: Spammers target everything; your contact forms are not an exception. Before you get spammed, protect your contact forms with the powerful anti-spam features Contact Form 7 provides.
it: Gli spammer prendono di mira qualsiasi cosa; i tuoi form di contatto non sono eccezione. Prima che tu riceva dello spam, proteggi i tuoi form di contatto con le potenti funzioni anti-spam che ti fornisce Contact Form 7.

en: Getting spammed? You have protection.
it: Stai ricevendo dello spam? Ecco la protezione.

en: Multiple form controls are in a single label element.
it: Molteplici controlli del modulo sono posizionati in un unico elemento etichetta.

en: FAQ about Configuration Validator
it: Domande frequenti a proposito del Validatore di configurazione

en: The answer to the quiz is incorrect.
it: La risposta al quiz non è corretta.

en: There was an error uploading the file.
it: Si è verificato un errore durante il caricamento del file.

en: You are not allowed to upload files of this type.
it: Non sei abilitato al caricamento di file di questo tipo.

en: There was an unknown error uploading the file.
it: Si è verificato un errore sconosciuto durante il caricamento del file.

en: You must accept the terms and conditions before sending your message.
it: Devi accettare termini e condizioni prima di inviare il tuo messaggio.

en: One or more fields have an error. Please check and try again.
it: Uno o più campi hanno degli errori. Controlla e riprova.

en: There was an error trying to send your message. Please try again later.
it: Si è verificato un errore durante l'invio del tuo messaggio. Riprova più tardi.

en: Thank you for your message. It has been sent.
it: Grazie per il tuo messaggio. È stato inviato.

en: Misconfiguration leads to mail delivery failure or other troubles. Validate your contact forms now.
it: Una configurazione non corretta può portare a invii falliti o altri problemi. Valida ora i tuoi moduli di contatto.

en: Validate Contact Form 7 Configuration
it: Valida la configurazione di Contact Form 7

en: Configuration validation completed. No invalid contact form was found.
it: Validazione configurazione completata. Nessun modulo di contatto non valido trovato.

note: translators: %s: number of contact forms
en: Configuration validation completed. %s invalid contact form was found. | Configuration validation completed. %s invalid contact forms were found.
it[0]: Validazione della configurazione completata. %s modulo di contatto non valido trovato.
it[1]: Validazione della configurazione completata. %s moduli di contatto non validi trovati.

en: Validate Configuration
it: Valida la configurazione

note: translators: %s: number of contact forms
en: Validate %s contact form now | Validate %s contact forms now
it[0]: Valida ora %s modulo di contatto
it[1]: Valida ora %s moduli di contatto

en: You are not allowed to validate configuration.
it: Non sei abilitato a validare la configurazione.

en: Secret Key
it: Chiave segreta

en: Site Key
it: Chiave del sito

en: Settings saved.
it: Impostazioni salvate.

en: Invalid key values.
it: Valori chiave non validi.

note: Description of the plugin
en: Just another contact form plugin. Simple but flexible.
it: Solo un altro plugin per moduli di contatto. Semplice ma flessibile.

note: translators: title of your first contact form. %d: number fixed to '1'
en: Contact form %d
it: Modulo di contatto %d

en: Generate a form-tag for a multi-line text input field. For more details, see %s.
it: Genera un form-tag per un campo di inserimento di testo su più righe. Per ulteriori dettagli, vedere %s.

en: text area
it: area di testo

en: This field requires author's URL
it: Questo campo necessita dell'URL autore

en: This field requires author's email address
it: Questo campo necessita dell'indirizzo email dell'autore

en: This field requires author's name
it: Questo campo necessita del nome autore

en: Text fields
it: Campi di testo

en: Generate a form-tag for a single-line telephone number input field. For more details, see %s.
it: Genera un form-tag per un campo di inserimento numero di telefono a linea singola. Per ulteriori dettagli, vedere %s.

en: Generate a form-tag for a single-line URL input field. For more details, see %s.
it: Genera un form-tag per un campo di inserimento URL a riga singola. Per ulteriori dettagli, vedere %s.

en: Generate a form-tag for a single-line email address input field. For more details, see %s.
it: Genera un form-tag per un campo di input email a riga singola. Per ulteriori dettagli, vedere %s.

en: Generate a form-tag for a single-line plain text input field. For more details, see %s.
it: Genera un form-tag per un campo di input di testo normale a riga singola. Per ulteriori dettagli, vedere %s.

en: text
it: testo

en: Telephone number that the sender entered is invalid
it: Il numero di telefono che il mittente ha inserito non è valido

en: URL that the sender entered is invalid
it: L'URL che il mittente ha inserito non è valido

en: Email address that the sender entered is invalid
it: L'indirizzo email inserito dal mittente non è valido

en: Label
it: Etichetta

en: Submit button
it: Pulsante di invio

en: Generate a form-tag for a submit button. For more details, see %s.
it: Genera un form-tag per un pulsante di invio. Per ulteriori dettagli, vedere %s.

en: submit
it: invia

en: Insert a blank item as the first option
it: Inserire un elemento vuoto come prima opzione

en: Allow multiple selections
it: Consenti selezioni multiple

en: Generate a form-tag for a drop-down menu. For more details, see %s.
it: Genera un form-tag per un menu a discesa. Per ulteriori dettagli, vedere %s.

en: drop-down menu
it: menu a discesa

en: One pipe-separated question-answer pair (e.g. The capital of Brazil?|Rio) per line.
it: Una coppia domanda-risposta separata da | per riga (es. La capitale d'Italia? | Roma).

en: Questions and answers
it: Domande e risposte

en: Quiz
it: Quesito

en: Generate a form-tag for a question-answer pair. For more details, see %s.
it: Genera un form-tag per una coppia domanda-risposta. Per ulteriori dettagli, vedere %s.

en: Sender does not enter the correct answer to the quiz
it: Il mittente non ha inserito la risposta corretta al quiz

en: Spinbox
it: Casella numerica

en: Number fields
it: Campi numerici

en: Generate a form-tag for a field for numeric value input. For more details, see %s.
it: Genera un form-tag per un campo per l'inserimento di un valore numerico. Per ulteriori dettagli, vedere %s.

en: number
it: numero

en: Number is larger than maximum limit
it: Il numero è superiore al limite massimo

en: Number is smaller than minimum limit
it: Il numero è inferiore al limite minimo

en: Number format that the sender entered is invalid
it: Il formato numerico che il mittente inserito non è valido

note: translators: %s: the path of the temporary folder
en: This contact form has file uploading fields, but the temporary folder for the files (%s) does not exist or is not writable. You can create the folder or change its permission manually.
it: Questo modulo di contatto contiene dei campi per il caricamento di file, ma la cartella temporanea per i file (%s) non esiste oppure non è scrivibile. Puoi creare la cartella oppure modificare manualmente i suoi permessi.

en: To attach the file uploaded through this field to mail, you need to insert the corresponding mail-tag (%s) into the File Attachments field on the Mail tab.
it: Per allegare il file caricato tramite questo campo alla mail, è necessario inserire il corrispondente mail-tag (%s) nel campo File allegati nella scheda Mail.

en: Acceptable file types
it: Tipologia di file consentiti

en: File size limit (bytes)
it: Limite di dimensione del file (bytes)

en: File uploading and attachment
it: Caricamento file ed allegati

en: Generate a form-tag for a file uploading field. For more details, see %s.
it: Genera un form-tag per un campo di caricamento di file. Per ulteriori dettagli, vedere %s.

en: Uploading a file fails for PHP error
it: Non è stato possibile caricare il file (errore PHP)

en: Uploaded file is too large
it: Non è stato possibile caricare il file (dimensione eccessiva)

en: Uploaded file is not allowed for file type
it: Il file caricato ha un'estensione non consentita

en: Uploading a file fails for any reason
it: Non è stato possibile caricare il file (ragione generica)

en: Range
it: Intervallo

en: Use this text as the placeholder of the field
it: Utilizzare questo testo come segnaposto del campo

en: Default value
it: Valore predefinito

en: Date field
it: Campo data

en: Generate a form-tag for a date input field. For more details, see %s.
it: Genera un form-tag per un campo di inserimento data. Per ulteriori dettagli, vedere %s.

en: date
it: data

en: Date is later than maximum limit
it: La data è successiva al limite massimo

en: Date is earlier than minimum limit
it: La data è precedente al limite minimo

en: Date format that the sender entered is invalid
it: Il formato della data che il mittente ha inserito non è valido

en: To use the value input through this field in a mail field, you need to insert the corresponding mail-tag (%s) into the field on the Mail tab.
it: Per usare il valore inserito per questo campo nella mail, devi inserire il corrispondente mail-tag (%s) nella scheda Mail.

en: Make checkboxes exclusive
it: Rendi esclusive le caselle di controllo

en: Wrap each item with label element
it: Accorpa ogni elemento con l'etichetta

en: Put a label first, a checkbox last
it: Mette un'etichetta prima, una casella di controllo dopo

en: One option per line.
it: Un'opzione per riga.

en: Required field
it: Campo obbligatorio

en: Field type
it: Tipo di campo

en: Checkboxes, radio buttons and menus
it: Caselle di controllo, pulsanti di opzione e menu

en: Generate a form-tag for a group of radio buttons. For more details, see %s.
it: Genera un form-tag per un gruppo di pulsanti di opzione. Per ulteriori dettagli, vedere %s.

en: Generate a form-tag for a group of checkboxes. For more details, see %s.
it: Genera un form-tag per un gruppo di caselle di controllo. Per ulteriori dettagli, vedere %s.

en: radio buttons
it: pulsanti di opzione

en: checkboxes
it: caselle di controllo

en: This contact form contains CAPTCHA fields, but the necessary libraries (GD and FreeType) are not available on your server.
it: Questo modulo di contatto contiene dei campi CAPTCHA, ma le librerie necessarie (GD e FreeType) non sono disponibili nel tuo server.

en: This contact form contains CAPTCHA fields, but the temporary folder for the files (%s) does not exist or is not writable. You can create the folder or change its permission manually.
it: Questo modulo di contatto contiene dei campi CAPTCHA, ma la cartella temporanea per i file (%s) non esiste oppure non è scrivibile. Puoi creare la cartella o modificare oppure modificare manualmente i suoi permessi.

en: Input field settings
it: Impostazione campo dati

en: Image settings
it: Impostazioni immagine

en: Generate form-tags for a CAPTCHA image and corresponding response input field. For more details, see %s.
it: Genera form-tag per l'immagine CAPTCHA ed un corrispondente campo di inserimento risposta. Per ulteriori dettagli, vedere %s.

note: translators: %s: link labeled 'Really Simple CAPTCHA'
en: To use CAPTCHA, you first need to install and activate %s plugin.
it: Per usare CAPTCHA, devi prima installare ed attivare il plugin %s.

en: Your entered code is incorrect.
it: Il codice che hai inserito non è valido.

en: The code that sender entered does not match the CAPTCHA
it: Il codice inserito dal mittente non corrisponde con il CAPTCHA

en: Insert Tag
it: Inserisci tag

en: Class attribute
it: Attributo class

en: Id attribute
it: Attributo Id

en: Options
it: Opzioni

en: Name
it: Nome

en: Acceptance checkbox
it: Casella di accettazione

en: Generate a form-tag for an acceptance checkbox. For more details, see %s.
it: Genera un form-tag per una casella di controllo di accettazione. Per ulteriori dettagli, vedere %s.

en: acceptance
it: accettazione

en: <code>%1$s</code> property of a <code>WPCF7_ContactForm</code> object is <strong>no longer accessible</strong>. Use <code>%2$s</code> method instead.
it: La propirietà <code>%1$s</code> di un oggetto <code>WPCF7_ContactForm</code> <strong>non è più accessibile</strong>. Usa in alternativa il metodo <code>%2$s</code>.

en: Untitled
it: Senza titolo

en: Contact Form
it: Modulo di contatto

en: There is a field with input that is shorter than the minimum allowed length
it: C'è un campo con un contenuto più corto della lunghezza minima consentita

en: There is a field with input that is longer than the maximum allowed length
it: C'è un campo con un contenuto più lungo della lunghezza massima consentita

en: There is a field that the sender must fill in
it: È presente un campo dati che deve essere compilato dal mittente

en: There are terms that the sender must accept
it: Sono presenti dei termini che devono essere accettati dal mittente

en: Submission was referred to as spam
it: L'invio è stato classificato come spam

en: Validation errors occurred
it: Si è verificato un errore di convalida

en: Sender's message failed to send
it: Il messaggio del mittente non è stato inviato

en: Sender's message was sent successfully
it: Il messaggio del mittente è stato inviato con successo

note: translators: 1: blog name, 2: blog URL
en: This e-mail was sent from a contact form on %1$s (%2$s)
it: Questa e-mail è stata inviata da un modulo di contatto su %1$s (%2$s)

en: Message Body:
it: Corpo del messaggio:

note: translators: %s: [your-subject]
en: Subject: %s
it: Oggetto: %s

note: translators: %s: [your-name] [your-email]
en: From: %s
it: Da: %s

en: Send
it: Invia

en: Your message
it: Il tuo messaggio

en: Your email
it: La tua email

en: Your name
it: Il tuo nome

note: translators: %s: title of form-tag like 'email' or 'checkboxes'
en: Form-tag Generator: %s
it: Generatore di form-tag: %s

en: For more information:
it: Per maggiori informazioni:

en: Any information you provide will not be shared with service providers without your authorization.
it: Tutte le informazioni fornite non saranno condivise con i fornitori dei servizi senza la tua autorizzazione.

en: You may need to first sign up for an account with the service that you plan to use. When you do so, you would need to authorize Contact Form 7 to access the service with your account.
it: Potrebbe essere necessario registrarsi per un account con il servizio che si intende utilizzare. Quando si fa, si potrebbe aver bisogno di autorizzare Contact Form 7 per accedere al servizio con il proprio account.

en: On this screen, you can manage services that are available through Contact Form 7. Using API will allow you to collaborate with any services that are available.
it: In questa schermata, è possibile gestire i servizi che sono disponibili attraverso Contact Form 7. L'utilizzo dell'API ti permetterà di collaborare con tutti i servizi che sono disponibili.

en: There are also special mail-tags that have specific names, but do not have corresponding form-tags. They are used to represent meta information of form submissions like the submitter&#8217;s IP address or the URL of the page.
it: Ci sono anche speciali mail-tag che hanno nomi specifici, ma non hanno dei corrispondenti form-tag. Sono utilizzati per rappresentare meta informazioni dell'invio del modulo, come l'indirizzo IP del mittente o l'URL della pagina.

en: A mail-tag is also a short code enclosed in square brackets that you can use in every Mail and Mail (2) field. A mail-tag represents a user input value through an input field of a corresponding form-tag.
it: Un mail-tag è uno shortcode racchiuso tra parentesi quadre che può essere utilizzato in ogni campo dei modelli Mail e Mail (2). Un mail-tag rappresenta un valore inserito dall'utente in un campo di input di un corrispondente form-tag.

en: While form-tags have a comparatively complex syntax, you do not need to know the syntax to add form-tags because you can use the straightforward tag generator (<strong>Generate Tag</strong> button on this screen).
it: Anche se i form-tag hanno una sintassi relativamente complessa, non devi conoscerla per poterli aggiungere, in quanto è possibile utilizzare il generatore di tag (pulsante <strong>Genera tag</strong> in questa schermata).

en: A form-tag is a short code enclosed in square brackets used in a form content. A form-tag generally represents an input field, and its components can be separated into four parts: type, name, options, and values. Contact Form 7 supports several types of form-tags including text fields, number fields, date fields, checkboxes, radio buttons, menus, file-uploading fields, CAPTCHAs, and quiz fields.
it: Un form-tag è un codice racchiuso tra parentesi quadre usato in un contenuto del modulo. Un form-tag rappresenta generalmente un campo di input, ed i suoi componenti possono essere suddivisi in quattro parti: tipo, nome, opzioni e valori. Contact Form 7 supporta diversi tipi di form-tag, tra cui campi di testo, campi numerici, campi data, caselle di controllo, pulsanti di opzione, menu, campi di caricamento file, CAPTCHA, e campi quiz.

en: <strong>Additional Settings</strong> provides a place where you can customize the behavior of this contact form by adding code snippets.
it: <strong>Impostazioni aggiuntive</strong> fornisce la possibilità di personalizzare il comportamento di questo modulo di contatto con l'aggiunta di frammenti di codice.

en: In <strong>Messages</strong>, you can edit various types of messages used for this contact form. These messages are relatively short messages, like a validation error message you see when you leave a required field blank.
it: In <strong>Messaggi</strong>, puoi modificare i vari tipi di messaggi utilizzati per questo modulo di contatto. Questi messaggi sono relativamente brevi, come un messaggio di errore di validazione visibile quando si lascia vuoto un campo obbligatorio.

en: <strong>Mail (2)</strong> is an additional mail template that works similar to Mail. Mail (2) is different in that it is sent only when Mail has been sent successfully.
it: <strong>Mail (2)</strong> è un modello di mail aggiuntivo che funziona in modo analogo a Mail. Mail (2) è differente in quanto viene inviato solo quando Mail è stato inviato con successo.

en: <strong>Mail</strong> manages a mail template (headers and message body) that this contact form will send when users submit it. You can use Contact Form 7&#8217;s mail-tags here.
it: <strong>Mail</strong> gestisce un modello di mail (intestazioni e corpo del messaggio) che questo modulo di contatto invierà quando gli utenti lo compilano. È possibile utilizzare i mail-tag di Contact Form 7.

en: <strong>Form</strong> is a content of HTML form. You can use arbitrary HTML, which is allowed inside a form element. You can also use Contact Form 7&#8217;s form-tags here.
it: <strong>Modulo</strong> è un contenuto di form HTML. Puoi utilizzare codice HTML arbitrario, limitatamente a ciò che è consentito all'interno di un elemento form. Puoi inoltre utilizzare i form-tag di Contact Form 7.

en: <strong>Title</strong> is the title of a contact form. This title is only used for labeling a contact form, and can be edited.
it: <strong>Titolo</strong> è il titolo di un modulo di contatto. Questo titolo viene utilizzato solo per l'etichetta di un modulo di contatto, e può essere modificato.

en: On this screen, you can edit a contact form. A contact form is comprised of the following components:
it: In questa schermata, è possibile modificare un modulo di contatto. Un modulo di contatto è costituito dai seguenti componenti:

en: <strong>Duplicate</strong> - Clones that contact form. A cloned contact form inherits all content from the original, but has a different ID.
it: <strong>Duplica</strong> - Clona un modulo di contatto. Un modulo di contatto clonato eredita tutti i contenuti da quello originale, ma ha un ID diverso.

en: <strong>Edit</strong> - Navigates to the editing screen for that contact form. You can also reach that screen by clicking on the contact form title.
it: <strong>Modifica</strong> - Passa alla schermata di modifica per quel modulo di contatto. È anche possibile raggiungere quello schermo cliccando sul titolo del modulo di contatto.

en: Hovering over a row in the contact forms list will display action links that allow you to manage your contact form. You can perform the following actions:
it: Passando con il mouse sopra una riga dell'elenco dei moduli di contatto verranno visualizzati i link di azione che ti consentono di gestire il tuo modulo di contatto. Puoi eseguire le seguenti azioni:

en: On this screen, you can manage contact forms provided by Contact Form 7. You can manage an unlimited number of contact forms. Each contact form has a unique ID and Contact Form 7 shortcode ([contact-form-7 ...]). To insert a contact form into a post or a text widget, insert the shortcode into the target.
it: In questa schermata, è possibile gestire moduli di contatto forniti da Contact Form 7. È possibile gestire un numero illimitato di moduli di contatto. Ogni modulo di contatto ha un ID e uno shortcode Contact Form 7 ([contact-form-7 ...]) univoci. Per inserire un modulo di contatto in un post o in un widget di testo, inserire lo shortcode nella destinazione.

en: Available Actions
it: Azioni Disponibili

en: Overview
it: Panoramica

en: You can add customization code snippets here. For details, see %s.
it: È possibile aggiungere gli snippet di codice personalizzato qui. Per ulteriori informazioni, vedere %s.

en: File attachments
it: File allegati

en: Use HTML content type
it: Utilizza contenuti in HTML

en: Exclude lines with blank mail-tags from output
it: Escludi dall'ouput le linee con mail-tag vuoti

en: Message body
it: Corpo del messaggio

en: Additional headers
it: Intestazioni aggiuntive

en: Subject
it: Oggetto

en: From
it: Da

en: To
it: A

en: In the following fields, you can use these mail-tags:
it: Nei campi seguenti, puoi utilizzare questi mail-tag:

en: Mail (2) is an additional mail template often used as an autoresponder.
it: Mail (2) è un modello di mail aggiuntivo spesso utilizzato come una risposta automatica.

en: Use Mail (2)
it: Usa Mail (2)

note: translators: date format, see https://www.php.net/date
en: Y/m/d
it: d/m/Y

note: translators: %s: title of contact form
en: Edit &#8220;%s&#8221;
it: Modifica &#8220;%s&#8221;

en: Edit
it: Modifica

en: Date
it: Data

en: Author
it: Autore

en: Title
it: Titolo

en: Additional Settings
it: Impostazioni aggiuntive

note: translators: %d: number of additional settings
en: Additional Settings (%d)
it: Impostazioni aggiuntive (%d)

en: Messages
it: Messaggi

en: Form
it: Modulo

en: Support
it: Supporto

en: Docs
it: Documentazione

en: You are about to delete this contact form.
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
it: Stai per cancellare questo modulo di contatto.
      'Cancel' per annullare, 'OK' per proseguire.

en: Delete
it: Elimina

en: Duplicate
it: Duplica

en: Status
it: Stato

en: You can also use this old-style shortcode:
it: È inoltre possibile utilizzare questo shortcode vecchio stile:

en: Copy this shortcode and paste it into your post, page, or text widget content:
it: Copia questo shortcode ed incollalo nel tuo articolo, pagina o contenuto di un widget di testo:

en: Enter title here
it: Inserisci qui il titolo

en: Save
it: Salva

en: You are not allowed to edit this contact form.
it: Non sei autorizzato a modificare questo modulo di contatto.

en: Spam filtering with Akismet
it: Filtraggio dello spam con Akismet

en: Setting up mail
it: Impostazioni dell’email

en: Contact Form 7 needs your support.
it: Contact Form 7 ha bisogno del tuo supporto.

en: Dismiss
it: Ignora

note: translators: 1: version of Contact Form 7, 2: version of WordPress, 3: URL
en: <strong>Contact Form 7 %1$s requires WordPress %2$s or higher.</strong> Please <a href="%3$s">update WordPress</a> first.
it: <strong>Contact Form 7 %1$s richiede WordPress %2$s o superiore.</strong> Aggiorna <a href="%3$s">WordPress</a> prima di procedere.

en: Settings
it: Impostazioni

en: Contact form deleted.
it: Il modulo di contatto è stato eliminato.

en: Contact form saved.
it: Il modulo di contatto è stato salvato.

en: Contact form created.
it: Il modulo di contatto è stato creato.

en: Search Contact Forms
it: Ricerca moduli di contatto

note: translators: %s: search keywords
en: Search results for &#8220;%s&#8221;
it: Risultati della ricerca per &#8220;%s&#8221;

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
it: Se si abbandona questa pagina i cambiamenti effettuati verranno persi.

en: Error in deleting.
it: Errore durante l'eliminazione.

en: You are not allowed to delete this item.
it: Non puoi eliminare questo elemento.

en: You are not allowed to edit this item.
it: Non puoi modificare questo elemento.

en: Integration
it: Integrazione

en: Add New
it: Aggiungi nuovo

en: Add New Contact Form
it: Aggiungi nuovo modulo di contatto

en: Contact Forms
it: Moduli di contatto

en: Edit Contact Form
it: Modifica modulo di contatto

en: Contact
it: Contatto
